Bezdrôtovo až 15 Gb/s

Tomáš Kusenda  /  21. 07. 2007, 00:00

Vedcom z Georgia Institute of Technology sa podarila naozaj zaujímavá „vylomenina“. Vyvinuli totiž bezdrôtovú technológiu, pomocou ktorej je možné na krátke vzdialenosti prenášať dáta rýchlosťou, aké dosahujú optické káble, teda približne 15Gb/s.

Táto novinka je určená na prenos dát na malé vzdialenosti, napríklad do kancelárii, či podnikov rôzneho zamerania. Nevylučuje sa ani bezkáblová komunikácia medzi periférnymi PC a ostatnými zariadeniami (Myška, klávesnica, monitor, tlačiareň....).

Zariadenie funguje na frekvencii 60 GHz, vďaka ktorej je úplne bezpečné. Takúto frekvenciu neprepustia steny, ba dokonca ani ľudská koža. Spotreba energie je len 10 miliwattov.

Dosiahnuté rýchlosti sú ohromujúce, avšak len na malé vzdialenosti. Do jedného metra je to 15 Gb/s, do dvoch metrov je to 10 Gb/s a na vzdialenosť piatich metrov si dáta prenesiete rýchlosťou 5 Gb/s.

Podľa vyjadrení Georgia Institute of Technology sa bude vývoj bude uberať hlavnými dvoma smermi. Prvý je zvýšenie rýchlostí a vzdialeností a druhý je skompatibilniť zariadenie so známym WiFi 802.11.

Neprehliadnite: