300- dolárový vírus

Tomáš Kusenda  /  18. 07. 2007, 00:00

300 Amerických dolárov za vrátené dáta. Takto by sa dal charakterizovať nový vírus, na ktorý upozornila spoločnosť Kaspersky Labs.

Nový typ trójskeho koňa, ktorý sa začal šíriť pred zhruba týždňom je naozaj prefíkaný. Najskôr dáta na Vašom pevnom disku zakóduje, aby ste sa k nim nemohli dostať za žiadnych okolností. Potom vytvorí niekoľko súborov read_me.txt s nasledujúcim obsahom:

Hello, your files are encrypted with RSA-4096 algorithm
(http://en.wikipedia.org/wiki/RSA).
You will need at least few years to decrypt these files without our software. All your private information for last 3 months were collected and sent to us.

To decrypt your files you need to buy our software. The price is $300.

To buy our software please contact us at: xxxxx@xxxx.com and provide us your personal code -XXXXX. After successful purchase we will send your decrypting tool, and your private information will be deleted from our system.

If you will not contact us until 07/15/2007 your private information will be shared and you will lost all your data.


V stručnom preklade sa jedná o ponuku programu, ktorý za 300 dolárov dešifruje dáta naspäť. Našťastie sa tento vírus v reálnom čase takmer vôbec nešíri a poplachy sú zriedkavé. Kaspersky Labs dokonca tvrdí, že súbory sa dajú spätne dešifrovať.

Neprehliadnite: