Intel sa zapája do projektu lacný laptop pre krajiny 3. sveta

Michal Kyžňanský  /  15. 07. 2007, 00:00

Gigant medzi výrobcami čipov, ktorý dlho odmietal a a kritizoval tento projekt sa len nedávno rozhodol, že rozšíri rady spolupracovníkov nadácie OLPC a bude sa podieľať na vývoji lacného počítača pre krajiny 3. sveta.

Intel dlhú dobu kritizoval projekt nadácie OLPC – One Laptop Per Child a šiel vlastnou cestou a pripravoval vlastný model počítača pre rozvojové krajiny nazvaný Clasroom PC. Výtvor Intelu sa však do rozvojových krajín dostal iba v obmedzenom počte.

OLPC počíta so začatím produkcie laptopu nazvaného XO, ktorého cena by nemala presiahnuť 176 USD (4400 SK) začiatkom septembra roku 2007. Do projektu sú zapojené firmy zvučných mien, napríklad AMD, ktorý sa stará o dodávku procesorov poháňajúcich XO a Google, ktorý poskytuje bezplatné e-mailové schránky a zálohy dáta. O tvorbu softvéru, ktorý pobeží na XO sa stará open source výrobca Red Hat a projekt má podporu aj mediálneho giganta – spoločnosti News Corp.

OLPC dúfa, že predá tisíce týchto lacných počítačov vládam rozvojových krajín, ktoré ich následne zdarma posunú ďalej do škôl, kde majú pomôcť deťom naučiť sa pracovať s počítačom. Otcom projektu je Nicholas Negroponte, bývalý šéf MIT Media Lab, ktorý kritizoval Intel za snahu potopiť tento projekt.

Zdroj:

zeenews.com

Neprehliadnite: