Freeware od firmy MeeSoft 3. – Drobnosti pre potešenie

Július Pastierik  /  26. 07. 2007, 00:00

V treťom dieli seriálu o programoch firmy MeeSoft si predstavíme rôzne drobné freeware programy, ktoré nám ponúkajú autori z tejto naozaj dobrej a zaujímavej programátorskej dielne.

Dnešný diel seriálu o programoch z firmy MeeSoft by sme svojim spôsobom mohli prirovnať k blšiemu trhu programov, pretože si predstavíme hneď tri rôzne programy, medzi ktorými nájdeme aj také, ktoré už nie sú zamerané na grafiku. A aby sme žiadnemu z nich nedali prednosť, pôjdeme podľa abecedy – tentoraz odzadu.

MeeSoft LogPaper

Pokiaľ potrebujete milimetrový papier a nechce sa vám práve ísť do papiernictva (alebo je momentálne zatvorené), potom je tento program pre vás ako stvorený. Je určený pre tvorbu a tlač milimetrového alebo logaritmického papiera. Samozrejme, aký by to bol program z dielne MeeSoft, keby nám aj v tejto oblasti neponúkal viaceré možnosti v oblasti nastavenia.

Milimetrový papier

Medzi najdôležitejšie nastavenia môžeme zaradiť najmä určenie vzdialeností (v centimetroch alebo palcoch) medzi jednotlivými čiarami a to ako pre horizontálny, tak aj vertikálny smer. Týmto spôsobom si môžeme vytvoriť nielen klasický milimetrový papier, ale hoci aj štvorčekový papier napr. pre piškvorky, či ľubovoľný iný. Na klasickom milimetrovom papieri máme v skutočnosti tri rôzne hrúbky čiar, ktoré ho rozdeľujú po jednom milimetri, pol centimetri a jednom centimetri. V nastaveniach rozmerov preto definujeme tieto tri vzdialenostné údaje.

Logaritmický papier

K nastaveniam vzdialeností musíme následne priradiť možnosť zobrazovať logaritmický papier a to nezávisle ako v horizontálnom, tak aj vertikálnom smere s tým, že si môžeme zároveň určiť počet dekád v príslušnom smere. Ďalej si nastavujeme farbu čiar a prípadne to, aby sa tlačili omnoho tenšie, ako je obvyklé. Keď k týmto možnostiam pripočítame ešte možnosť zadania hlavičky, určenie rozmerov papiera a jeho okrajov, dostaneme naozaj silný a zaujímavý program pre tvorbu (nielen) milimetrového papiera. Samozrejmou funkciou je aj jeho vytlačenie.

Meesoft HTML Optimizer

HTML optimizerDruhý program, ktorý si dnes predstavíme, je určený pre optimalizáciu HTML kódov. Jeho použitie je viac než jednoduché – vyberieme si zdrojové HTML súbory (môžeme ich totiž naraz označiť aj viacej), nastavíme si výstupný adresár, kde ich chceme uložiť po úprave a stlačíme tlačidlo „Go!“. Program som schválne skúšal na desiatkach stránok, ktoré som si stiahol z internetu a musím povedať, že úspora sa pohybovala v priemere okolo 10%, čo je určite zaujímavé a aj prekvapivé. Pravdaže, tento výsledok záležal od programátorov príslušných stránok, takže niekde nemohlo dôjsť k žiadnej úspore, pretože stránky boli naprogramované naozaj dobre.

MeeSoft FontView

Posledný program z dielne MeeSoft, ktorý si dnes predstavujeme, je určený (ako napovedá už jeho názov) na zobrazenie všetkých nainštalovaných fontov. Program ich umožňuje len zobraziť, pričom si môžeme nastaviť iba veľkosť písma a počet stĺpcov, v ktorých sa budú zobrazovať ich názvy. Názvy sa zobrazujú práve vo fonte, ktorý predstavujú, takže napr. pri rôznych obrázkových fontoch si ich názov ani neprečítame. Žiaľ, nemáme možnosť zmeniť vypisovaný text, resp. nechať si zobraziť názov aj v inom fonte, než ktorý predstavuje. Našťastie, zoznam je zoradený podľa abecedy, takže názov fontu môžeme zistiť aj iným spôsobom.

FontView

Z uvedených dôvodov nedokážeme napr. posúdiť, či font má obsiahnuté znaky so slovenskou diakritikou a aké všetky znaky vlastne obsahuje. Tak isto, ako sme už naznačili, zobrazený zoznam si nemôžeme vytlačiť. Hoci sú možnosti tohto programu obmedzené, pre mnohých používateľov budú postačujúce, pretože im postačuje takýto náhľad napr. pri výbere fontu v inom programe, kde náhľad nie je k dispozícii.

Internet: meesoft.logicnet.dk

Neprehliadnite: