Július Pastierik / 16. 04. 2007, 00:00
Viete, čo všetko sa spúšťa pri štarte operačného systému Windows? Mnohých používateľov asi prekvapí to množstvo rôznych procesov, služieb, knižníc a pod. Pozrime sa teda týmto procesom na zúbok.
Určite sa mnohí používatelia už pozastavili nad tým, prečo sa operačný systém spúšťa pomerne dlho. Jedným zo známych problémov môže byť fragmentácia disku, t.j. spúšťané procesy sa nezavádzajú z jedného súvislého miesta na disku. Potom jeho čítacia hlavička musí „skákať“ po celom disku sem a tam, čo, pochopiteľne, zdržuje celý proces. Fragmentácia sa ale prejavuje aj pri ostatnej práci (pomalší prístup k súborom), takže pozorný používateľ si ju môže všimnúť aj skôr. Túto záležitosť si však musí postrážiť sám pomocou iných nástrojov.
Ďalšie problémy, ktoré spomaľujú štart operačného systému, môžeme zaradiť medzi tie závažnejšie. Najčastejšie sa stretneme s tým, že v príslušných systémových registroch máme zaznamenaných veľmi veľa programov, ktoré sa automaticky spúšťajú, pričom ich používame výnimočne, resp. sa jedná dokonca o neželané programy, ako sú vírusy, spyware a pod. Menej znalých používateľov iba upozorňujeme, že sa nejedná iba o záznamy programov, ktoré nájdu v adresárovej položke „Štart/Programy/Po spustení“, ale o záznamy v systémových registroch, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné.
Keď sme už pri systémových registroch, musíme spomenúť aj veľa neplatných či nesprávnych záznamov, ktoré tam nájdeme. Napríklad, niektoré programy, ktoré sa predinštalujú z CD a po reštarte systému sa doinštalujú „zabudnú“ pri dokončení inštalácie v zozname štarovaných procesov vymazať záznam na doinštalovanie. Podobne sa správajú aj iné programy, ktoré sa síce neinštalujú, ale do registrov zapíšu svoje automatické spúšťanie. Pretože sa neinštalovali, v systéme nenájdeme následne možnosť ich odinštalovania. Pravdaže, program stačí iba vymazať z disku, ale záznam o jeho automatickom spúšťaní v registroch zostane zapamätaný. Medzi takéto programy patria zvyčajne rôzne programy (nechcem povedať že hlúposti), ako sú napr. oči, ktoré sledujú pohyb myši a pod. Pravdaže, operačný systém sa pri štarte obracia aj na tieto záznamy a zbytočne sa pokúša nájsť a spustiť už neexistujúce programy.
Ako sme naznačili už v úvode, medzi ďalšiu skupinu neželaných programov, ktoré „zdržujú“ štart operačného systému patria aj vírusy, spyware a pod. Pokiaľ nám ich neodhalí antivírový program, resp. ich nedokáže z tých záznamov odstrániť, môžeme ich vyhľadať a vymazať manuálne. Toto niekedy musíme robiť v dvoch krokoch – v núdzovom režime najprv zakážeme jeho štartovanie a následne, po reštarte systému vymažeme príslušný záznam.
Predchádzajúcim úvodom sme sa dostali k tomu, na čo všetko môžeme použiť predstavovaný program Autoruns. Po spustení nám vypíše úplne všetky procesy (programy, služby, knižnice…), ktoré sa spúšťajú pri štarte operačného systému. Samozrejme, tento zoznam si môžeme nechať osobitne vypísať pre každého používateľa. Zoznam je naozaj dlhý a preto nám program umožňuje odfiltrovanie položiek, ktorých autorom je firma Microsoft (lebo tie sú zvyčajne nevyhnutné pre samotný beh operačného systému). Okrem toho si môžeme na osobitných záložkách nechať zobrazovať iba vybrané typy údajov, ako je napr. prihlásenie, služby, prieskumník, plánované úlohy atď.
Pri každom zobrazenom procese máme následne možnosť zakázať jeho štartovanie, resp. ho aj úplne vymazať. Upozorňujeme, že sa tu nachádza zoznam všetkých, aj dôležitých systémových služieb, takže musíme byť v tomto smere primerane opatrní. Pre každú štartovaciu položku si môžeme nechať zobraziť základné informácie o nej, resp. skočiť priamo do editora registrov. Pokiaľ chceme, môžeme využiť aj možnosť vyhľadania informácii o vybranom programe pomocou internetového vyhľadávača search.msn.com (v starších verziách bola možnosť zvoliť si aj www.google.com, ale po odkúpení firmy Sysinternals firmou Microsoft bola táto možnosť v najnovších veriziách zrušená). Zosnímaná obrazovka je zo staršej verzie. Na všetky uvedené činnosti je najlepšie používať kontextové menu, kde sú všetky funkcie rýchlo prístupné.
Ako dôležitú súčasť v tomto programe nájdeme možnosť vytvorenia TXT súboru, ktorý obsahuje informácie o príslušných vetvách v registroch a ich obsahu – názov položky, jej popis, autora a cestu k príslušnému programu či knižnici. Pokiaľ si pravidelne vytvárame tieto súbory,
v prípade akýchkoľvek nejasností jednoduchým porovnaním dokážeme veľmi rýchlo nájsť problematickú položku.
Na záver už iba pripomeňme, že program Autoruns sa neinštaluje, takže ho dokážeme spustiť aj z prenosného média. Táto možnosť je veľmi dôležitá najmä pri prípadnej záchrane systému.
Internet (stránky smerujú na www.microsoft.com, ktorý v júli 2006 kúpil firmu Sysinternals): http://www.sysinternals.com
Priame informácie a download: Autoruns.mspx
Copyright © 2002 - 2013 inet.sk, s. r. o. | Všetky práva vyhradené | Neprešlo jazykovou úpravou | ISSN 1336-1899
Využívame kvalitný webhosting za rozumnú cenu od Inet.sk