Patrik Pomichal / 10. 04. 2007, 00:00
Problematika otvoreného softvéru a štandardov je horúca téma v celej Európe. Dennodenne čítame správy o tom, ako sa otvorené štandardy presadzujú v rôznych miestnych, ale aj štátnych inštitúciách. Aká je situácia u nás na Slovensku, na to sme sa spýtali jedného z miestnych bojovníkov za otvorené štandardy, Jána Husára.
Mohol by si sa v skratke predstaviť našim čitateľom? Čím sa zaoberáš?
Moja práca sa primárne sústreďuje na Open Source softvér a jeho presadenia v školstve, štátnej správe, ako aj sprístupňovanie týchto technológii občanom, malým a stredným podnikateľom. Pozícií zastupujem niekoľko, či už komunitných alebo oficiálnych, medzi tie najzaujímavejšie patrí zastupovanie SR v projekte Európskej Komisie IDABC, zastupovanie medzinárodnej neziskovej organizácie FFII v Bruseli ohľadom softvérových patentov, elektronickej slobody a problematiky duševného vlastníctva v EÚ.
Okrem toho si aj riaditeľ SKOSI. Čo je hlavným poslaním tejto organizácie? Aké projekty realizujete momentálne?
Poslaním SKOSI je prinášať projekty a riešenia vhodné pre nasadenie vo vyššie spomenutých sektoroch. Momentálne realizujeme komunitné projekty ako preklady, či pomáhame robiť akcie kde obyčajný ľudia môžu jednoducho prísť k otvoreným technológiám. Z profesionálnych projektov by som spomenul OpenAcademy, ktorí vytvára novú komunitu škôl, učiteľov, dodávateľov a vývojárov so spoločným cieľom vybudovať riešenia pre výučbu OSS, ako aj podporovať výučbu iných predmetov s použitím OSS a riešení pre administratívu škôl. Momentálne pripravujeme prvé učebne v Nitre a Bratislave. Ďalšie zaujímavé projekty na ktorých pracujeme je Open Source Repository, ktorý vychádza z projektu IDABC a spolupracuje na ňom niekoľko krajín, kde sa podstatná časť vývoja odohráva v Čechách, v OSS Alliancii. OSS Repository bude slúžiť ako miesto prvého kontaktu OSS a štátnej správy. Repozitár bude obsahovať všetko od lokalizovanej dokumentácie, aplikácií, postupov až po ukážky nasadených technológií a mapu dodávateľov cez Google Mapy. V rámci spolupráce s MF SR pripravujeme projekt nasadenia OSS pre VÚC Košice, s možnosťou použitia aj pre iné územné celky.
Prezraď nám niečo z budúcnosti SKOSI, čo máte v pláne?
Momentálne máme plné ruky práce a nemyslím si, že v blízkej budúcnosti budeme pracovať ešte na ďalších projektoch. V príprave máme zelenú linku OSS, voľne prístupné priestory pre verejnosť do OSS kancelárie a učebne ako aj veľmi lacné kurzy základov OSS od Linuxu až po Open Office.
Z tvojej práce vyplýva že máš prehľad o stave OSS vo verejnej správe na Slovensku. Ako by si opísal súčasné postavenie otvoreného softvéru vo verejnej správe.
Celá situácia je veľmi nešťastná, videl by som ju v dvoch táboroch, OSS a otvorené štandardy. Čo sa týka štandardov, podarilo sa nám presadiť Open Document formát do posledného výnosu o štandardoch štátnej správy. I keď iné krajiny EU ako Belgicko, či Francúzsko už pracujú na využívaní iba tohoto štandardu v komunikácií štátnej správy. OSS ako také je momentálne bez povšimnutia, zodpovední ľudia ho buď ignorujú alebo presadzujú zatvorené technológie v hodnote stoviek miliónov z peňazí daňových poplatníkov.
Zastupuješ Slovensko v Európskej Komisii. V porovnaní s ostatnými členskými štátmi EÚ ako je na tom otvorený softvér na Slovensku?
Veľmi zle, pre štátnu správu je problém používať Open Office, nieto ešte Linux. Z pohľadu EÚ sme poslední v informatizácii, penetrácii internetu a o presadzovaní OSS nemáme veľa znalostí. Hlavný problém informatizácie trvá od jej počiatkov, čerpanie neuveriteľne veľkých príspevkov a skoro žiadny výsledok. Postoj štátnej správy je skôr o tom aká je rada, že vôbec nejaká ta informatizácia je a nezaujíma ich na akých technológiách je to postavená a aký to ma vôbec dopad. Príde mi úplne smiešne, keď o tom rozhodujú ľudia, ktorý vedia o IT asi toľko, že na počítačoch sa používa Windows a Microsoft Office. Je to ako keby ste poslali mňa rozhodovať v otázkach o pohonných hmotách. V štátnej správe chýbajú odborníci, bývala informatizácia na MDPaT SR sa tiež nevydarila.
Podľa teba čo by sa dalo a malo urobiť, aby sa otvorený softvér viac rozšíril vo verejnej správe a v podnikovej sfére.
Chýba nám podpora, vo svete je bežná spolupráca so štátnom správou a privátnymi spoločnosťami na práve takýchto projektoch aké vytvárame. Žiaľ na Slovensku sa radšej ľudia pozerajú na seba a na to čo oni z toho budú mať. V minulosti sme sa snažili spolupracovať s viacerými slovenskými a zahraničnými spoločnosťami, avšak bez úspechu. Po celé tie roky nás podporuje primárne Sun Microsystems, Avnet, Synets a up2date za čo im ďakujem.
Hovoril si o tom, že jeden z projektov SKOSI je pomoc pri výstavbe učební s otvoreným softvérom v školách na Slovensku. Ako sa vám v tom darí? Máte štatistiky o tom koľko škôl ma takéto učebne, a na koľkých školách sa vyučuje (aj) otvorený softvér?
Takéto štatistiky nám momentálne chýbajú, prvá štatistika ktorú sme spustili na sk.OpenAcademy.eu sa týka hlavne momentálneho stavu na daných školách, aby sme si vedeli utvoriť lepší obraz ako postupovať pri nasadení a vytváraní riešení. Existuje zopár škôl v SR, ktoré používajú OSS na výučbu či priamo učia otvorené technológie, spočítal by som ich na dvoch rukách.
Ďakujem ti za rozhovor, a prajem veľa úspechov tebe aj SKOSI v boji za otvorený softvér.
Ďakujem, žiaľ keď sa nikto iný k tomu nemal, museli sme to teda začať robiť my :)
SKOSI - Slovak Open Source Initiative
FFII - Foundation for a Free Information Infrastructure
Copyright © 2002 - 2013 inet.sk, s. r. o. | Všetky práva vyhradené | Neprešlo jazykovou úpravou | ISSN 1336-1899
Využívame kvalitný webhosting za rozumnú cenu od Inet.sk