Blší trh freeware programov 2/2007

Július Pastierik  /  12. 04. 2007, 00:00

Po dlhšej prestávke si znovu predstavíme niekoľko naozaj drobných programov, ktoré budú zamerané na grafiku – konkrétne na písmenkové obrázky.

Určite ste aj Vy zaznamenali napríklad aj v technike retroaktívny návrat k starým krásnym veciam. Mnohí objavili krásu čiernobielej fotografie, iní dávajú prednosť bakelitovému telefónu a pod. Tí starší z nás si ešte pamätajú, ako sme voľakedy tlačili krásne „písmenkové“ obrázky na na obyčajných riadkových tlačiarňach, pretože o inej grafike sa nám vtedy ani len nesnívalo. A práve na túto „klasiku“ sú zamerané dnešné dva programy, vďaka ktorým si môžeme urobiť krásny písmenkový obrázok povedzme aj z vlastnej fotografie.

ASCII Pic

ASCII Pic

Program ASCII Pic je tvorený zo štyroch záložiek. Na prvej si vyberáme vstupný obrázok, ktorý môže byť vo formáte BMP alebo JPG a výstupný textový súbor. Na druhej záložke sa nám zobrazuje náhľad vybraného vstupného obrázku a prevádzame tu vlastnú konverziu.

Pastierik prvá verzia

Veľmi dôležitá je tretia záložka, ktorá je venovaná nastaveniam. Hoci vytvárame obrázok z písmeniek, aj tak môžeme nastaviť dôležitý parameter jas, zmenšenie (na 10%) alebo zväčšenie (až na 190%) a „farebnú škálu“ (bez zmeny, negatív, monochromatický obrázok). Zmenou týchto parametrov môžeme dosiahnuť naozaj zaujímavé efekty vo vytvorenom výstupnom textovom súbore.

Pastierik druhá verzia

Posledná záložka nás už iba informuje o autorovi tohto programu. Program sa neinštaluje a preto nám ho stačí rozbaliť (k dispozícii je v ZIP formáte) hoci aj na USB kľúč.

Internet: http://www.ykwong.com/asciipic.html

Characterizer

Druhý predstavovaný program Characterizer umožňuje previesť na písmenkový obrázok vstupný grafický súbor vo formáte BMP JPG alebo WMF. Je tvorený iba z dvoch záložiek.

Characterizer

Na prvej si vyberáme vstupný obrázok, zároveň sa nám tu zobrazuje aj jeho náhľad a nastavujeme tu kvalitu výstupného TXT súboru. Na rozdiel od predchádzajúceho programu nenastavujeme parametre jas či farebnú škálu, ale vyberáme si jednu zo štyroch metód (či vlastne skupín znakov) prevodu – fotografia, tvary, kontúry alebo používateľsky definovaná množina znakov.

Ďalej si tu môžeme nastaviť parametre, či má byť výstup robený v stredných farebných tónoch, ako negatív alebo náhodný šum. Veľmi dôležitý je aj parameter veľkosti vytváraného obrázku. Následne na prvej záložke spúšťame aj vlastné generovanie obrázku.

Pastierik tretia verzia

Druhá záložka je venovaná náhľadu na vytvorený písmenkový obrázok. Priamo tu ho môžeme teraz zmenšovať alebo zväčšovať a nakoniec ho uložiť do textového súboru alebo skopírovať do schránky. Hoci program Characterizer umožňuje nastaviť trochu menej parametrov, ako jeho konkurent, na druhej strane ihneď zobrazuje vygenerovaný textový obrázok ešte pred jeho uložením na disk, čím sa práca s ním stáva rýchlejšia.

Internet: http://www.aolej.com/free.html

Neprehliadnite: