Snímanie obrazoviek zadarmo VI: FastStone Capture

Július Pastierik  /  22. 02. 2007, 00:00

To najlepšie nakoniec? V šiestom – už poslednom pokračovaní seriálu o snímaní obrazoviek si predstavíme hádam najlepší program v tejto oblasti, ktorý sa na trhu freeware vyskytuje – FastSTone Capture.

Budeme sa držať starej dobrej tradície a preto (aspoň podľa môjho názoru) si predstavíme to najlepšie nakoniec. Pravdaže, tým nechcem tvrdiť, že recenzovaný program FastStone Capture je naozaj ten najlepší, pretože tiež nemá všetky možnosti, ktoré mali iné programy, ale z hľadiska bežného používateľa je určite najzaujímavejší.

RozhraniePozrime sa však bližšie na tento program. Prvé, čo nás na ňom zaujme, je jeho „minimalistické“ používateľské rozhranie. To je však úplne postačujúce, pretože obsahuje vlastne všetky ikony, ktoré pri práci s ním potrebujeme. Program umožňuje jeho farebné nastavenie a okrem toho si doň môžeme pridať ešte tri tlačidlá (pre otvorenie grafického súboru v internom editore, lupu a výber farby z obrazovky.

Nastavenia

Z hľadiska snímania obrazoviek tu okrem štandardných možností, ako je celá obrazovka, aktívne či ľubovoľné iné okno a ľubovoľná obdĺžniková oblasť nájdeme aj dve zaujímavé novinky, s ktorými sme sa pri iných programoch, ktoré sme doteraz predstavili, nestretli – zosnímanie časti obrazovky podľa ľubovoľnej krivky (pričom sa zobrazuje v náhľadovom okienku zväčšená obrazovka pre zlepšenie práce) a najmä zosnímanie rolovacieho okna, ktoré postupne zosníma smerom nadol a do boku aj v jeho skrytej časti. Vlastné snímanie je realizované tak, že okno sa postupne roluje, čím program dokáže získavať potrebné grafické údaje.

Snímanie podľa krivky

Práve pre všetky poslednú možnosť som tento program označil ako najlepší zo všetkých, ktoré sme si v rámci tohto seriálu predstavili. Program umožňuje aj snímanie kurzora myši a poradí si, podobne ako minule predstavený program „Windows Snapshot Maker“, aj z tzv. grafickými obrazovkami, ktoré iné programy nedokážu snímať, takže ani v tejto oblasti sa nedá nijako zahanbiť.

Parametre zosnímaného rolovacieho okna

K zosnímaným obrazovkám môžeme automaticky pridávať vodoznak, tieňovaný okraj a titulok (záhlavie), ktorý môže obsahovať ako automatický text (názov počítača, názov používateľa a dátum a čas), tak aj nami zadaný text. Titulok sa pridáva nahor k obrázkom v osobitnom rámiku.

Grafické okno s titulkom a vodoznakom

Zosnímané obrazovky môžeme automaticky ukladať na disk v jednom zo šiestich podporovaných formátov – BMP, GIF, JPG, PNG, TIF a, čo bude znovu pre mnohých veľmi dôležité, aj vo formáte PDF. V rámci ukladania si môžeme navyše nastaviť aj kvalitu DPI, pričom je štandardne ponúknutá kvalita, ktorá zodpovedá parametrom obrazovky.

Ako sme už naznačili v možnostiach rozšírenia používateľského rozhrania o iné tlačidlá, program okrem snímania obrazovky ponúka aj tri doplnky – interný grafický editor, lupu a kvapátko pre výber farby z obrazovky. Z týchto doplnkov sa pristavíme trocha iba pri hádam najzaujímavejšom z nich – grafickom editore.

Interný grafický editor

Zabudovaný editor je pomerne jednoduchý a umožňuje do obrázku pridať niekoľko základných grafických prvkov (čiara, šípka, text, obdĺžnik, elipsa a pod.). To je však mnohokrát postačujúce, napokon v zosnímaných obrazovkách väčšinou potrebujeme iba zvýrazniť či označiť určité časti do krúžku či nasmerovať na ne šípku s doplnkovým textom. Okrem toho tu nájdeme možnosti otočenia, prevrátenia, zmeny veľkosti, nastavenie kontrastu, jasu, RGB kanálov a zaostrenia (rozostrenia). Obrázok môžeme previesť do šedého odtieňa, „sépiovitého“ odtieňa alebo na negatív. Pravdaže, aj v editore máme možnosť pridať k obrázku titulok a vodoznak.

Internet: www.faststone.org


Neprehliadnite: