Americkí vedci: šírenie vírusov možno zastaviť do niekoľkých sekúnd

Michal Kyžňanský  /  15. 02. 2007, 00:00

Americkí vedci zo štátnej univerzity v Pensylvánii vyvinuli novú metódu, ako rýchlo potlačiť vírusovú epidémiu v niekoľkých sekundách. Ide o systém nazvaný Proactive Worm Containment (PWC), ktorý nevyužíva pri rozpoznávaní vírusu tzv. signatures, alebo vzory jednotlivých vírusov. Skúma internetovú aktivitu. Ako?

Najväčšou zbraňou globálneho šírenia vírusov je rýchlosť. A práve rýchlosť je vždy kľúčová, pretože čím neskôr sa podarí dostať epidémiu pod kontrolu, tým viac škody vírus stihne napáchať. Systém Proactive Worm Containment analyzuje pripojenia až na úrovni packetov a frekvenciu komunikácie s inými sieťami. Vírusy a červy sa vyznačujú “veľmi divokou” aktivitou v tomto smere.

Autori tohto systému priznali, že nie všetky detekcie takéhoto správania môžu skutočne predstavovať reálne hrozby, a preto sa využíva na presné určenie viacnásobná analýza pomocou techniky pripomínajúcej analýzu určitým algoritmom. Každé takéto “zlé správanie” potenciálneho červa je odmenené zablokovaním jeho prístupu do siete, kam sa chce pripojiť.

Tento systém môže pomôcť pri zastavení rýchlo sa šíriacich červov, ale pomalé infekcie ním prejdú ako halušky deravým sitom. Na podobnom projekte pracovala aj firma IBM.

Zdroj:
pcworld.com

Neprehliadnite: