Kriminálny čin slovenskej vlády

Andrej Ferko  /  02. 12. 2002, 00:00

Podľa slov švédskeho premiéra vláda, ktorá nemá informatizáciu ako najvyššiu prioritu, pácha kriminálny čin. Zo Slovenska doteraz emigrovalo 120 az 150 tisíc vysokokvalifikovaných odborníkov, ako priznal štátny tajomník ministerstva dopravy dr. Opaterný vo štvrtkovom telemoste medzi Bratislavou a účastníkmi prestížnej konferencie ITTT 2003, ktorú každoročne organizuje spoločnosť SOFTIP a kam politici nechodia.

Presné údaje o emigrácii vláda nemá. Emigrácia sa zvykne nazývať aj hlasovanie nohami.


Do tohto hlasovania nohami možno ako najvýkričnejší výkričník zaraziť nedávnu definitívnu emigráciu prof. Šafárika z STU Bratislava. Tento prípad je o to alarmujúcejší, že prof. Šafárik bol dlhšie kľúčovou osobnosťou v príprave vzniku novej Fakulty informatiky.

Emigrácia do krajín, kde vlády nedusia technologický pokrok, sa preto stáva jediným realizovatelným ideálom študujúcej mládeže. Genocídu slovenskej akademickej inteligencie vyjadruje aj výsmešná úroveň platov. Zhruba povedané, profesor môže dosiahnuť základný plat 18 tisíc korún, docent 12 tisíc a doktorand 6 tisíc.


Týmto ponižovaním kvalifikovaných ľudí mečiarovci aj antimečiarovci vyjadrili a vyjadrujú najmä svoj vzťah k budúcnosti Slovenska. Pán rektor UMB doc. Murgaš v telemoste označil terajšiu vládnu politiku za eutanáziu univerzít.


Pri nedávnych márnych diskusiách o faktickej financnej likvidácii projektu INFOVEK sa vyjasnilo, že informatizácia bola jednou z 58 priorít minulej vlády.


Rozpor medzi slovami a činmi zas možno najpreukáznejšie dokumentuje fakt, ze premiéri krajín V4 podpisali vlani v septembri v Krynici Gorskej (Poľsko) zaväzok, že do roku 2010 budú fungujúcou súčasťou najdynamickejšej poznatkovo orientovanej ekonomiky sveta, lebo Knowledge = Wealth (vedomosti znamenajú bohatstvo). Ostáva teda 8 rokov...


Predchádzajúca vláda nesplnila modernizačný záväzok dokonca ani sama voči sebe - zaspala aj vláda aj vládna sieť (GOVNET).


Slovenská vláda teda klame aj EU, lebo napriek vlaňajšiemu slávnemu záväzku projektuje Slovensko nevzdelane a chudobne. Skutočné počty emigrantov a refundácia nákladov na ich vzdelanie sú samozrejme tabu.


V telemoste medzi informatikmi a pánom štátnym tajomníkom, zaznela aj otázka, ako chce vláda informatizovať bez mozgov. Pán štátny tajomník odpovedal, že bez mozgov sa to nedá.


V rozpore s tým odmietol v diskusii všetky praktické návrhy, napr. daňové zvýhodnenie IT, možnosť darovať počítače zamestanancom a odpisať si darovane zo základu dane...


Situáciu - i obžalobu - možno zhrnúť 4 slovami pána Zvrškovca, predsedu predstavensta spoločnosti SOFTIP:


 - vláda nemá informačnú stratégiu

 ---------------------------------
 
V najbližšej budúcnosti sa ukáže, ako sa k zločinu slovenskej vlády voči slovenskej budúcnosti (technologickej vlastizrade) pripojí aj parlament.

 


Andrej Ferko


(autor je vysokoškolský pedagóg, ferkoa@hotmail.com)

 

P.S.

Jednoznačne si prečítajte serál Andreja Ferka, ktorý mu v týchto dňoch vychádza v Hospodárskom denníku! „Dúchanie do IT pahrieb - Mocenské aspekty informačnej technológie“ (42-stranovú fenomenologickú (nemarxistickú) analýzu situácie)
pod redakčným názvom „Dúchanie do tlejúcej pahreby“ nájdete na:


http://www.hd-dennik.sk/index.cgi?2002.11.6+Domace+7
http://www.hd-dennik.sk/index.cgi?2002.11.7+Domace+42
http://www.hd-dennik.sk/index.cgi?2002.11.8+Domace+37
http://www.hd-dennik.sk/index.cgi?2002.11.12+Domace+38
http://www.hd-dennik.sk/index.cgi?2002.11.13+Domace+35

 

Neprehliadnite: