Prispôsobte si svoj Live Messenger

Igor Križko ml.  /  27. 12. 2006, 00:00

V dnešnom článku sa pozrieme na dva najznámejšie programy, ktoré Vám umožňujú vylepšiť si Live Messenger. Aj keď bez týchto vylepšení nie je zlý, ale s nimi je podstatne lepší.

Messenger Plus! Live

Prvým programom, ktorý si predstavíme bude Messenger Plus! Live. Po rýchlej a jednoduchej inštalácii sa program spustí a užívateľa prevedie konfiguráciou. Prvou funkciou je Chat Logging, ktorá ukladá konverzácie v podobe HTML stránok, so zachovaním farieb a grafických smajlíkov. Event Viewer ukáže čo sa dialo, kým ste sa nepozerali (zmena statusov, príchody/odchody). Ďalej tu máme Tabbed Chats, čo je veľmi príjemná funkcia, pretože všetky konverzácie sa zobrazia v jednom okne v podobe tabov (známych z Firefoxu, Opery či IE7) a tak sa ušetrí miesto na spodnej lište. Emoticons sounds slúži na prehrávanie zvukov pri príchode smajlíka, Automatically Accept Requests prijme všetky požiadavky ako posielanie súboru, či videohovor. Messenger Lock pomocou klávesovej skratky CTRL + medzera skryje všetky správy. Toto vylepšenie je nevyhnutné najmä v škole a v práci. Všetky zmieňované funkcie je pochopiteľne možné vypnúť.

 Messenger Plus! Live

 

Program následne užívateľa v rýchlosti prevedie svojimi ďalšími možnosťami ako napr. Personalized Status, Contacts on Desktop, Transparency, Scripting, Quick Texts. Program je teda nakonfigurovaný a pripravený na používanie. Samozrejme je integrovaný priamo do Live Messengeru a tak nezaberá žiadne miesto. Tu však jeho možnosti nekončia, keďže ponúka širokú škálu nastavení ku každej funkcii. Pre príklad si zoberiem funkciu Messenger Lock, ktorá (ako som už spomínal) skryje všetky okná konverzácie. Nastavenia umožňujú zvoliť si správu, ktorá sa objaví každému, s kým bola vedená konverzácia, ako aj vybrať si klávesovú skratku pre odomknutie a zamknutie. Po uzamknutí sa ikonka Messengeru v systémovej lište zmení (štandardne) na ikonku externého disku, po Live ani stopy. Pre časť z vás znalú programovania je tu Scripting, ktorý umožňuje vytvárať skripty a tak vytvoriť funkcie presne podľa predstáv. Všetky nastavenia je možné exportovať/importovať alebo uzamknúť heslom. Ako vidíte nastavenia programu sú široké, avšak nedovoľujú užívateľovi priamo zasahovať do vizuálnej stránky Messengera. Na tento účel slúži program zvaný A-Patch.

 

 

A-Patch

Program slúžiaci, ako som už spomínal, na modifikáciu vizuálnej stránky Live Messengera je A-Patch. Nevyžaduje inštaláciu, po rozbalení a spustení vás prevedie konfiguráciou. Detailne je možné modifikovať každučkú časť Messengera, od okien textových správ až po tzv. toast správy, teda vyskakovacie okienka. Ak som Vás presvedčil už teraz, môžete prestať čítať. Ak stále nie, pokúsim sa načrtnúť možnosti programu. V prvom kroku upravujeme Contact list, môžeme vymazať logo, nadpis, reklamu, tlačidlá (e-mail, zdieľané priečinky, My Space, Windows Live Today...), svoju osobnú správu, obrázok a žltý informačný bar. V ďalšom kroku ostávame stále pri Contact liste, tento krát mažeme osobné správy kontaktov, vypíname Song Links alebo vyhľadávacie pole. Taktiež sa dá vymazať niekoľko tlačidiel, ako napr. Color Button. Tretí krok je posledným krokom úpravy Contact listu a je zameraný hlavne na toast správy a tiež na správu kontaktov. Od štvrtého do siedmeho kroku sa venujeme oknám s textovými správami. Opäť sa ponúka široká škála možností úprav tlačidiel, vymazať ide prakticky každé. Úplne vymazať sa dajú aj obrázky a krátke informácie o človeku na „druhej strane“. Možnosť vypnúť tzv. štuchance isto poteší a chýbať nemôže ani pridanie tlačidla Vždy na vrchu. Z ďalších nastavení stojí za zmienku doinštalovanie „Čo počúvam“ plug-inu pre Winamp. Všetky hore uvedené nastavenia sa dajú obnoviť do pôvodného stavu a samozrejme importovať/exportovať.

 

 

Záverom

Doplnky pre Live Messenger sa rozhodne oplatí nainštalovať – nič nestratíte, naopak mnoho získate. Niekomu môže viac vyhovovať množstvo funkcií v podobe programu Messenger Plus! Live, inému zasa úprava vizuálnej stránky klienta pomocou A-Patch.

 

Súvisiace odkazy

Live Messenger
Messenger Plus! Live
A-Patch

Neprehliadnite: