Každá elektronická faktúra ušetrí podnikateľovi aj 15 korún

Tlačový servis  /  14. 12. 2006, 22:24

Náklady s vystavením a doručením faktúr môžu firmám výrazne klesnúť. Nahradením papierového dokumentu elektronickým a jeho zasielanie e-mailom s využitím elektronického podpisu môžu v prípade stredne veľkej firmy ušetriť milióny korún ročne. Štátne organizácie môžu ušetriť miliardy.

Využívanie elektronických faktúr namiesto ich papierovej formy je dobrou možnosťou na zjednodušenie a zefektívnenie účtovnej administratívy. Predovšetkým však dokáže výrazne ušetriť peniaze, ktoré pri pravidelnom zasielaní faktúr miznú v papieri, obálkach či známkach. Navyše, práca s takýmito elektronickými dokumentmi popri priamych finančných úsporách znamená aj menej času stráveného nad ich spracúvaním, a je to aj omnoho ekologickejšie ako míňať mesačne hŕby papiera. Keď pošlete aspoň jedinú faktúru elektronicky, oproti klasickej papierovej ušetríte približne 15 korún a k tomu aj čas.

„Výhody, ktoré elektronická fakturácia prináša, zaujímajú firmy, aj verejnú správu. Európski odborníci predpokladajú, že využívaním výlučne elektronickej fakturácie a verejného obstarávania Európska únia ročne ušetrí okolo 300 miliárd eur. Aj Disig už pre svojich klientov s rozsiahlym portfóliom zákazníkov pripravuje niekoľko projektov pre bezpečné a lacnejšie elektronické fakturovanie,“ hovorí Peter Miškovič z certifikačnej autority CA Disig.

Jedným z najväčších prínosov elektronickej fakturácie je šetrenie a bezpečnosť údajov. Faktúry netreba vytlačiť, kúpiť obálky, vystáť rad na pošte a zaplatiť poštovné, adresátovi sa odošlú priamo z firemného ekonomického softvéru. Navyše, elektronický podpis zaručuje jednoznačnú identitu odosielateľa faktúry a zároveň zabezpečuje, že údaje, ktoré sú v nej uvedené, nemôže nikto pozmeniť bez toho, aby to adresát zistil.

Príkladom štátu, kde už elektronickú fakturáciu naplno využíva aj štátna správa, je Dánsko. Svojim partnerom účtuje už výhradne elektronicky. Ročne tým daňovým poplatníkom ušetrí až 150 miliónov eur, obchodu ďalších 50 miliónov. V Čechách už je podobný projekt do konca roka v pilotnej prevádzke, budúci rok by postupne mala odštartovať elektronická fakturácia všetkých úradov štátnej správy ČR.

Neprehliadnite: