Internet pre všetkých odmieta obvinenia Slovenských telekomunikácií !

Peter Polakovič  /  28. 10. 2002, 00:00

IPV REAGUJE NA KLAMSTVÁ - Slovenské telekomunikácie, a.s. (ST), prezentovali 24.10.2002 tlačovú správu, v ktorej reagovali na vyhlásenia Internetu pre všetkých (IPV) o internetových moduloch a zvyšovaní cien internetu v tarifách B a C. IPV kategoricky odmieta všetky obvinenia, ktoré v tlačovej správe ST uviedli.

Arogantný, zlostný a nervózny štýl tlačovej správy ST je signálom dvoch skutočností:

1. ST nemôžu ďalej ignorovať protesty proti zvyšovaniu cien internetu (IPV je organizátorom jedného z nich) a vnímajú ich ako aktivity, ktoré môžu mať na ST politický a možno aj ekonomický vplyv.

2. Neférovosť, klamstvá a obvinenia z podpory či dokonca účasti na ziskoch mikrovlnných providerov svedčia o tom, že argumentácia IPV po celú dobu trvania protestu je pravdivá. V opačnom prípade by totiž boli pre ST oveľa efektívnejšie jednoduché protiargumenty.

 

Od vzniku IPV pracujú všetci členovia pre toto združenie úplne zadarmo a financované je čisto zo zdrojov svojich členov. Preto až smiešne pôsobí tvrdenie, že IPV sleduje svojou činnosťou „svoj čisto komerčný prospech“.

 

Jeden z ohlasov na tlačovú správu ST je, že jediným takýmto vyjadrením dokážu v ST zrušiť nákladnú reklamnú kapmaň na zlepšenie imidžu ST. Obávame sa, že ST podobnými vyhláseniami strácajú zákazníkov i posledné zvyšky dobrého mena.

 

Pokiaľ by Internet pre všetkých nebol mimovládnou organizáciou snažiacou sa o niečo pozitívne, neváhali by sme v dôsledku zverejnenia obvinení Slovenskými telekomunikáciami, a.s. na Internet pre všetkých siahnuť po právnych prostriedkoch na ochranu dobrého mena. Uvedomujeme si ale, že takýto krok by bol pre zákazníkov ST negatívny a nič by nevyriešil. V dobrej viere ale očakávame satisfakciu zo strany Slovenských telekomunikácií.

 

 

Podrobné vyvrátenie klamstiev z tlačovej správy ST:

 

ST v prvom rade obvinili združenie IPV z toho, že neinformuje verejnosť o kladoch internetových modulov. Informovaniu o internetových moduloch sa ale IPV venoval viac ako akékoľvek médium na Slovensku, dokonca viac ako samotné ST. Ako prvá organizácia na Slovensku zverejnila podrobnejšie informácie o internetových balíčkoch od ST, aj s jeho výhodami. Tieto informácie s cieľom čo najlepšieho informovania internetových surferov okamžite ponúkla médiám a vytvorila tak veľký priestor na prezentáciu modulov.


         IPV sa po zvážení kladov a záporov modulov rozhodla uverejniť tlačovú správu, v ktorej sme upozornili na skutočnosť, že bežným domácim používateľom internetu uskutočňujúci volania do internetu po dobu kratšiu ako je 30 minút (presnejšie niečo medzi 28-29 minútou) sa internetové moduly nevyplatia a práve naopak – náklady na internet sa výrazne zvýšia. Obávali sme sa totiž, že domácich užívateľov, ktorí trávia na internete len kratší čas (tých je väčšina) ST „nachytajú“ reklamnou kampaňou v ktorej budú tvrdiť, že moduly poskytujú najlacnejšiu formu pripojenia do internetu pre všetkých (ST podobnú kampaň realizuje). Niektorých zákazníkov ST by táto skutočnosť mohla finančne poškodiť. IPV poukázala na fakt, že použitie modulov sa vyplatí len malej skupine užívateľov, ktorá realizujú spojenia do internetu dlhšie ako 30 minút a že lacnejší internet využíje malá skupina užívateľov pripájajúcich sa na veľmi dlhú dobu.

 

IPV je verné svojmu názvu, pretože presadzuje výhodnejší internet pre všetkých, pričom poukazuje na skutočnosť, že nové moduly poskytujú výhodnejší internet pre malý segment internetových používateľov. Tento fakt a to, že sme urobili zverejnením správy dobre, nám potvrdil aj výrok viceprezidenta pre komunikáciu ST, Jána Kondáša, ktorý bol publikovaný v týždenníku Trend a hovorí o tom, že priemerná doba pripojenia typického bytového používateľa dosahovala v júli tohto roka 24 minút za deň. Internet sa stane pri použití modulov lacnejší hlavne pre podnikateľov a domáceho užívateľa veľmi neoslovuje. Podnikatelia pritom čoraz častejšie riešia pripojenie do internetu formou mikrovlnného spoja a najväčšiu zásluhu má na tom cenová politika ST. Internetové moduly zvýhodnením dlhších volaní do internetu sa tak prirodzene stane istou konkurenciou pre mikrovlnné pripojenie. To je fakt, nie podpora mikrovlnného pripojenia.

 

 IPV v neposlednom rade veľmi pozitívne hodnotila začatie segmentácie zákazníkov ST s tým, že v budúcnosti očakáva zavedenie podobných modulov aj pre menej bonitných zákazníkov. Taktiež sme v IPV konštatovali, že prvý krok v ústrety zákazníkom požadujúcim prístupnejší internet po 3násobnom zdražovaní v priebehu 13tich mesiacov je veľmi pozitívny.

 

Hlavným cieľom združenia IPV je rozšírenie penetrácie internetu v domácnostiach a tak sme sa podujali aj na neľahkú úlohu – pomáhať domácim používateľom internetu v riešení ich problémov tak, aby bol internet naozaj dostupný pre všetkých. V posledných týždňoch nám prišlo veľmi veľa sťažností na účtovanie si neprimerane vysokých cien internetu. Následne sme zistili, že ST neupozornili svojich klientov na zvyšovanie cien internetu v tarifách B a C s platnosťou od 1.augusta 2002, čo spôsobilo ich klientom značné problémy. Prirodzene sme teda prišli s informačnou kampaňou o nových tarifách B a C. Klientom ST, ako aj samotným ST sme tak urobili službu k dobru.

 

ST ale veľmi negatívne zareagovali na časť vyhlásenia IPV, v ktorom sme uviedli, že „ST neupozornili svojich klientov na zvyšovanie cien v tarifách B a C“. ST sa bránia tým, že informácie o zvyšovaní cien uverejnili už začiatkom roka na svojej internetovej stránke. Na týchto stránkach ale zmena cenníka nikdy nebola zdôraznená a ich návštevníkov tak na túto skutočnosť nič neupozorňovalo. Nevieme ani o tom, že by ST niekedy upozornili svojich zákazníkov aby si stále kontrolovali cenníky na stránkach ST. Prezentovaný spôsob komunikovania nových cien zo strany ST preto považujeme za nešťastný. Za vhodnú formu informovania zákazníkov považujeme napríklad prílohou k telefónnemu účtu. Taktiež pokiaľ nás ST reklamnou kampaňou upozorňujú na výhody sekundovej tarifikácie, mohli svojich klientov reklamou upozorniť aj na skutočnosť, že zvyšujú ceny v tarifách B a C a odporučiť im migráciu na tarifu A. To všetko s vysvetľujúcou kampaňou o jednotlivých tarifách by urobilo na zákazníkov určite dobrý dojem. Telekomunikácie ale takúto kampaň neurobili a tak na to mnohí zákazníci nepríjemne doplatili. IPV takúto kampaň urobili a zo strany ST sa dočkali len nepravdvých obvinení. IPV odporúča všetkým klientom ST pripájajúcich sa do internetu cez tarifu B a C prejsť na tarifu A. Takto získa „najlacnejšiu“ formu pripojenia do internetu väčšina slovenských domácností.

 

Pri tvorbe kampane upozorňujúcej na zvýšenie cien internetu v tarifách B a C si prezident IPV, Peter Polakovič, vyžiadal stanovisko ST k zdražovaniu cien internetu. IPV tak preukázalo ochotu spolupracovať s ST a IPV na druhej strane pozitívne vnímalo skutočnosť, že ST na naše požiadanie odoslalo podrobnú reakciu. ST nás ale obvinili aj z toho, že sme uvedené odpovede a pripomienky nepovažovali za podstatné. Ako sme postupovali pre przentovani problematiky zvyšovania cien internetu v tarifách B a C?

 

21.10.2002

IPV vydalo upozornenie na zvýšenie cien internetu v tarifách B a C aj s použitím materiálov ST

22.10.2002

Na internetových stránkach IPV sme ako hlavnú správu uverejnili vyhlásenie ST vo forme rozhovoru s p.Gabrielou Nemkyovou, hovorkyňou ST

23.10.2002

Zaslali sme médiám vyhlásenie ST (keďže sme si všimli, že ST svoje stanovisko k zvyšovaniu cien neposkytlo, urobili sme tak my)

 

Prezident IPV, Peter Polakovič, teda uvedenú reakciu považoval za podstatnú a urobil všetko pre jej prezentáciu zákazníkom ST. IPV tak poskytli pre vyhlásenie ST veľký priestor. Po tom, ako niektoré média uverejnili aj úplné znenia reakcie ST k zvyšovaniu cien, nás ale ST obvinili z toho, že poskytujeme „jednostranné a polopravdivé informácie“.

 

Združenie Internet pre všetkých sa v maximálne možnej miere snaží poskytovať pravdivé a úplné informácie a nebolo tomu inak ani pri upozornení na zvýšenie cien v tarifách B a C. Pre potreby ST pripomíname, že keby IPV neuverejnilo informácie o zdražovaní cien internetu v tarifách B a C a nevyžiadalo si reakciu od ST, veľa klientov ST by stále nevedelo prečo platia aj niekoľko sto korún za hodinu internetu.

 

Znovu ale zdôrazňujeme, že internet sa stane pri použití modulov lacnejší hlavne pre podnikateľov a domáceho užívateľa veľmi neoslovuje. Podnikatelia pritom čoraz častejšie riešia pripojenie do internetu formou mikrovlnného spoja a najväčšiu zásluhu má na tom cenová politika ST. Internetové moduly zvýhodnením dlhších volaní do internetu sa tak prirodzene stane istou konkurenciou pre mikrovlnné pripojenie. To je konštatovanie faktov, nie podpora mikrovlnného pripojenia.

 

Posledné obvinenie ST súvisí s tým, že „ST až do dnešného dňa nedostali žiadne, oficiálne, či neoficálne pozvanie na rokovanie s predstaviteľmi IPV“. Toto obvinenie taktiež nie je pravdivé a keďže sa tejto téme nedávno obsiahlejšie venoval viceprezident IPV – p.Duháček, uvádzame stanovisko vo forme prílohy k tomuto vyhláseniu.

 

 

 

Reakciu na tlačové vyhlásenie ST napísal Jozef Duháček – viceprezident IPV.

 

Najvyšší predstavitelia Internetu pre všetkých plne stoja za každým slovom napísaným v tomto vyhlásení, menovite - Peter Polakovič – prezident IPV, Juraj Bystrický – viceprezident IPV, Jozef Duháček – viceprezident IPV, Matúš Serdula – strategická komunikácia a Lukáš Uher – projektový manažér.

 

Informácie poskytne:

Peter Polakovič, prezident IPV na polakovic@inet.sk, alebo 0907 982 555

 

 

 

 

 

Príloha – reakcia na vyhlásenia Slovenských telekomunikácií o „otvorenosti k akejkoľvek racionálnej diskusii“ so združením Internet pre všetkých.

 

Pred časom som si prečítal na www.disk.sk rozhovor s  hovorkyňou Slovenských Telekomunikácií, p.Gabrielou Nemkyovou. Časť rozhovoru bola venovaná aj občianskemu združeniu Internet pre všetkých. Keďže som jedným z viceprezidentov tohto združenia, rád by som sa k spomínanej časti rozhovoru vyjadril. Taktiež by som rád prezentoval stanovisko Internetu pre všetkých na internetové moduly ST, ktoré zaviedli k 1.10.2002.

 

Samotné združenie Internet pre všetkých vzniklo z protestnej iniciatívy proti zvyšovaniu cien internetu Slovenskými Telekomunikáciami, spojenou s petičnou akciou, spustenou od 1.januára 2002. Partia študentov si vtedy povedala „dosť“ a rozhodla sa upozorniť na problematiku monopolného postavenia ST na telekomunikačnom trhu. Táto iniciatíva sa stretla s veľkou (dosiaľ nevídanou) podporou internetových užívateľov a politických špičiek. Už vtedy sme sa snažili skontaktovať s ST a nadviazať spoločný dialóg. Naša snaha bola takpovediac dennodenná, ale neopätovaná.

 

V prvých dňoch našej iniciatívy sme sa napríklad intenzívne snažili nadviazať kontakt s Telekomunikačným úradom SR a aj Protimonopolným úradom SR. Ich reakcie boli (na naše prekvapenie) veľmi rýchle. Zo strán úradov bolo cítiť veľkú snahu o pomoc našej inciatíve, ktorá pretrváva doteraz. Na rýchlu reakciu TÚ SR a PÚ SR stačilo niekoľko e-mailov. To ale neplatilo pre ST, nepomáhali ani telefonáty a oficiáne výzvy v médiach. Prvé hodnotnejšie reakcie od predstaviteľov ST prišli až v marci, nebolo to ale stále to, čo sme chceli. To už ale prišlo k istému utlmeniu medializácie problematiky. Pre posilnenie našej pozície sme sa preto rozhodli založiť občianske združenie a začiatkom apríla zorganizovať tlačovú konferenciu. Na ňu už reagovali špičky ST.

 

Bezprostredne po nej ale prišlo v našich radoch k nepríjemnej udalosti. Prezidentovi Internetu pre všetkých, p. Polakovičovi, sa zhoršil zdravotný stav (je dlhodobo zdravotne postihnutý) a musel byť niekoľko krát po sebe hospitalizovaný. Keďže sa v tom čase jednalo naozaj o ťažkú situáciu nášho kolegu, o komunikáciu s ST sme sa istý čas radšej nezaujímali. Práve toto bolo úlohou p.Polakoviča a vedeli sme, že keby sa dozvedel že vyvíjame aktivitu týmto smerom, chcel by sa hneď zapojiť a to by mu iba prihoršilo zdravotný stav.

 

K snahe stretnúť sa s predstaviteľmi ST sa prezident IPV vrátil v júni, keď sa jeho zdravotný stav zlepšil. Nakontaktovala nás PR agentúra ST a snažila sa dohodnúť stretnutie predstaviteľa IPV s p.viceprezidentom ST pre komunikáciu, Jánom Kondášom. Keďže toto stretnutie mohol pre zaneprázdnenie ďaľších členov absolvovať len náš prezident, vysvetlil svoj zdravotný stav a pozval p.Kondáša do mesta svojho bydliska, do Trenčína. Niekoľko telefonátov a tlačových správ IPV asi spôsobilo, že p.viceprezident stretnutie prisľúbil a už bol ochotný prísť aj do Trenčína. Neskôr si s p.Polakovičom dohodli stretnutie v Piešťanoch, na to p.viceprezident pre zaneprázdnenosť neprišiel. Naposledy p.Kondáš sľúbil že zatelefonuje a dohodne stretnutie v prvej polovici septembra. Neurobil tak.

 

Internet pre všetkých mal a má stálu snahu o stretnutie a dialóg o problematike internetu so Slovenskými Telekomunikáciami. Je len na škodu veci, že ST na našu protestnú iniciatívu nereagovali už na jej začiatku. Tak či tak, aj napriek pozvaniu IPV a sľubom p.viceprezidenta pre komunikáciu ST sa stretnutie neuskutočnilo. Dúfame, že situácia sa napraví a že prejavovaná ochota zo strany ST nebude len „hrachom hádzaným na stenu“. Situácia ale nie je spôsobená našou vinou, v rámci našich možností sme urobili všetko, čo sa dalo. Priznávam, že už nám dochádzajú sily.

 

ST v odpovedi pre www.disk.sk tvrdia, že spolupracujú s inými združeniami, ktorých aktivity sú veľmi pragmatické a konkrétne. Dovolím si uviesť jeden príklad:

 

Na Slovensku sa zaraďujú medzi najväčšie združenia zaoberajúce sa problematikou internetu Asociácia telekomunikačných operátorov (ATO) a Asociácia poskytovateľov internetu (API). Členovia týchto združení pred vyše 4mi rokmi priniesli na Slovensko technológiu DSL. ST v tom čase prenajímali koncové telefónne prípojky bez akejkoľvek služby a na tieto „holé drôty“ poskytovatelia nasadzovali DSL modemy a poskytovali internetové pripojenie. Vďaka priepastnému rozdielu cien sa DSL stalo populárnou metódou pripojenia do internetu. ST neskôr prenájom miestnych vedení postupne zdražovali, až v apríli roku 2000 ST prestali prenajímať ďaľšie miestne vedenia a existujúce ešte viac zvýšil cenu za prenájom (z 800 Sk mesačne až na 6000 Sk). Napokon ST v priebehu minulého roka začali na miestne vedenia s už inštalovanými DSL modemami nasadzovať frekvenčné filtre. Tie znížili prenosovú rýchlosť pod úroveň najrýchlejšieho modemového pripojenia. ST tak DSL stoplo, pričom API a ATO preto podali sťažnosť na Protimonopolný úrad, čoho výsledkom boli 3 pokuty pre ST pre zneužívanie dominantného postavenia na trhu. Posledná pokuta bola vo výške 50 mil.Sk. Keďže sa tak API a ATO podarilo získať veľkú medializáciu, museli ST v posledných mesiacoch marketingovo „znovuobjaviť“ DSL. Služby DSL ale poskytli s podmienkami, ktoré jasne zneužívali dominantné postavenie na trhu (z rozhodnutia Protimonopolného úradu SR).

 

To je jeden z veľa príkladov (uviedli sme najznámejší) medzi spoluprácou ST medzi inými združeniami, ktorých návrhy (napríklad zaviesť rýchlejší a lacnejší internet) sú naozaj pragmatické a veľmi konkrétne. Pravdaže, ak nás ST oslovia s tým, že chcú pomôcť pri realizácii projektov (eSlovakia?), pričom budeme presvedčení že sa nejedná primárne o PR kampaň, ale o pomoc pri informatizácii Slovenska, jednoznačne pomôžeme ako budeme môcť.

 

Jozef Duháček

Viceprezident IPV

 

 

 

Časť rozhovoru uverejneného na www.disk.sk venujúci sa Internetu pre všetkých:

 

Ako sa Slovenské telekomunikácie stavajú k občianskemu združenie Internet pre všetkých? Ako vnímate protest, ktorý bol na ich stránke spustený? Ste ochotní spolupracovať s nimi pri ďalších aktivitách ovplyvňujúcich vývoj slovenského internetu?

 

Slovenské telekomunikácie,a.s., sú otvorené akejkoľvek konštruktívnej a racionálnej diskusii. Žiaľ, od predstaviteľov Internetu pre všetkých nikto z vedenia Slovenských telekomunikácií, a.s., oficiálne pozvanie, resp. list s pozvaním na rokovanie o problematike internetu nedostal.

Okrem toho je potrebné vedieť, že dnes okrem združenia Internet pre všetkých na Slovensku fungujú aj iné združenia a asociácie, ktorých aktivity sú veľmi pragmatické, návrhy na riešenia veľmi konkrétne, a preto Slovenské telekomunikácie, a.s., s nimi spolupracujú.

 

Slovenské telekomunikácie,a.s., svoju ústretovosť a otvorenosť komunikovať dokázali aj prostredníctvom projektu eSlovakia. Projektom eSlovakia sa snažíme osloviť všetkých, ktorí majú záujem o zvýšenie internetizácie Slovenskej republiky. Spolupráca s iniciatívou Internet pre všetkých by mohla byť ďalším prínosom v tejto záležitosti. Dialóg by však mal byť konštruktívny a s dokonalou znalosťou problematiky.

Neprehliadnite: