Je váš počítač pripravený na high-definition média?

Erik Gunda  /  11. 09. 2006, 00:00

Premýšlali ste niekedy, či váš aktuálny nadupaný počítač zvládne prehrať filmy v high-definition formáte z HD-DVD alebo Blu-ray?

Príchod Windows Vista je naplánovaný na január 2007. Kto bude ochotný siahnúť hlboko do vačku za licencie, bude pravdepodobne musieť pre plynulý chod Visty upgradovať aj svoj počítač. Ako boli pred niekoľkými rokmi šokom hardwarové požiadavky Windows XP, software drží krok s hardwarom a pokrokové softwarové technológie vyžadujú čo najvyšší výkon harwaru aj teraz.

Vista donúti užívateľov budúci rok popremýšlať o upgrade počítača. To isté platí aj o nových high-definition video formátoch. Spoločnosť Cyberlink uverejnila zdarma software, ktorý vám poradí, či je váš počítač dostatočne výkonný na prehrávanie filmov na HD-DVD alebo Blu-ray médiach. Pravdepodobne budete, ako ja, prekvapení, že požiadavky na prehrávanie nových formátov budú nad rámec možností vášho počítača.

Podľa Cyberlinku, filmy na HD-DVD a Blu-ray médiách potrebujú pre správny chod takýto hardware:

  • Dvojjadrový procesor - Intel Pentium D 840 a rýchlejší, Core Duo T2500 a rýchlejší, AMD Athlon 64 X2 4200+ a viac, alebo AMD Turion 64X2
  •  Operačná pamäť: 1GB
  • Grafická karta: nVidia GeForce 7600GT, ATI Radeon X1600 alebo rýchlejšie s podporou HDMI alebo HDCP
  • HD prehrávač: Software na prehrávanie HD-DVD alebo Blu-ray filmov
  • Monitor: Monitor s podporou HDCP alebo HDMI

Ideálna zostava podľa Cyberlinku vyzerá ako aktuálna ponuka nových technológií (dual-core, grafické karty..) s vynikajúcimi výkonmi za lákavé ceny. Minimálna potrebná zostava pre prehrávanie high-definition médií je dnes bežne kupovaná kombinácia Intel Pentium 805 (s troškou pretaktovania) a mainstreamovej grafickej karty Ati Radeon X1600 alebo nVidia GeForce 7600GT. Ľudia, ktorí plánujú upgradovať počítač v priebehu budúceho roka po príchode Windows Vista budú môcť siahnúť po „minimálnom výkone“ za vtedy ešte lepšie ceny.


Takto vyzerajú výsledky testov môjho počítača, ktorý som mal doteraz rád.


Zostava: Intel Pentium 4 506 (2.66Ghz, pretaktovaný na 3Ghz), 512MB RAM, Ati Radeon X800GTO 256MB

výsledok testu podpory HD-DVD filmov

 

výsledok testu podpory Blu-ray filmov

Neprehliadnite: