Riešenie efektivity spotreby štyroch jadier od AMD

Erik Gunda  /  05. 09. 2006, 00:00

AMD vydá quad-core architektúru pravdepodobne v polovici budúceho roka, no spoločnosť už diskutuje o niektorých nových kľúčových funkciách.

 

Dvojjadrové procesory sú na trhy približne rok. O rok budú predávané skoro v každom (aj lacnom) počítači alebo notebooku. Vtedy, v polovici budúceho roka, vydá AMD štvorjadrové procesory, od ktorých sa očakáva ich dominancia v high-end segmente.

Intel oznámil štvorjadrové procesory Kentsfield, ktoré sa budú pravdepodobne volať Core 2 Quadro a Clowertown, nadchádzajúceho člena serverovej rodiny Xeon DP 5000 už dávnejšie. Nedávno oznámil, že Kentsfield bude dostupný ako high-end procesor pred Vianocami.

AMD bude kontrovať Kentsfieldu a Clowertownu so štvorjadrovým Opteronom aj desktop procesorom, o ktorých zatiaľ nie je známych veľa detailov. Známe je, že quad-core procesory od AMD budú dostupné v polovici budúceho roka, budú vyrábané 65nm procesom. 45nm verzie sa očakávajú v prvej polovici roku 2008.

AMD zverejnilo niekoľko čriepkov informácií o novej architektúre a ako bude môcť dosahovať spotreby len 68 wattov. Frekvenciu AMD neuviedlo, no vieme, že L1 cache bude veľká 64KB, L2 cache 512KB a L3 cache, zdieľaná medzi jadrami bude zpočiatku veľká 2MB. Procesor bude mať štyri HyperTransport linky, ktoré mu zabezpečia komunikáciu s ostatnými komponentami rýchlosťou 5.2GB/s.

Výkon ale nie je pri štvorjadrových procesoroch u AMD „až taký dôležitý“. V AMD berú ohľad aj na spotrebu a tepelné vyžarovanie. Zatiaľčo Kentsfield a Clowertown vyžiaria až 110W tepla, AMD chce mať limit 68 wattov.

Kľúčom k úspechu bude podľa AMD individuálne riadenie frekvencie jednotlivých jadier. Napríklad ak bude vyťažené len jedno jadro, zvyšné tri zmenia frekvenciu na jednu tretinu pôvodnej, čo zníži spotrebu procesora o 40%.

AMD bude mať oproti Intelu na štvorjadrovom trhu o jednu výhodu naviac. A to sa ešte „nepochválilo“ výkonom..Neprehliadnite: