NBÚ vs. hackeri - čo sa to vlastne deje?

Michal Kyžňanský  /  24. 07. 2006, 00:00

Po malej demonštrácii hackerov, že zabezpečenie NBÚ je skutočné “kvalitné”, nasledovala dohra, ktorá si vyžadovala ďalšiu reakciu hackerov. Čo sa konkrétne stalo a aké sú odozvy na jednotlivé konania? Doviete sa v článku.

Udalosť, ktorá predchádzala všetkému bol "útok na NBÚ", ktorý preukázal na veľmi nízky stupeň zabezpečenia tejto inštitúcie. Mal slúžiť ako varovanie, aby sa zmenili pomery a skutočne citlivé dáta, ktorými NBÚ disponuje boli v bezpečí. Hackeri vtedy skopírovali 36 tisíc e-mailov a dostali sa skutočne hlboko do systému. Dostali sa aj do večerných správ, kde ukázali svoje tričká a podpísali sa nižšie zmienenými prezývkami. Neskôr udalosti nabrali nečakaný spád:

Štvrtok (20.7.2006) – Polícia v snahe zistiť podrobnosti v kauze útok na NBÚ fyzicky zhabala server Onyx v hodnote 200 tisíc SK, na ktorom boli prevádzkované servery Hysteria.sk a Kyberia.sk. Podľa vyjadrení trojice hackerov vystupujúcich pod prezývkami Pajkus, Maniac a Zyx, tieto servery neboli nikdy použité na útoky proti NBÚ a ich zhabanie je celkom nezmyselné. Polícia mohla postupovať inak a nemusela s nejasnými dôkazmi zhabať celý server, na ktorom boli prevádzkované servery a to bez náznakov škodenia cudzích záujmov.

Piatok (21.7.2006) – Odveta trojice hackerov, ktorá bola NBÚ označená ako bežná údržba serverov. O 16:00 boli servery odrezané od internetu, čím hackeri protestovali proti nezmyselnému zabaveniu drahého nevinného serveru.

Táto udalosť vyvolala búrlivé debaty. Ponúkam Vám niekoľko odkazov na túto tému:

Vojna už aj na Slovensku
nbu123.sk
Hysteria.sk & hackeri vs. NBÚ & FBI
Hackeri tvrdia, že o 16.00 odpojili NBÚ od internetu
Hacknúť a odpojiť server NBÚ a potom sa k tomu priznať v telke a ešte sa aj podpísať?
Hackeri odpojili NBÚ od internetu a čo viac...

Vyjadrenie, ktoré nájdete napísané na stránkach Hysteria.sk a Kyberia.sk:

“Server onyx, na ktorom boli prevadzkovane stranky hysteria.sk a kyberia.sk, bol 20.7. o 10:00 zhabany policiou na prikaz generalnej prokuratury, udajne v suvislosti s vysetrovanim pripadu prieniku do NBU.

Naco policia zbytocne mina cas patranim po identite ludi, ktori len ukazali prstom na to, ze ma NBU problem? Naco naviac koli tomu zoberu server, cez ktory komunikuje spolu 5000 ludi?

Server hysteria.sk je ekvivalent telefonnej budky - poskytoval anonymnu komunikaciu na internete. od roku 1997 zlucoval dianie vo svete pocitacoveho undergroundu na slovensku a v cechach a snazil sa publikovat nezavisle nazory na pocitacovu bezpecnost z druhej strany barikady. Kyberia.sk sa stala za 6 rokov svojej existencie jednym z hlavnych diskusnych a publikacnych serverov alternativnych informacii na slovenskom internete.

Pokusime sa v kratkom case obnovit sluzby. Ponuky na pomoc a otazky posielajte na pajkus@sun.com ”


V zahraničí je bežné, že hackeri pomáhajú inštitúciám takýmto spôsobom, ktorým iba demonštruje slabiny ich systémov, ale u nás je to ako vždy inak Toto bol jednoznačne podľa mňa čin, ktorý sa dá označiť ako ukázanie prstom na deravý systém, aby mohli byť chyby odstránené a dáta chránené pred skutočnou hrozbou. Zhabanie serveru Onyx mi príde ako chaotické a nezmyselné. Polícia však musia zapracovať a tak môže byť všetko celkom inak ako sa zdá, a tento “dobrý” čin je v očiach zákona trestný.

Neprehliadnite: