Čo nám ponúkajú politické strany v oblasti telekomunikácií a rozvoja IT?

Juraj Bystrický  /  12. 09. 2002, 00:00

Prehľad volebných programov politických strán - Informačná spoločnosť - Voľby 2002!!

Vybrané volebné programy

 
ANO – Aliancia nového občana (č.17)

- citát z volebného programu ANO (zdroj: www.ano-aliancia.sk), časť Znalostná ekonomika: „1. Osvetou a podporou implementácie informačných technológií chce ANO rozvíjať oblasť malého a stredného podnikania. 2. Naším cieľom je upraviť legislatívu a vydávanie štandardizačných noriem pre oblasť informatizácie spoločnosti. 3. Budeme koncentrovať racionálne pôsobenie štátu v oblasti informatizácie na jeden štátny orgán, na rozdiel od súčasného stavu, keď je to v kompetencii až ôsmych orgánov štátnej správy. 4. Chceme presadiť úpravu učebných osnov a dovybavenie škôl tak, aby každý žiak získal počítačovú gramotnosť.“

- citát z volebného programu ANO, časť Telekomunikácie: „1. Podporujeme plnú liberalizáciu telekomunikačného trhu. 2. Chceme presadzovať alternatívne možnosti šírenia internetu a elektronických médií v obciach.“

 

HZDS-ĽS – Hnutie za demokratické Slovensko – Ľudová strana (č.6)
 
- citát z volebného programu HZDS-ĽS (www.volby.hzds.sk) S ľuďmi a pre ľudí: „HZDS-ĽS zabezpečí koordináciu medzi odborným vzdelávaním a trhom práce, prispôsobenie učebných a študijných odborov jeho požiadavkám, ďalej vytvorenie nových možností najmä so zameraním na informačno-komunikačné technológie, a cudzie jazyky. Zabezpečí pre žiakov všetkých stupňov škôl prístup ku kvalitným informáciám v rámci národného programu informačnej spoločnosti“. ...

„osobitnú pozornosť venovať materiálno-technickému vybaveniu škôl s dôrazom na adekvátnu výpočtovú a informačnú technológiu“

 

KDH – Kresťanskodemokratické hnutie (č.12)

- citát z volebného programu KDH (www.kdh.sk): „KDH bude ... presadzovať ...
- prostredníctvom daňového zvýhodnenia modernizáciu digitálnej distribúcie televíznych a rádio signálov,
- transparentný predaj licencií pre mobilnú komunikáciu vyššej generácie,
- zintenzívnenie procesu internetizácie Slovenska (v školách, v rozvodnej káblovej sieti),
- zrušenie cla na dovoz hardware.“

 

KSS – Komunistická strana Slovenska (č.10)

Priama zmienka o IS, IT či telekomunikáciách sa vo volebnom programe KSS (www.kss.sk) nevyskytuje.

 

SDA – Sociálnodemokratická alternatíva (č.4)

- citát z volebného programu SDA (www.sdalternativa.sk): „SDA považuje rozvoj informačnej spoločnosti a využívanie moderných informačných a komunikačných technológií za dôležitý nástroj rozvoja spoločnosti a prostriedok zvýšenia kvality života. Preto sa budeme usilovať o lacnejší, rýchlejší a bezpečnejší INTERNET nielen pre školy, ale aj pre domácnosti.

Budeme podporovať pokračovanie projektu INFOVEK a zavedenie INTERNETU na všetky základné a stredné školy do konca volebného obdobia.

Budeme podporovať rozvoj informatiky na školách, v elektronickom podnikaní, a najmä vo verejnej správe s cieľom zjednodušiť styk občanov (vrátane podnikateľov) s verejnou správou.“

- citát z volebného programu Mladých SDA (www.mladi.sk), časť Lacnejšia komunikácia a viac počítačov: „Svet sa stáva menším vďaka rýchlosti prenosu informácií a schopnosti jednotlivcov získať vedomosti prakticky zo dňa na deň. Informácie a vzdelanie sú najcennejším vlastníctvom človeka. Nie každý má však k informáciám a vzdelaniu rovnaký prístup. Vznikajú tak nové rozdiely, ešte väčšmi sa prehlbuje priepasť medzi sociálne privilegovanými na jednej strane a diskvalifikovanými na druhej strane. SDA je však presvedčená, že práve prostredníctvom informatizácie sa dá dosiahnuť väčšia rovnosť šancí pre ľudí. Podporou informačných technológií, väčšou dostupnosťou počítačov a internetu chceme otvoriť pre mladých ľudí nové možnosti uplatnenia sa na trhu práce a otvoriť nové možnosti k prístupu k informáciám. Používanie informačných technológií umožní mladým ľuďom zvýšiť ich cenu na trhu práce.

SDA je presvedčená, že mladí ľudia musia mať zaručené právo získať zručnosť a mať možnosť aj doma pracovať s počítačom a internetom a efektívne ho využívať na vzdelávanie, osobný rast i na komunikáciu.

SDA bude presadzovať odstránenie prekážok dostupnosti informačných technológií. Najväčšou prekážkou využívania informačných technológií je vysoká cena počítačov a pripojenia na internet. To má za následok, že na Slovensku používa počítač len 22 percent domácností a prístup na internet má iba 11 percent z nich, čo nás radí na 8. až 10. miesto medzi krajinami uchádzajúcimi sa o vstup do Európskej únie.

SDA bude obhajovať konkurenciu v oblasti poskytovania dátových služieb, ktorá vedie k znižovaniu cien za poskytované služby a k zvyšovaniu ich kvality.

SDA je presvedčená o potrebe zavedenia 0% DPH na počítače pre mladých ľudí a rodiny (fyzické osoby – nepodnikatelia), školy a mimovládne organizácie prostredníctvom odpustenia DPH. Ide o motivačný prvok pre väčšiu dostupnosť počítačov najmä pre domácnosti, školy a mladých ľudí.

SDA je presvedčená o potrebe takých legislatívnych úprav, ktoré pre užívateľov internetu prinesú zlacnenie cien pripojenia.

SDA je presvedčená o potrebe zavedenia internetu na všetky stredné a postupne i základné školy a internáty na celom Slovensku prostredníctvom už začatého projektu Infovek.

SDA je presvedčená o potrebe vytvorenia podmienok na vstup ďalších mobilných a dátových operátorov, čo bude znamenať väčšiu konkurenciu.“

- citát z volebnej vizitky kandidáta Mladých SDA Michala Feika: „lacnejší internet a 0% DPH na PC“

 

SDKÚ – Slovenská demokratická a kresťanská únia (č.2)

- citát z volebného manifestu SDKÚ, časť II.Vzdelané Slovensko (www.mjd.sk): „... Vytvoríme podmienky na to, aby sa v systéme celoživotného vzdelávania využívala napr.aj verejnoprávna televízia a internet. Chceme dobudovať projekt Infovek a využiť ho aj na celoživotné vzdelávanie.“

- citát z volebného manifestu SDKÚ, časť IV. Program pre aktívnych a zodpovedných ľudí (ekonomický program): „... V tejto oblasti (daní – pozn. autora) bude SDKÚ podporovať intenzívnejšie využívanie informačných technológií, napríklad vo forme podávania daňových podaní cez internet.“

- citát z volebného manifestu SDKÚ, časť VI. Moderný, zdravý a kultúrny národ: „Jedným z najviditeľnejších znakov tejto doby je informačná revolúcia. Doterajšia politika v tejto oblasti riešila iba okrajové stránky tohto nového fenoménu. Vstupujeme do éry informačnej spoločnosti prestupujúcej všetky oblasti života spoločnosti. V našej politike chceme vytvárať podmienky na využitie všetkých príležitostí, ktoré informačný vek prináša.  ... Informačná revolúcia prináša nový spôsob komunikácie spoločnosti. Nové možnosti prináša predovšetkým internet. Naša politika bude hľadať najvšestrannejšie využitie tejto siete. Vidíme v tom nielen nové možnosti komunikácie, ale aj oveľa otvorenejšie a prehľadnejšie vzťahy vo verejnom živote. Naším cieľom pre najbližšie obdobie je zabezpečiť stav, aby všetky deti mali možnosť pracovať s internetom. ... SDKÚ vo svojej politike v oblasti informačných technológií a informačnej politiky ponúka príležitosť na novú kvalitu komunikácie medzi ľuďmi. SDKÚ bude presadzovať maximálny rozvoj používania internetu, počítačovej gramotnosti a moderných technológií. Považujeme to za jednu priorít našej politiky. SDKÚ bude pokračovať v zavádzaní internetu do škôl. Tieto školské strediská by však nemali slúžiť len pre žiakov, ale po skončení výučby by sa mali stať centrom osvety medzi obyvateľstvom. SDKÚ je za čo najširšie sprístupnenie poskytovania internetových služieb. SDKÚ bude podporovať čo najrýchlejšie zavedenie využívania elektronického podpisu do praxe. Vytvoríme podmienky pre elektronický obchod. SDKÚ podporí uvedenie do prevádzky štátny informačný systém (e-Government). Tento systém zásadným spôsobom zvýši efektivitu práce štátnych orgánov, umožní nové formy komunikácie medzi občanom a štátom a zvýši prehľadnosť rozhodovania úradov.“


SDĽ – Strana demokratickej ľavice (č.4)

- citát z volebného programu SDĽ Nová nádej (print): „Našim cieľom je: ...Dostatok možností pre vstup nových informačných a výpočtových technológií, podpora rozvoja moderných vedomostných odborov s vyššou pridanou hodnotou. Chceme vytvoriť také prostredie, v ktorom bude mať každý občan prístup na internet.“ ..

“SDĽ ponúka... Informatizáciu spoločnosti, celoživotné vzdelávanie v rôznych, aj netradičných formách, prístup k lacnému, rýchlemu a bezpečnému internetu.“

„SDĽ bude aj naďalej podporovať celonárodný projekt INFOVEK – internetizácia stredných a základných škôl, ktorý otvára školu verejnosti, otvára študentom svet dokorán a zabezpečuje väčšiu flexibilitu v procese vzdelávania.“

 

SMER (č.5)

- citát z volebného programu strany SMER Tretia cesta (www.strana-smer.sk), časť Obiehať musia informácie, nie občan: „Trvalý rast produktivity práce je neoddeliteľne spätý s racionálnym uplatnením informačných a telekomunikačných technológií vo všetkých odvetviach.

Smer plne podporí čo najrýchlejšie zavedenie informatizácie verejnej správy. Po úradoch musia obiehať informácie a nie občan. Smer zabezpečí, aby štátna informačná politika vymedzila dostatočne široko a perspektívne oblasť elektronických vládnych služieb, teda služieb štátnej a verejnej správy so systematickým využívaním elektronického podpisu a služieb internetu.

Smer zavedie poriadok a stanoví jasné podmienky pre dobudovanie siete GOVNET (sieť vládnych orgánov a verejnej správy) tak, aby transparentne slúžila všetkým. Zvlášť významné je zabezpečenie kompability štátnych informačných systémov, ochrana informácií a zriadenie osobitného ústredného orgánu pre informatiku.“

- citát z volebného programu strany SMER Tretia cesta, časť Vzdelanosť – spoločnosť založená na poznaní: „SMER podporí komplexnú internetizáciu základného a stredného školstva a prípravu kvalifikovaných pedagógov v oblasti práce s internetom“.

 

SMK – Strana maďarskej koalície (č.11)

- citát z volebného programu SMK Dôvera spája (print): „Zasadíme sa o to, aby rozvíjanie komunikatívnych schopností, štúdium cudzích jazykov, resp. výučba výpočtovej techniky boli povinné, pretože osvojenie si týchto znalostí je dnes základným predpokladom úspešnosti jednotlivca a spoločnosti. Budeme iniciovať zriadenie sietí tzv. internetových domov, ktoré by aj v malých obciach každému sprístupnili služby v oblasti informatiky.“

 

ŽAR – Žena a rodina (č.19)

Priama zmienka sa o IS, IT či telekomunikáciách v Programových cieľoch strany ŽAR (www.zar.sk) nenachádza.

 

Komentár k obsahom vybraných volebných programov:

         Vo všeobecnosti možno konštatovať, že téme informačnej spoločnosti a príbuzným odvetviam sa vo svojich programoch venujú takmer všetky rozhodujúce politické strany na Slovensku. (Volebný program HZD sa autorovi nepodarilo získať.)

         Význam prechodu Slovenska do informačnej spoločnosti špecificky v programoch vykresľujú iba SDA (nástroj rozvoja spoločnosti a prostriedok zvýšenia kvality života; dosiahnuť väčšiu rovnosť šancí pre ľudí) a SDKÚ (vstupujeme do éry informačnej spoločnosti prestupujúcej všetky oblasti života spoločnosti; SDKÚ bude vytvárať podmienky na využitie všetkých príležitostí, ktoré informačný vek prináša). 

 

Dane – priame zmienky sa nachádzajú vo volebných programoch KDH (daňové zvýhodnenia modernizácie digitálnej distribúcie televíznych a rádio signálov, zrušenie cla na dovoz hardware) a SDA (zavedenie 0% DPH na počítače pre mladých ľudí a rodiny).

Elektronický podpis – sa spomína vo volebnom manifeste SDKÚ (najrýchlešie zavedenie do praxe) a v programe SMERu (systematické využívanie v štátnej a verejnej správe). SDA bude podporovať rozvoj informatiky v elektronickom podnikaní.

Govnet – dobudovanie siete Govnet v programe spomína priamo  iba SMER, strana SDKÚ „podporí uvedenie do prevádzky štátny informačný systém (e-Government)“, strana SDA podporí rozvoj informatiky „vo verejnej správe s cieľom zjednodušiť styk občanov (vrátane podnikateľov) s verejnou správou“. Iné strany túto oblasť vo volebných programoch nešpecifikujú.

Infovek – potrebu pokračovania projektu Infovek priamo vo volebných programoch konštatujú strany SDA, SDKÚ a SDĽ. Strany ANO, HZDS-ĽS, KDH a SMK sa tiež v programoch zmieňujú o prístupe žiakov k výpočtovej technike a internetu (vždy v inej formulácii). Strana SMER podporí kompletnú internetizáciu v školstve.

Internet – termín „internet“ majú vo svojich programoch v podstate všetky strany (okrem HZDS-ĽS, ktoré hovorí o IT a pod.). Strana ANO chce napr. „presadzovať alternatívne možnosti šírenia internetu ...v obciach“, podobne SMK bude „iniciovať zriadenie sietí tzv. internetových domov, ktoré by aj v malých obciach každému sprístupnili služby v oblasti informatiky“, KDH bude presadzovať „zintentzívnenie procesu internetizácie Slovenska“, SDĽ a SDA hovoria o prístupe k „lacnému, rýchlemu a bezpečnému internetu“.


Záverom

Odporúčam do pozornosti aj odpovede expertov a predstaviteľov politických strán na otázky mimovládnej organizácie ROCK VOLIEB (www.rockvolieb.sk) ohľadom rozvoja internetu na Slovensku, kde za ANO odpovedal expert ANO pre dopravu, pošty a telekomunikácie Ladislav Csáder, za KDH tlačový hovorca Vladimír Pčolinský, za SDA kandidát Michal Feik, za SDKÚ vedúci sekcie SDKÚ Libor Gašpierik, za SMER expert pre telekomunikácie a informatiku Ľubomír Šimko, za SMK podpredseda strany László Gyurovszky.

Spracoval: Mgr. Milan Ištván, 29.8.2002, milan.istvan@nextra.sk.

Partnerstvá pre prosperitu
občianske združenie

Beskydská 11
811 04 Bratislava
p3@p3.sk
www.p3.sk

Neprehliadnite: