Upravujeme si dom a okolie II. - BBC Virtual Garden

Július Pastierik  /  28. 03. 2006, 00:00

Pokiaľ hľadáte naozaj freeware program pre návrh záhrady, potom vyskúšajte naozaj zaujímavý program BBC Virtual Garden.

Pred týždňom sme si predstavili demo verziu profesionálneho programu „Sadovnícka projekce“. Nie každému však musí vyhovovať jeho komplexnosť a radšej siahne po programe, ktorý síce nemá až také bohaté možnosti, ale jeho používanie je možno pohodlnejšie a zaujímavejšie.

Virtual Garden

Jedným z takýchto kandidátov môže byť aj predstavovaný program BBC Virtual Garden. Ako prvé, čo v tomto programe nastavujeme, je celkový rozmer záhrady (max. 50X50 metrov). Následne, ak nemáme obdĺžnikový pozemok, si môžeme nastaviť jeho skutočné hranice a pre každú z nich aj jednu z piatich možností oplotenia.

Teraz nám nezostáva už nič iné, ako do plánu pozemku vkladať jednotlivé prvky, ktoré podobne, ako v už spomínanom programe „Sadovnícka projekce“ vyberáme z databázy. K dispozícii máme tri základné skupiny prvkov – povrch pozemku, rastliny a iné objekty. Každá z týchto skupín je následne rozdelená do viacerých oblastí, vďaka čomu je výber primerane pohodlný a prehľadný.

Virtual Garden

Vlastné umiestnenie vybraného prvku do plánu záleží od jeho typu. V prípade povrchov obyčajným klikaním zadávame ich hranice a zadávanie ukončíme dvojklikom. Pri zadávaní si treba zvyknúť, že najprv určíme hranice a celé zadávanie ukončíme opätovným kliknutím na vybraný typ povrchu.

V prípade umiestňovania rastlín môžeme zadať iba ich polohu. Program však automaticky doplní napr. kvetináč, ak rastlinu neumiestnime do hlineného podložia. Rastliny sú rozdelené do skupín podľa ich typu (trávy, stromy, trvalky,…) a sú pri nich uvedené ich latinské názvy a obrázkové náhľady.

Virtual Garden

Ako posledné, čo môžeme vkladať sú rôzne doplnkové objekty – záhradný nábytok, pergoly, skleník, záhradný domček a fontány. Pri týchto objektoch síce nemôžeme meniť ich rozmer, ale môžem ich ľubovoľne natáčať.

Vlastný návrh si môžeme kedykoľvek pozrieť v 3D zobrazení. Autori programu sa v tomto prípade naozaj vyhrali, pretože toto zobrazenie je animované (z fontán vyteká voda a medzi kvetmi poletujú motýle). Pokiaľ v tomto zobrazení klikneme na nejakú rastlinu, zobrazí sa jej detailný popis.

Virtual Garden

Program umožňuje uložiť desať nezávislých návrhov záhrad a k dispozícii máme aj tri preddefinované šablóny. Najmä pre začiatočníkov je k dispozícii aj zaujímavý animovaný sprievodca, pomocou ktorého sa môžeme veľmi jednoducho zoznámiť s možnosťami tohto programu.

Internet: bbc.co.uk/gardening/design/virtualgarden_index.shtml

 

Neprehliadnite: