3G – Vitaj na Slovensku!

Michal Kyžňanský  /  21. 03. 2006, 00:00

Po tom ako čakanie prerušil T-Mobile spustením 3G siete a Orange ho krátko na to nasledoval, máme na Slovensku konečne v mobilnej komunikácii pojmy ako videotelefonovanie, sledovanie televízneho vysielania na mobile a podobne. Tento článok si zobral za cieľ v skratke zosumarizovať “3G situáciu“ na Slovensku.

3G sieť si nakoniec našla cestu aj na Slovensko. Priniesli nám ju naši mobilní operátori Orange (17. marca 2006) a T-Mobile (25. januára 2006). Ale najväčšou slabinou u oboch operátorov je pokrytie. Zatiaľ čo T-Mobile pokrýva iba hlavnú časť Bratislavy, Orange prišiel s oveľa širším pokrytím, ktoré obsahuje mestá Bratislava, Trnava, Martin, Banská Bystrica, Žilina, Košice, Prešov a úzke okolia týchto miest. 3G sieť okrem mnohých nových služieb prináša aj nové kroky k rýchlejšiemu mobilnému internetu. Zatiaľ čo Flarion od T-Mobile je najrýchlejším dostupným mobilným internetovým pripojením, 3G poskytuje bez akýchkoľvek nadstavieb teoretické rýchlosti 384 kbps. Nové nadstavby a vylepšenia 3G siete HSDPA – 3,5G a HSUPA – 3.7G, ktoré dokážu posúvať hranice rýchlostí k niekoľkým desiatkam megabitov za sekundu určite v budúcnosti zaujmú svoje pozície aj na Slovensku. Poďme si povedať o službách jednotlivých operátorov.


T-Mobile

V ponuke telefónov, ktoré podporujú 3G sú: Nokia N70, Sony Ericsson K608 a v priebehu pár mesiacov pribudnú telefóny Samsung SGH-Z400, BenQ-Siemens EF81, BenQ-Siemens EF91 a Nokia 6280.

Videotelefonovanie

Ktoré je dobre známe z iných krajín, umožňuje nie len počuť ale aj vidieť volajúceho. Zatiaľ je dostupné len v hlavnej časti Bratislavy a celá Bratislava spolu s niekoľkými ďalšími lokalitami má byť pokrytá signálom UMTS (Universal Mobile Telecommunication System – 3G sieť) do konca roku 2006. Tarify za videotelefonovanie sú rovnaké, ako bežné telefonovanie nad rámec predplatených minút v paušále. Aktivácia tejto služby aj mesačný poplatok je zatiaľ nulový. Avšak tento stav platí do 30.6.2006. Po tomto dátume je možné očakávať pohyb cien tejto služby.

SuperSpeed

Dobre známa služba uvedená ešte za “éry Eurotelu“ zrýchľuje mobilný internet podobne ako je to u Orange-u. Ak sa teda nachádzate v pokrytí signálom UMTS tak teoretická rýchlosť sa pohybuje okolo 384 kbps. Reálne rýchlosti sú však asi okolo 220 – 250 kbps.

TV a Video

Služba TV zahŕňa TV Óčko a možnosť 24 hod. sledovať dianie vo vile VyVolených. Služba Video obsahuje možnosť pozrieť si archív relácii S.O.S, ďalej SuperStar, hudbu a rozprávky. Pre tieto služby nie je potrebné vlastniť 3G telefón, pretože sú ponúkané tieto multimédia v troch rôznych kvalitách a iba na poslednú tretiu sa použije prenos UMTS. T-Mobile nedávno rozšíril ponuku videoklipov o 1000 nových klipov od známych interpretov. Cena videoklipu je 10 SK a je možné si ho opakovane prehrávať po dobu 30 minút. Prehrávanie samozrejme prenáša dáta, ktoré budú účtované podľa predplateného dátového programu.


Orange

Orange vyrukoval oproti T-Mobilu s omnoho širším pokrytím Slovenska UMTS signálom, čo bude isto veľkou výhodou v tomto konkurenčnom boji. Pre využívanie 3G služieb v zahraničí – roaming je potrebná nová SIM karta (USIM s kapacitou 128 kb), ktorá rozširuje schopnosti starej SIM karty. Nové 3G SIM karty sú automaticky pribalené k 3G telefónom zakúpeným v predajni Orange a ak máte 3G telefón zakúpený mimo tejto akcie, tak vám starú SIM kartu za novú vymení Orange do 30. júna bezplatne. Ponuka 3G mobilov podobne ako v prípade T-Mobilu je na začiatok chudobná, ale neskôr by sa mala rozrastať. Obsahuje telefóny Nokia N70, Sony Ericsson K600iprvý 3G mobil na Slovensku za akciovú cenu 1 SK, Nokia 6280 a v apríli pribudne Motorola E1070. Nová 3G sieť od Orange-u zatiaľ ponúka 5 služieb.


Videotelefonovanie

Táto služba je pravdepodobne synonymom celej 3G technológie. Orange vyriešil tarifikáciu videohovoru inak ako T-Mobile a to tak, že videohovor sa počíta ako normálny klasický hlasový hovor a odpočítava sa z predplatených minút daného mesačného programu. Na stránke Orange nájdete detailný návod ako pracovať s touto službou a tipy ako z nej vyťažiť maximum kvality obrazu.

Mobilná Televízia

Sen o prijímaní televízneho vysielania priamo v mobile je skutočnosťou. Za TV v mobile nie je potrebné platiť nejaké zvláštne poplatky (za niektoré stanice môžete platiť mesačné poplatky), ale pri pozeraní samozrejme prenášate dáta a tie sa vám odrátavajú z jedného z programov Orange World (programy s predplatenými dátami + iné internetové služby: mini – 0 MB, klasik – 100 MB, maxi – 500 MB, cena za každý ďalší MB nad limit je 35 SK), ktorý je nutnosťou pre využívanie tejto služby. V celkovej ponuke sú televízie Markíza, JOJ, TA3, MTV Shorts, Óčko, Nautik TV, MusicBox TV, Mooby Music TV, E24 TV, alebo Private MobileTV.

Multimédia na želanie

Samotný názov služby je vyčerpávajúcim popisom tejto služby. Sú to dve služby Video na želanie a Hudba na želanie. Môžete si pozrieť na displeji vášho mobilného telefónu váš obľúbený klip, zábavnú reláciu a iné programy. Dáta sa odpočítavajú z multimediálneho balíka obsiahnutého v službe Orange World. Služba nie je spoplatnená ani aktiváciou ani mesačným poplatkom. Platí sa jednorázovo za počet prezretí.

Rýchlejší internet

Vďaka technológii UMTS – 3G si budú môcť užívatelia Orange internetových služieb (Orange World a Internet) vychutnať zvýšenie rýchlosti, ak sa budú nachádzať v pokrytí signálom UMTS. Vtedy sa zvýši ich teoretická rýchlosť na 384 kbps avšak skutočná rýchlosť by sa mala pohybovať okolo 220-250 kbps.

Ponuka T-Mobilu v podobe rýchleho internetu je zatiaľ lukratívnejšia ako tioe, ktoré 3G siete, pretože Flarion od T-Mobilu s rýchlosťami 1mbit/s je dobrým riešením pre mobilný internet. Až technológia HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) by definitívne posunula hranice mobilného internetu za Flarion, pretože jej teoretická rýchlosť je 3,6 Mbit/s a viac.

Zdroje:

http://www.orange.sk
http://www.t-mobile.sk
http://mobilmania.sk
http://www.mobil.sk

Neprehliadnite: