Budúcnosť je barter a … Google?

Tomáš Gluchman  /  10. 03. 2006, 15:42

Názov možno niečo naznačuje, ale nie – nejdem tu rozoberať odborné ekonomické termíny, či postupy, skôr sa sústreďme na zopár udalostí uplynulého mesiaca.

Barter

Barter je typ obchodovania, pri ktorom sú tovary alebo služby zamieňané za rovnaké množstvo iných tovarov alebo služieb, a teda do transakcie sa nezahŕňajú žiadne peniaze. Môže to byť dvojstranné alebo viacstranné.

Wikipedia

Myslím, že podstatu bartru už asi netreba vysvetľovať (mrknite sa tiež na zopár tipov, ako bartrovať). Za posledný týždeň sa na poli českého internetu objavili dve takéto ponuky, ktoré by sa dali charakterizovať spomenutým ekonomickým termínom. V pondelok zverejnil svoju mini ponuku Jakub Vrána (Nechce mi někdo navrhnout design?), ktorý potrebuje redesignovať. Ako odplatu ponúka jeden backlink a jednu protislužbu. Tak držme palce, aby táto zlatá studňa cenných rád bola obdarená slušivým kožúškm, aký si určite zaslúži :)

S podobnou ponukou prišiel aj Radek Hulán (Soutěž o nejlepší design pro BLOG:CMS). Ten tiež hľadá niekoho na webdesign, konkrétne o navrhnutie designu pre šablónu pre BLOG:CMS. Rado zasa ako odmenu ponúka MP3 prehrávač a USB kľúče. Hold no… pre šikovného študenta stačí presedieť dva večery za počítačom a jeho zbierka hardwaru sa môže o niekoľko vecičiek rozrásť ;)

Google

A čo s tým Gúglom? Tohto týždňa spustil v určitom zmysle zaujímavú službičku zvanú Google Pages. Je určená pre tých, čo by radi stránky, no nemajú ani šajnu o podstate ich tvorby, chceli by niečo iné, než FrontPage a chcú stranku hneď po uložení aj publikovať. Nazval by som to takou rýchloliahňou WYSIWYG stránok.

Tak ako v prípade všetkých Google projektoch, aj tu je potrebné mať zriadený Google Account (účet u Googlu). Stačí sa prihlásiť a voilá, môžte tvoriť ;) Na výber je cca 40 jednoduchých šablón a voľba základného layoutu. Potom to už je na vlastnej kreativite užívateľa. Výsledná stránka je tak dostupná na adrese užívateľ.google­pages.com. Služba je ale momentálne v BETA verzií, a nedajú sa od nej teda čakať nejaké zázraky. V každom prípade 100MB webpriestoru je celkom v pohode limit, nie?

Komu teda patrí tá budúcnosť?

V prvom rade určite patrí ľuďom využívajúcim rôzne služby. Dá sa predpokladať, že internet je budúcnosť, z čoho môžme logicky odvodiť, že budúcnosť je internet. Ak teda pôjde všetko, ako má a ako sa zdá. Google v poslednom čase prekypuje rôznymi viac či menej zaujímavými projektami, a má tak tendenciu stať sa sídlom komplexných služieb pre užívateľov. Veď kde už dnes môžete na jednom mieste vyhľadávať, nakupovať, špehovať, čítať, blogovať, monitorovať RSS, mailovať a vykonávať ďalšie činnosti, ktoré ma teraz v túto nočnú hodinu nenapádajú (alebo ma už doplníte vy ;)). Ak mám byť ale paranoidný, tak sa začínam báť, pretože sa nám tu začína formovať novodobý veľký brat…

* Tento článok bol pôvodne zverejnený na osobnom blogu autora

Neprehliadnite: