Podcast (momentálne) nemá budúcnosť!

Redakcia Inet.sk  /  09. 03. 2006, 12:21

Prinášam Vám môj pohľad na tento trend, ktorý sa pomaličky rozširuje aj u nás. Podcast je vlastne také hlasové blogovanie, ale namiesto neustáleho ťukania do klávesnice, prskáte do mikrofónu a tým ponúkate svojim čitateľom šancu vypočuť si Vaše dojmy, nápady a podobne.

Podcast je celkom dobrá myšlienka, ale má niekoľko vážnych trhlín. I keď niektoré z nich sú spôsobené technickými obmedzeniami, ktoré práve platia, práve tieto trhliny bránia masívnemu presadeniu podcastu. A o aké trhliny sa jedná? Poďme si ich postupne vymenovať.

Kým pri blogovaní, ak sa pomýlite alebo chcete doplniť článok o nové informácie, stačí Vám editovať už existujúci príspevok, pri podcaste musíte nahrať opäť celý článok, ale už bez chýb a s novými informáciami. Ak sa Vám nepáči tento spôsob, môžete skúsiť vymazať určitú zvukovú stopu, resp. ju prepísať novým hlasovým záznamom. Z užívateľského hľadiska sa nejedná o nič jednoduché a takéto editovanie spotu v podcaste nezvládne každý. Naopak, pri blogovaní editovanie už existujúcich spotov by nemalo robiť problémy nikomu.

Druhým problémom je technická náročnosť podcastu. Ak pri blogovaní napíšete cez 100 spotov, databáza bude mať pár MB, ale súbory podcastu budú zaberať niekoľko stovák MB. Takže z dlhodobého hľadiska je úspornejšie a praktickejšie blogovanie, ktoré sa aj jednoduchšie archivuje a zálohuje. Práve tento problém je v našich podmienkach aj kľúčový. Málokto má k dispozícii taký hosting, ktorý by mohol poskytnúť útočište Vášmu archívu podcastu.

Tretím problémom je takmer nulová informačná hodnota podcastu pri vyhľadávaní a prezeraní archívu. Ak by ste chceli vedieť viac o obsahu jednotlivých spotov, lebo ich názvy Vám toho veľa nepovedia, musíte si vypočuť každý spot alebo autor musí spísať nejaký stručný prehľad. Kým prvý prípad je nepraktický pre čitateľa, tak ten druhý pre autora znamená ešte výraznejšie skomplikovanie tvorby spotov pre podcast.

Štvrtým problémom podcastu sú pomerne náročné podmienky na realizáciu. Podcast sa nedá nahrávať hocikedy a hocikde. Hocijaký iný zvuk v pozadí pokazí dojem z daného spotu a preto treba počkať na vhodné podmiernky, resp. ich za každým vytvoriť. Pri blogovaní môžete písať prakticky hocikedy a hocikde a Vášho čitateľa nič nevyruší.

Posledným problémom je fakt, keď nejaký autor nemá zreteľný hlas, kokce alebo má iné rečové problémy. Vtedy je význam podcastu nulový. Podcast nie je pre každého a je rozhodne náročnejší ako blogovanie a to vo viacerých faktoroch. Tak isto aj návštevník je v tomto prípade náročnejší a preto si podcast ťažšie hľadá svojich poslúčhačov.

Aj práve vďaka týmto problémom sa obávam, že podcast momentálne nemá budúcnosť a časom upadne do zabudnutia. Ako som spomenul na začiatku, je to zaujímavá myšlienka, ale v aktuálnych podmienkach nemá šancu sa presadiť. Keď technika pokročí a práca s hlasom bude rovnako jednoduchá a užívateľský príjemná ako písanie, tak sa podcast môže vo veľkom vrátiť, ale aktuálne je to len trend, ktorý je odsúdený na zánik!

Michal Slančík

šéfredaktor internetového denníka Inet.sk
blog.slancik.net, webhosting.

* Tento článok bol pôvodne zverejnený na osobnom blogu autoraZaujímavé odkazy:

Niemad.sk - Prvý slovenský podcast
Blogdon Podcast.com - Druhý slovenský podcast

Neprehliadnite: