Blší trh freeware programov 4/2006

Július Pastierik  /  07. 02. 2006, 00:00

Na začiatku februára znovu prinášame menší výber rôznych drobných freeware programov, kde si dnes niečo nájdu nielen chemici, ale aj majitelia scannerov alebo multimediálnych súborov.

Photocopier

Pokiaľ potrebujete spojiť scanner a tlačiareň dokopy a vytvoriť tak jednoduchú kopírku, potom vyskúšajte program Photocopier. Obsluha je naozaj jednoduchá – nastavíme počet kópií, upravíme jas, vyberieme si režim kopírovania (čiernobiely, v odtieňoch šedej alebo farebný) v prípade potreby nastavíme mierku a stlačíme tlačidlo „Copy“. Freeware verzia je oproti profesionálnej verzii (ktorú si tiež môžete zadarmo odskúšať počas 30-tich dní) trochu ochudobnená, napr. tu chýba možnosť plynulého nastavenia mierky zväčšenia alebo zmenšenia. Na bežné kopírovanie však určite vystačíme aj s takto zjednodušenou verziou.

internet: http://www.nicocuppen.com/

Photocopier

Periodická tabulka

Pre všetkých chemikov a záujemcov o chémiu je určený český program Periodická tabulka. V programe nájdeme naozaj bohatú paletu informácií o jednotlivých chemických prvkoch, ako sú ich názvy v českom, latinskom, anglickom a nemeckom jazyku, protónové číslo, atómová hmotnosť, elektronegativita, elektrónová konfigurácia, oxidačné číslo, skupenstvo, rádioaktivita a časové obdobie, kedy bol prvok objavený. Okrem toho program obsahuje aj jednoduchú chemickú kalkulačku a k dispozícii sú aj dva testy, z ktorých jeden (hodina pravdy) prebiehal aj v českej televízii. Program sa neinštaluje a vzhľadom na svoju veľkosť (cca 80 kB) môžeme túto periodickú tabuľku prvkov napr. na diskete nosiť neustále pri sebe.

internet: http://www.piskac.cz/Pavel/PT/

Periodická tabuľka

MediaInfo

Už sa vám stalo, že ste potrebovali zistiť niektoré informácie o multimediálnom súbore a nemali ste na to vhodný program? Pokiaľ áno, potom vyskúšajte zaujímavý OpenSource program MediaInfo, ktorý vám to umožní. Na vstupe podporuje celý rad audio a video súborov, z ktorých spomeňme napríklad formát AVI, Matroska, MPEG1, MPEG2, MPEG4, Quicktime, Realmedia, AC3, OGG, DTS, AAC atď. O každom súbore nám následne poskytne naozaj podrobné informácie (formát, použité kodeky, bitrate, časovú dĺžku a pod.), ktoré môžeme navyše exportovať do CSV, HTML alebo TXT súboru. Pri exporte môžeme vytvoriť nielen nový súbor, alebo údaje môžeme aj postupne pridávať do už existujúceho, takže si môžeme pomocou tohto programu urobiť aj zaujímavú databázu o našich multimediálnych súboroch.

Internet: http://mediainfo.sf.net

MediaInfo


Neprehliadnite: