Sedem otázok pre politikov

Peter Polakovič  /  02. 08. 2002, 00:00

Občianske združenie Internet pre všetkých oslovilo poslancov z politických subjektov HZDS, SMER, ANO, SMK, SDKÚ, SNS, PSNS, SDA, KDH, SDĽ, SDSS, SOP, DS, OKS a SZS. Odpovedali na AŽ TRI politické subjekty! Prečítajte si ich odpovede!

Lukáš Uher, IPV: Sledujete protest proti zvyšovaniu cien internetu Slovenskými telekomunikáciami, ktorý vedie občianske združenie Internet pre všetkých na www.bystro.sk?
Ladislav Csáder, ANO: Ano, protest proti zvyšovaniu cien internetu na www.bystro.sk sledujeme. Okrem toho je pre nás stránka vítaným a prehľadným zdrojom informácií o internete a dianí okolo neho.
Milan Ftáčnik, SDA: Sledujeme protest proti zvyšovaniu cien internetu Slovenskými telekomunikáciami a jednoznačne ho podporujeme.
Svetozár Gavora, OKS: Nie, zatial som na tejto stranke nebol. Problematiku dostupnosti internetu vsak povazujem za klucovu pre kazdu spolocnost, ktora chce hospodarsky prosperovat v 21. storoci a zaujima ma aj ako uzivatela, ktory za tieto sluzby plati.

Lukáš Uher, IPV: Podporili by ste (alebo podporujete) tento či ďalšie protesty proti zvyšovaniu cien monopolnými Slovenskými Telekomunikáciami? Aký je Váš názor na ďalšie zdraženie cien za internetové volania?
Ladislav Csáder, ANO: Protest sme podporili (naše stanovisko z 8.2.2002 v prílohe), podporujeme (naše stanovisko k situácii v rezorte dopravy, pôšt a telekomunikácií v prílohe), a podporíme. V týchto stanoviskách nájdete aj náš názor na zvyšovanie cien za internet. Následkom zvyšovania cien sa internet stáva na Slovensku luxusom a klesajúcou tendenciou jeho používania sa stávame celoeurópskym unikátom. Zvyšovanie cien internetu je útokom na úroveň informovanosti a vzdelanosti národa, nehovoriac o dopadoch na hospodársky rozvoj krajiny. Čo je ale podľa nás najnebezpečnejšie, v čase keď sa internet stal hlavným zdrojom informácií o činnosti orgánov štátnej správy, ide o obmedzenie ústavou zaručeného slobodného prístupu k informáciám.
Milan Ftáčnik, SDA: Ďalšie zvyšovanie cien za internetové volania podľa nás nie je namieste. Ak o ňom budú uvažovať či ST alebo poskytovatelia služieb, musia byť podložené nákladovým auditom, čo sa doteraz nestalo. Výraznejšiu úlohu musí hrať Telekomunikačný úrad ako regulačný orgán.
Svetozár Gavora, OKS: Podporim kazdu iniciativu, ktora povedie k zmene monopolneho postavenia Slovenskych Telekomunikacii. Dalsie zdrazovanie internetovych volani bude znamenat zvysovanie zaostalosti Slovenska v oblasti IT a preto je neprijatelne.

Lukáš Uher, IPV: Čo proti tomu ako poslanec mienite podniknúť?
Ladislav Csáder, ANO: Podporili sme novelu telekomunikačného zákona pri hlasovaní v národnej rade. Sme pripravení podporiť každú iniciatívu v tomto smere (podpora liberalizácie, zníženie DPH). V tejto súvislosti vďačne prijmeme nové informácie a podnety.
Milan Ftáčnik, SDA: Ako poslanec som podporil novelu telekomunikačného zákona vo vládou navrhovanom znení o sprístupnení miestnych vedení od 1.1.2003 a nie o rok neskôr ako to navrhovali niektorí poslanci. Osobne som voči tomu vystúpil v rozprave. Obrátim sa tiež interpeláciou na predsedu vlády SR, ako chce zabezpečiť v tomto volebnom období myšlienku z programu eEurope+ rýchlejší, lacnejší a bezpečnejší internet.
Svetozár Gavora, OKS: Ako poslanec by som podporil kazdu legislativnu iniciativu, ktora by viedla k oslabeniu monopolneho postavenia ktorejkolvek firmy v akejkolvek oblasti, teda samozrejme potom aj v oblasti poskytovania internetu a s tym suvisiacich sluzieb. Pocuval by som predovsetkym navrhy tych, ktori za tieto sluzby platia a nie tych, ktori ich dodavaju. Len tak je mozne vytvorit normalnu konkurenciu aj v oblasti internetu.

Lukáš Uher, IPV: Čo proti tomu podniká politická strana ktorej členom ste?
Ladislav Csáder, ANO: Vzhľadom na to, že sme stranou zastúpenou v parlamente zatiaľ len jedným poslancom, hlavnou formou, ktorú v danej veci môžeme podniknúť, je protest a pranierovanie monopolného zvyšovania cien. Musíme však konštatovať nezáujem médií o publikovanie nášho názoru k tejto otázke, možno preto, že ide o názor politickej strany.
Milan Ftáčnik, SDA: Aj ostatní poslanci NR SR, ktorí sa hlásia k SDA, podporili novelu telekomunikačného zákona. Ďalej SDA do svojho volebného programu v časti Vzdelanie a informačná spoločnosť uviedla ako svoj cieľ presadenie opatrení na zabezpečenie rýchlejšieho, lacnejšieho a bezpečnejšieho internetu.
Svetozár Gavora, OKS: Poslanci za OKS, ktori su dnes v NR SR podporili vsetky iniciativy veduce k tomu, co uvadzam v bode 3. Priklad: v oblasti IT bol zasluhou prave p. Frantiska Sebeja (podpredseda OKS) prijaty dobry zakon o elektronickom podpise. Jeho podoba je vysledkom spoluprace nielen s poslancami z inych stran, ale prave s buducimi uzivatelmi, ale aj pravnikmi a informatikmi.

Lukáš Uher, IPV: Bolo od Slovenských Telekomunikácií správne, že nezaviedli pilotnú prevádzku aDSL zadarmo? (Váš názor)
Ladislav Csáder, ANO: Nezavedenie pilotnej prevádzky ADSL zadarmo nebolo správne. Pilotná prevádzka (ktorá má byť časovo obmedzená) má byť zadarmo zo svojej podstaty. Pokiaľ sa poskytuje komerčne, nemôže ísť o pilotnú prevádzku a musí k nej byť umožnený rovnaký prístup všetkým záujemcom.
Milan Ftáčnik, SDA: Nemáme dostatok podkladov, aby sme mohli zaujať jednoznačné stanovisko.
Svetozár Gavora, OKS: V pozicii monopolu, aku maju ST dnes, to spravne nebolo. Otazkou vzdy otvorenou vsak zostane, co si kto pod "pilotnou prevadzkou" predstavuje.

Lukáš Uher, IPV: Ako si vysvetlujete už takmer ročné odďalovanie príchodu tretieho mobilného operátora na Slovensko?
Ladislav Csáder, ANO: Myslíme si, že zo strany MDPT nie je skutočný záujem o príchod tretieho operátora. Keby bol, táto Vaša otázka by už dnes bola bezpredmetnou.
Milan Ftáčnik, SDA: Najprv to vysvetlenie bolo v netransparentnom postupe MDPT, teraz ho vidíme v tom, že sú tu skupiny, ktoré nemajú z konkurenčných dôvodov záujem o vstup ďalšieho operátora.
Svetozár Gavora, OKS: Tym, ze Eurotel ani Orange logicky nemaju onho zaujem a politici, ktori maju tuto zalezitost vo svojich rukach, konaju v zhode s tymito operatormi. Keby som bol v kozi prislusnych statnych uradnikov a politikov a dostal akykolvek uplatok od niektoreho z operatorov, musel by som konat presne tak, ako to robia dnes oni. Heslom OKS je "poctivost v politike". A tou je aj boj proti korupcii nielen v rovine legislativnej, ale aj vymozenosti prava. Aby sa nediali presne take veci, ako predviedol G. Palacka v case, ked bol vypisany prvy tender na 3. operatora.

Lukáš Uher, IPV: Čo sa stane s cenami ak skončí koncom tohto roku monopol Slovenských Telekomunikácií? (Váš názor)
Ladislav Csáder, ANO: S cenami internetu sa od nového roku nestane nič. Dôjde totiž len k zrušeniu monopolu de jure. Až postupným odbúraním monopolu aj de facto dôjde k ich zmene v priebehu roka.
Milan Ftáčnik, SDA: Podľa nás sú vytvorené predpoklady preto, aby sa ceny znížili.
Svetozár Gavora, OKS: V kratkodobom horizonte dojde k ich narastu, ale neskor (1 - 2 roky) budu mat tendenciu opatrne klesat. Ako hlboko, to zalezi aj od moznosti a pruznosti realizacie alternativnych technologii pripojenia k internetu, o ktorych sa dnes hovori.

Lukáš Uher, IPV: Ďakujeme za poskytnuté odpovede.

Neprehliadnite: