Zaujímavé stránky - Pomoc pre webmasterov

Martin Šajna  /  17. 01. 2006, 00:00

Neviete si dať rady s kombináciou farieb, potrebujete zistiť koľko percent z obsahu vašej stránky tvorí text a podobne? Nezúfajte, v mojom článku Vám predstavím niekoľko užitočných nástrojov, ktoré Vám tvorbu internetových stránok výrazne uľahčia.

Get Content Size

Je to stránka (alebo internetový nástroj), ktorá zistí percentuálny obsah textu na stránke, ktorej adresu mu zadáte. Do obsahu sa nezaratúvajú obrázky, skripty ani štýly. Tak napríklad Inet.sk má pomer textu ku kódu niečo nad 29%, Sme.sk niečo nad 11%, Centrum.sk tesne nad 11%, Pixy.cz niečo cez 38%, a tak ďalej. Tu by som chcel upozorniť na to, aby si hlavne začínajúci webmasteri uvedomili, že v jednoduchosti je krása.


Webdesignerské nástroje

Starý generátor farebných schém Nájdete tu tri nástroje, ktoré určite využijete. Prvým z nich je Generátor farebných schém – už z názvu vyplýva, čo asi tento nástroj robí. Ale jeho možnosti sú oveľa komplexnejšie. Začnete vybraním základnej farby, potom spôsob určenia ďalších štyroch farieb, z čoho jedna bude  podkladová a schéma je "hotová".  Medzi ostatnými nastaveniami spomeniem "Obmedzenie na tzv. bezpečné farby", varianty a hlavne ako vnímajú Vašu kombináciu zrakovo postihnutí.

Druhým nástrojom je Starý generátor farebných schém a ten by som Vám odporúčal viac, lebo sa môžete hneď presvedčiť ako spolu jednotlivé farby ladia a je aj jednoduchší. Inak je v podstate rovnaký.

Posledným nástrojom je Generátor pseudo-českých textov. Ak dakedy budete potrebovať pri tvorbe stránok nejaký náhodný český/slovenský text,  vyskúšajte tento nástroj.


Colorblind Web Page Filter


Tento nástroj načíta vami zadanú stránku a zmení jej farebné vnímanie z pohľadu zrakovo postihnutých (farboslepých) ľudí. Takto si môžete zistiť, či je vaša stránka rovnako prístupná pre všetkých Vašich návštevníkov.


Color Blender

Od #ffaa00 po #aaff00Už z názvu Vám musí vyplývať, že tento nástroj bude robiť niečo s farbami.

Ak budete niekedy potrebovať na svojej stránke farebný prechod, vyskúšajte tento nástroj. Je to úplne jednoduché – vyberiete si dve základné farby, počet medzi-farieb a potom už stačí len stlačiť "blend".

Výpis farieb je možný hexadecimálne (#ffaa00), v RGB (255, 170, 0) alebo v percentách (100%, 67%, 0%).Net 2 ftp

Ste náhodou niekde, kde nemáte svojho oblúbeného FTP klienta? Je to jednoduché, stačí využiť tento nástroj. Je to klasický webftp klient, ale funguje úplne rovnako ako obyčajný klient (napr. Total Commander). Naraz môžete nahrávať aj niekoľko súborov (presne číslo neviem, prestalo ma to baviť pri 23. :). Môžete si zmeniť jazykové prostredie i výzor celého klienta. Určite stojí za vyskúšanie.


Martin Šajna alias artii [artii(at)post.sk]

Neprehliadnite: