Zaujímavé stránky – Logické hry

Martin Šajna  /  16. 12. 2005, 00:00

Na internete sa nájde nepreberné množstvo zaujímavých stránok. Dnes by som vám chcel predstaviť päť webov, ktoré sa špecializujú na logické hry. A to na šach, sudoku, scrabble, iq testy a „hádaj načo myslím“. Ak si chcete precvičiť mozgové závity, tak si prečítajte tento článok a môžete začať.

Šachy.sk

obrázok stránky sachy.skTento web vám ponúka možnosť hrať proti živým súperom a to bez toho, aby ste museli byť obaja on-line. V stále prebiehajúcich zápasoch súperia kozmopolitní hráči. Stránka má preto aj českú, anglickú, nemeckú, maďarskú, poľskú, ruskú, francúzsku, taliansku a španielsku mutáciu.

V zápasoch sa bojuje o rating. Pri registrácii dostanete rating 1500. Ten môžete zvyšovať výhrami a remízami alebo znižovať prehrami (niekedy však prvú možnosť nejde využiť :)

Po zaregistrovaní vás uvíta prostredie, ktoré vám dovolí vytvoriť si vlastnú hru a počkať kým si niekto k Vám "prisadne" alebo si Vy môžete "prisadnúť" k niekomu, kto ma ešte voľné miesto. Hra má nasledujúce parametre: typ hry (napr. štandardný šach), čas na jeden ťah (napr. 2 dni), farba vašich figúrok, minimálny a maximálny rating prísediacich a či hra ovplyvní váš rating alebo to bude len tréningová partia.

Hráte úplne jednoducho – kliknete na figúrku, ktorou chcete pohnúť a po jej označení, kliknete na miesto kam sa má pohnúť. (Rošádu urobíte kliknutím na kráľa a následne na vežu.) V hre si môžete so spoluhráčom posielať aj správy. Svoje i cudzie partie si smiete prehrať ťah po ťahu. Takže ak si radi zahráte šach, tak šachy.sk by mohla byť tá pravá voľba pre vás.


Sudoku.wz.cz

obrázok stránky sudoku.wz.czFenomén Sudoku len pred nedávnom ovládol aj našu zemepisnú šírku. A tak vám ponúkam web, kde si riešenie týchto číselných hlavolamov môžete vyskúšať.

V čom spočíva princíp hry? Daná je tabuľka 9x9 políčok s niekoľkými doplnenými číslami. Vašou úlohou je doplniť chýbajúce číslice, tak aby v každom riadku, stĺpci a štvorci (3x3) bolo po jednom čísle od 1 do 9, ktoré sa nesmú opakovať.

Stránka vám ponúka sudoku hlavolamy v piatich obtiažnostiach. Samozrejme, že svoje riešenie si môžete skontrolovať. Web obsahuje takisto aj fórum, návody a iné veci okolo Sudoku. Registrácia nieje potrebná, takže to môžete hneď skúsiť.


Scrabble.ik.cz

obrázok stránky scrabble.ik.czMyslím si, že Scrabble pozná asi každý. Pre tých, čo túto hru nepoznajú uvádzam krátky popis:

Na začiatku hry dostanete 7 písmen rôznej hodnoty (napr. písmeno A má hodnotu 1). Z týchto písmen musíte vytvoriť slovo na hracej ploche (nemusíte použiť všetky) a za ne dostávate body. A takto pokračujete, pričom musíte slová dopĺňať ku súperovým slovám (vertikálne alebo horizontálne). Ak sa z vašich písmen nedá zostaviť slovo, môžete si požadovaný počet vymeniť. (Označíte si ich a kliknete na Hotovo)

Táto česká stránka vám ponúka hru aj bez zaregistrovania, ale lepšie sa je registrovať. Po prihlásení si môžete k niekomu "prisadnúť" alebo si vytvoriť vlastnú hru a počkať kým si niekto ku vášmu "stolu prisadne". Jazyk si môžete nastaviť buď český alebo slovenský. Na overenie je na stránke aj slovník, ktorý však obsahuje iba slová od 2 do 5 písmen pri českom alebo od 2 do 3 písmen pri slovenskom jazyku.

Hráte nasledujúcim spôsobom – zahráte ťah, súper ho buď schváli alebo neschváli, súper zahrá ťah, vy buď schválite jeho slovo alebo nie a tak to ide až po koniec hry.


IQ test.sk

obrázok stranky iqtest.skNa stránke nájdete matematické, logické, obrázkové, mixované a širokopásmové IQ testy. Stránka má aj anglickú mutáciu.

Stránka má pekný, ale zdĺhavo sa načítajúci design, ktorý je zložený z veľkého počtu obrázkov. Na riešenie testov nepotrebujete registráciu.20q.net

obrázok stránky 20q.netTak to tu ešte nebolo, aby program uhádol na čo myslíte. Vybrať si môžete z viacerých jazykov, medzi nimi aj z češtiny.

Funguje to asi takto – program sa vás pýta rôzne otázky ohľadom veci, na ktorú myslíte (napr. mobil, láska, komár) a podľa vašich odpovedí sa pokúša určiť načo myslíte.

Odporúčam si prečítať pomôcku (otáznik v pravom hornom rohu), kde máte napísané, čo ktorá vaša odpoveď znamená pre program. Podľa vašich odpovedí vám program  povie čo si myslíte. Ak netrafí, dáva vám ďalej otázky a potom to opäť skúsi.

Veľmi by som túto stránku odporúčal na odreagovanie.

Neprehliadnite: