Diskusia - alternatívne možnosti pripojenia na internet

Peter Polakovič  /  03. 01. 2003, 00:00

Máte už (alebo chcete mať) nejaké skúsenosti s mikrovlnným, GPRS alebo satelitným pripojením? Práve pre Vás sme pripravili vyhradené diskusné fórum (nižšie), kde sa môžete poradiť, podeliť a diskutovať na túto zaujímavú tému!

1. Mikrovlnné spojenie - Ďalšou možnosťou je využívať mikrovlnné pripojenie. Poplatky sú rozdelené na začiatočný polatok (v tisícoch Sk, napr.Slovanet 20 tisíc Sk) a mesačné poplatky (v stovkách až tisícoch). Toto pripojenie je vhodné hlavne pre viac užívateľov, neviem, či by si to mohol dovoliť niekto platiť sám. Ak vás je viac (v jednej budove, napr. v paneláku) máte vyhraté. To isté platí, keby ste si dali zaviesť pevnú linku (ale okruhy pre pevné linky sa poskytovateľom prenajímajú od ST, takže zbavíte sa ich len nepriamo). Poskytovateľov mikrovlnného spojenia nájdete na stránkach - www.micronet.sk, www.slovanet.sk, www.nextra.sk.

2. Pripojenie cez káblovú televíziu - Spoločnosť UPC poďa svojich vyhlásení chce poskytovať dátove služby na Slovensku a plánuje poskytovať internet pre masové použitie do domácností. Obáva sa však súčasných regulačných podmienok, ktoré poďľa UPC nie sú dostatočné pre bezproblémové spustenie tejto služby. Takže pre spustenie internetu cez káblovku sa musí dostatočne upraviť legislatíva.

V posledných dňoch oznámila spustenie "internetu bez káblovky" technológiou MMDS v Bratislave spoločnosť SATRO. Nechajme sa prekvapiť, bližšie informácie TU.

Pokiaľ by ste mali ďaľšie informácie, napíšte nám!

3. Technológia GPRS - pripojenie do internetu pomocou GPRS ponúkajú na Slovensku obaja mobilný operátori, Eurotel aj Orange. Na využívanie GPRS musíte vlastniť predovšetkým mobilný telefón podporujúci túto technológiu a sieťovú kartu v PC. Teda investície nie sú nízke a najväčším problémov masovejšieho zavedenia tejto technológie sú asi drahé mobilné telefóny podporujúce túto technológiu.

Pri GPRS sa platí za prenesené dáta, nie za čas strávený na Internete (ako u ST). GPRS je tak výhodná najmä na sťahovanie e-mailov a prezeranie web stránok. Nehodí sa na download väčších súborov.Všeobecne sa zatiaľ považuje táto technológia využiteľná hlavne pre segment podnikových užívateľov.

4. Pevná linka - pre domácnosti drahá záležitosť. Existujú však rôzne "alternatívy". Pozrite sa na www.m4.sk. Spoločnosť ponúka takéto pripojenie za prijateľnú cenu, ale bohužiaľ to má aj svoje nevýhody a obmedzenia (viac informácií na spomínanej stránke). Ďalšie informácie o pripojení cez pevnú linku nájdete na www.nextra.sk, www.slovanet.sk, ... 

5. Satelitné spojenie - na providera sa pripájate tradičnou linkou (takže potrebujete linku ST) a od providera k vám prúdia dáta ohromnou rýchlosťou 500kb/s a viac. Je to veľmi vhodné na sťahovanie objemných súborov, ale nie je vhodná na obyčajné surfovanie, tam rozdiel nie je až taký pozorovateľný. Službu poskytuje Compant. Bližšie info na www.satdsl.sk, www.satdsl.cz, www.radiokom.sk, www.sitel-vsat.sk a www.compant.sk.

DSL pripojeniu sa viac venujeme v samostatnej sekcii.

 

Technológie a ich budúcnosť:

 

Spôsob pripojenia

Dnešné kapacity

Kapacity v budúcnosti

ISDN

128 kb/s

128 kb/s

DSL (všetky technológie)

(256kb/s minimum)

768kb/s – 2,3 MB/s

8-50 Mbit/s

Káblová televízia

128 kb/s- 1.024 kb/s

10 – 50 Mbit/s

PLC

1 – 3 Mbit/s

10-20 Mbit/s

WLL (PMP)

2 – 155 Mbit/s

622 Mbit/s

GSM

9,6 – 58 kb/s

384 kb/s

UMTS

-

2 Mbit/s

Satelit

6 Mbit/s

150 Mbit/s

Optické káble FFTH

(limity pre jedno vlákno)

200 * 80 Gbit/s

1020 * 160 Gbit/s

Vysvetlivky: 

Technológia (skratka)

Význam

PLC

Internet cez elektrické prípojky

WLL (PMP)

Bezdrátový local loop

UMTS

Mobilný internet tretej generácie

Optické káble:

 

2000

2010

Prenosová rýchlosť na jednu vlnovú dĺžku

80 Gbit/s

160 Gbit/s

Počet vlnových dĺžok na jedno vlákno

200

1020

Počet vlákien v jednom kábli

300

300

Fakty - optické káble:

 

- Veľmi vysoká kapacita,

- očakáva sa nárast používania tejto technológie,

- optická technológia postupne vytlačí DSL a podobné technológie, 

- postupné presadzovanie FTTH (optika až k modemu), nie pred rokom 2010,

- pre domácnosti (FFTH) sú dnes cenovo výhodnejšie technológie DSL, WLL, CATV a PLC,

- náklady na vytvorenie rozľahlých (celokontinentových) sietí sú obrovské (hlavne kvôli nákladným prácam spojených s ukladaním káblov do zeme),

- od určitého zaťaženia je optika cenovo výhodnejšia ako DSL,

- optická technológia môže kvôli nákladom vytvoriť pri nasadení na local loop istý druh monopolu (napr. nechuť investovať, ak sa nedosiahne dostatočná vyťaženosť).

 

Možné substitúcie k technológií aDSL podľa najväčšieho poskytovateľa alternatívneho pripojenia na internet na Slovensku:

 

- bezdrôtové (mikrovlnné) pripojenie vo voľnom pásme 2,4 GHz,

- FWA,

- vlastné alebo prenajaté metalické vodiče - analógové okruhy,

pozemné digitálne okruhy,

- optické vlákna,

- satelitné pripojenie

- a káblové pripojenie.

(Technológia aDSL ale nie je porovnateľná so žiadnym z vymenovaných substitútov.)  

Slovník cudzých pojmov a rýchlosť rôznych DSL technológií nájdete TU. 

Hlavná diskusia k problematike alternatívneho pripojenia je TU.

Neprehliadnite: