Press: INTERNET SA STAL PRIDRAHÝM LUXUSOM

Peter Polakovič  /  17. 07. 2002, 00:00

Aké sú kľúčové problémy slovenského internetu? Koľko platíme monopolnému prevádzkovateľovi za hodinu internetu? Kto je hlavný vinník tejto situácie? Ako riešiť súčastnú situáciu? Aká je cena internetu pre Slovensko?

Internet sa vo svete stal hybnou silou rastu ekonomiky, médiom ktoré zabezpečuje kvalitnejšiu a efektívnejšiu formu komunikácie. Na Slovensku je to ale naopak a aj napriek sľubom politikov o podpore internetizácie sa práve toto médium od domáceho používateľa neustále vzďaluje.

Kľúčové problémy
To, čo trápi slovenský internet je ľahko definovateľné. Je to jeho vysoká cena, spôsobujúca veľmi nízke rozšírenie internetu v domácnostiach. Na tento problém nás upozorňuje aj Európska únia správou zverejnenou na ministerskej konferencii kandidátskych krajín v Ľubľane, ktorá porovnávala trinásť krajín kandidujúcich na vstup do EÚ. Podľa nej vysoké ceny internetu spôsobujú výrazné zaostávanie v počte domácností pripojených na internet. Nielen v tomto ukazovateli, ale aj pri cene za internetové pripojenie v prepočte na kúpnu silu obyvateľov sa Slovensko umiestnilo na dvanástom mieste, vždy pred posledným Lotyšskom. V počte verejných miest s možnosťou prístupu na internet je Slovensko na poslednom mieste. Zo správy pritom vyplýva, že celkový počet používateľov internetu je porovnateľný s okolitými krajinami.

Koľko teda platíme?
Cenu internetu neustále zvyšuje monopolný poskytovateľ telekomunikačných služieb - v našom prípade Slovenské Telekomunikácie a.s. (ST). V silnej prevádzke platíme za hodinu internetu skoro 60 Sk, čo je druhá najvyššia cena spomedzi kandidujúcich krajín do EÚ. Hodina pripojenia na internet cez telefónnu linku stojí v silnej prevádzke viac ako je priemerná hodinová mzda na Slovensku. A v slabej prevádzke? Pred vyše rokom sme platili za hodinu internetu cez víkend 18 Sk. Od 1.júla 2001 sa cena zvýšila na 21 Sk, od 1. januára hodina internetu zdražela na 24 Sk a od 1. augusta zdražie až na 30 Sk. Jedná sa teda o vyše 66% zdraženie v priebehu trinástich mesiacov. Slovenský surfer si jednoducho takéto vysoké ceny za pripojenie dovoliť nemôže a prestane ho využívať. Zaujímavé je sledovať vývoj výšky mesačného poplatku za používanie telefónnej linky. Tu aj bez toho, aby ste linku vôbec používali, platíte. Do 30.júna 2001 bol tento poplatok 208 Sk, do 31.júla.2002 245 Sk a od 1.augusta 2002 bude 306 Sk. Jedná sa teda o skoro 50% nárast. Monopol UPC je v porovnaní s monopolom ST len slabý odvar.

Hlavný vinník
Je to práve Vláda SR, ktorá sa nečinne prizerá na to, ako sa nedodržuje medzinárodný plán eEurope+ ku ktorému sa Slovensko zaviazalo a ktorý si kladie na prvom mieste lacný a prístupný internet pre všetkých. K tejto problematike sa vyjadril aj Mikuláš Dzurinda, keď na tlačovej besede SDKÚ v januári tohto roku vyhlásil, že "ceny za internetové pripojenie v tomto roku rastú dramaticky a zasadím sa za ich zníženie". Odvtedy sme iba svedkami všeobecných fráz podpory informačnej spoločnosti a nedočkali sme sa ešte nijakého riešenia.

Riešenia
To, čo na Slovensku v tomto smere chýba je vôľa a pravdaže z toho vyplývajúca cesta. Medzi hlavné riešenia problémov internetizácie spoločnosti je zníženie ceny internetu pre domácnosti formou dohliadania na dodržiavanie zákonných povinností Telekomunikačného úradu a zabezpečenie nezávislosti tohto úradu. Keď sa stane Telekomunikačný úrad nezávislý, zabezpečí to skutočnú konkurenciu na telekomunikačnom trhu aj formou regulácie trhu. Výrazne pomôže aj zníženie hodnoty DPH na výpočtovú techniku a internetové služby, či znásobenie dotáciu pre projekt Infovek na nákup počítačov a zabezpečenia pripojenia do internetu.

Dôvody pre reguláciu trhu
Regulačné opatrenia zabezpečia fair play pre všetkých účastníkov telekomunikačného trhu. Vytvorenie rovnoprávneho prostredia znamená, že sa nebude konkurovať cenou, ale kvalitou služieb. Monopolný poskytovateľ telekomunikačných služieb bude poskytovať svoje služby ostatným operátorom za regulované ceny, ktoré nebudú nižšie ako jeho náklady. Rovnako zabezpečia aby si dominantný operátor nemohol účtovať za svoje služby neoprávnené náklady. Bývalé monopoly majú prirodzenú tendenciu zabraňovať vstupu nových poskytovateľov na trh; napr. aj cenami. Neregulovaná cena by mohla zahŕňať neúmerne vysokú maržu a pôsobiť demotivujúco pre nových poskytovateľov.

Regulačný orgán
Silný regulačný orgán je prvým predpokladom pre úspešné fungovanie trhu - výborným príkladom je v súčasnosti Veľká Británia. Zníženie cien v Británii znížením ceny základného poplatku za službu aDSL na polovicu vzniklo z podnetu Britského telekomunikačného úradu. Toto zníženie má pozitívny dopad nielen na zákazníka. Nárast predaja aDSL pripojení o 400% je toho dôkazom. Prečo to nefunguje takto aj na Slovensku? Súčasný zákon totiž neumožňuje sledovať náklady monopolného operátora, do tzv. regulovaného koša cien (price cap) nepatria ceny za internet a zákon o primeraných cenách nie je aplikovateľný. Pravdaže sú tu ešte ďaľšie dôvody, ktoré môže (ale aj nemusí) zmazať nová vláda.

Cena internetu pre Slovensko
Prínos internetu je hlavne v jeho vzdelávacej funkcii a preto ďaľšie zvyšovanie cien v spoločnosti zanechá dlhodobé následky. Investícia do informačnej spoločnosti je obrovskou devízou štátu, ktorá sa mnohonásobne vráti mnohými spôsobmi, ale predovšetkým v hodnote vzdelania všetkých generácií. Treba myslieť aj na to, že internet využívajú hlavne mladí ľudia, ktorí sú pre štát najlepšou investíciou a pokiaľ sa im nevytvoria podmienky na rozvoj, odchádzajú. Pokial sa nevytvoria lepšie podmienky hlavne v oblasti prístupu na internet - teda prístupu k informáciam, vzdelávaniu, obávajme že Slovensko zostane práve bez nich.
Našim cieľom by malo byť približovanie Slovenskej republiky k modernej Európe. Prístup k informáciam, a teda aj možnostiam v školách, na úradoch, ale aj v domácnostiach musia byť samozrejmosťou vyspelej demokratickej spoločnosti a jej zaslúženého miesta vo vyspelej Európe. Internet sa stal pre domácnosť pridrahým luxusom a nebol by som vôbec proti, keby sa predvolebná kampaň niesla v duchu podpory informatizácie tejto krajiny.

Peter Polakovič
prezident OZ Internet pre všetkých


 

Neprehliadnite: