Google Reader – Vaša on-line RSS čítačka

Redakcia Inet.sk  /  09. 10. 2005, 00:00

Vyhľadávací gigant Google počas konferencie Web 2.0 predstavil novú službu, ktorú vo svojich laboratóriách vyvíja. Je ňou Google Reader, jednoduchá RSS čítačka, ktorá Vám má pomôcť sledovať najnovšie správy. Viac sa o nej dozviete v článku.

Ako to už u spoločnosti Google býva zvykom, služba Google Reader je dostupná len ako beta verzia, ktorú môžete po registrácii testovať. Hneď po registrácií Vás privíta úvodná obrazovka služby, ktorá je mimoriadne prehľadná.Keďže Vaša čítačka neobsahuje žiadny RSS zdroj, pokúsime sa ju nejakými naplniť. Na výber máte tri možnosti. Prvou možnosťou je vyhľadať si nový RSS zdroj na internete zadaním nejakej kľúčovej frázy, napr. adresy nejakého internetového denníka alebo weblogu.Druhou možnosťou je priame vloženie URL adresy nejakého RSS zdroja, ktorý už poznáte. Po potvrdení tejto adresy si môžete pozrieť ako výstup tohto RSS zdroja bude vyzerať v Google Reader. Pre jeho finálne potvrdenie stačí už len kliknúť na tlačidlo Subscribe v tomto náhľade.Poslednou možnosťou je importovanie Vášho zoznamu RSS zdrojov z inej RSS čítačky. Tento zoznam musí byť spracovaný v OPML formáte, ktorý je založený na XML. Ak používate nejaké prerozdelenie RSS zdrojov pomocou zložiek, tie budú pretransformované na štítky (labels). Dajte si pozor, aby tieto zložky neobsahovali diakritiku, lebo názvy štítkov budú pomerne nezmyselné. Okrem tohto malého nedostatku, služba Google Reader nemá s diakritikou vôbec problém.Po naplnení Vašej RSS čítačky sa môžete pustiť do čítania nových príspevkov alebo organizovania Vašich RSS zdrojoch. V prvom prípade si v časti Your subscription môžete postupne čítať príspevky zo všetkých RSS zdrojov. Všetky prečítané príspevky sú potom dostupné v časti Read Items.

V tom druhom prípade Vám pomôže niekoľko užitočných funkcií, ktoré máte v Google Reader k dispozícii. Jednou z nich je organizovanie samotných RSS zdrojov pomocou štítkov. Stačí si vybrať RSS zdroj, kliknúť na Edit a vyplniť políčko Labels (jeden zdroj môže byť naraz označený viacerými štítkami, ich názvy stačí oddeliť čiarkou).Čo sa týka týchto hlavných štítkov, mrzí má, že ich názvy nie je možné editovať. Preto každý RSS zdroj označený týmto štítkom musíte preznačiť novým štítkom. Tak isto by sa mohli dať editovať aj adresy jednotlivých RSS zdrojov, ktoré sa po čase môžu zmeniť. Je to jednoduchšie ako sa odhlásiť z neaktuálneho RSS zdroja a následne na to pridať aktuálny zdroj.

Organizovať môžete aj jednotlivé články, ktorým môžete priradiť hviezdu (Star) alebo štítok (jeden štítok môže byť použitý aj pre viaceré články). Články, ktoré sú označené hviezdou sú dostupné v časti Starred. Pomocou nich ľahko získate prehľad o kvalitných článkoch, respektíve o článkoch, ku ktorým sa v budúcnosti chcete vrátiť. Trochu ma zarazilo, že k článkom, ktoré sú označené nejakým štítkom sa priamo nedostanete. Najprv musíte nájsť nejaký článok, ktorý je ním označený, aby ste sa pomocou neho dostali k ostatným článkom, ktoré sú týmto štítkom označené. Tým pádom táto funkcia stráca zmysel. K dispozícii sú aj klávesové skratky (R - refresh, S - označí článok hviezdou a podobne), ktoré Vám výrazne zjednodušia ovládanie celej služby. Dostupný je aj export zoznamu Vašich RSS zdrojov, ktorý si potom môžete naimportovať do svojej obľúbenej RSS čítačky.

Google Reader je zaujímavá služba, ktorá si rozhodne nájde svojich užívateľov aj v našich končinách. Osobne by som uvítal, keby Google popri tejto službe vytvoril aj RSS agregátor. Vlastne by bolo úplne ideálne, keby Google Reader mal vlastný RSS výstup. Ale nechajme sa prekvapiť aké novinky nám táto služba ešte prinesie.

Michal Slančík / http://slancik.net

Neprehliadnite: