Je internet naozaj pre všetkých?

Vladimír Gábor  /  07. 10. 2005, 00:00

Potenciál internetu vie využiť málokto. Je to podobné ako v každej inej oblasti - napríklad aj knihy vie čítať veľa ľudí, ale mnohí toho naposledy využili ešte počas povinnej školskej dochádzky. A ak niekto nevie pracovať s počítačom a navyše prekročil istú kritickú vekovú hranicu (ktorú si netrúfam odhadnúť), jeho odpoveďou na otázku či si myslí, že by vedel využiť internet vo svoj prospech, bude negatívna.

Zdá sa, že pre takých ľudí akoby internet naozaj ani nebol vhodný. Takéto presvedčenie však nie je správne, pretože "nevhodnosť" je v tomto prípade len prezlečená "neschopnosť použitia".

Internet je natoľko univerzálne médium, že neexistuje človek, pre ktorého by nemal nejaké využitie. Práve naopak, jeho využitie je až bláznivo široké - dá sa na ňom podnikať, umožňuje verejne prezentovať myšlienky a názory, poskytuje obrazový a zvukový materiál i zábavu. Vzdeláva, rozširuje rozhľad, umožňuje komunikovať a vytvárať vzťahy, jednoducho obsahuje informácie o produktoch a službách akéhokoľvek (realistického) charakteru. Neexistuje pravdepodobne nikto, kto by na ňom nenašiel niečo, čo ho zaujíma, iba ak by ho nezaujímalo vôbec nič. Internet je zrkadlovým odrazom reálneho sveta. Pripojením na internet sa svet v ktorom žijeme scvrkáva na plochu približne tridsať krát tridsať centimetrov (monitor) a bránou k nemu je kurzor blikajúci v kolonke pre zadávanie internetových adries.

Ak niekto nevie pracovať s počítačom, je pochopiteľné, že ho pravdepodobne nebude zaujímať ani internet. Ale ak know-how nechýba a nestoja v ceste ani finančné bariéry, je najvyšší čas povedať internetu áno.

Ovládať počítač je druhá gramotnosť. Treťou gramotnosťou je schopnosť využiť internet vo svoj prospech.

Chcete si odpočinúť? Chcete vedieť ako vnímame farby? Hľadáte spôsob ako sa dostať z Dulova do Vereux? Neviete čo je to Čierna diera, Kodex Gigas, alebo Ku Klux Klan? Kto bol C.S. Lewis? Zaujíma Vás ontológia, alebo si len jednoducho chcete kúpiť hoblík?

Internet je naozaj pre všetkých. Kliknite na ikonu prehliadača webstránok. Len krátka chvíľa - a pred Vami v okne bliká kurzor, síce maličký, ale všemocný. Vitajte v zrkadlovom svete internetu.

Neprehliadnite: