Tahaj.sk – ako je na tom slovenský download server?

Juraj Grečnár  /  05. 10. 2005, 00:00

Miest, odkiaľ sa dajú stiahnuť súbory najrôznejšieho typu je na internete mnoho, no slovenských je stále málo. Medzi popredné servery patrí aj tahaj.sk. Skrýva však viacero „zádrhelov“, ktoré iste nie sú vizitkou dobrého webu.

Ako môžete z úvodu tušiť, pôjde o kritiku webu, ktorý mnoho užívateľov miluje, a mnoho iných zatracuje. Nezameriam sa teda len na čisto programátorské hodnotenia, alebo len čisto obsahové. Tento web si podľa mňa zaslúži hodnotenie z viacerých pohľadov.

Prvé dojmy
Pravdu povediac, moje prvé dojmy z tohto webu boli nijaké. Ani dobré, ani zlé. Stále som mal pocit, že stránka beží vo svojej testovacej prevádzke a tento typ usporiadania nie je konečný. Prvý nepochopiteľný fakt je, prečo je horná časť stránky prázdna. Jedno malé logo, z druhej strany takmer neviditeľné bodky (ako dekorácia). Druhá vec, ktorá ma zarazila bola obrovská reklama. Pri rozlíšení 800x600 tak dochádza k posunu celého obsahu stránky nižšie a priamo je viditeľná len malá časť. Pozitívne však pôsobí rozdelenie programov do niekoľkých jednoduchých kategórií, či „vyvýšenie“ nejakého zaujímavého programu.

Titulná stránka tahaj.sk


Zdrojový kód
Keď si pozrieme zdrojový kód tejto stránky, narazíme na množstvo zaujímavých vecí. Ako prvú by som uviedol nespočetné množstvo medzier, ktoré možno zo začiatku slúžili na lepšiu orientáciu v kóde, no tentoraz to autori prinajmenšom prehnali, čo spôsobilo zmätok v celom kóde. Ďalej ma dosť zarazil obsah meta tagu keywords, ktorý obsahoval okrem iného aj slovíčko warez. Neviem, či to bol úmysel, keďže stránka je vydávaná ako projekt firmy Petit Press, ktorý by asi ťažko oficiálne dovolil hostovať warez (alebo sa mýlim?). Napadá ma jediné rozumné vysvetlenie – snaha zvýšiť si návštevnosť.

Ale späť ku kódu. Stačí obyčajný validátor, aby sme zistili, že s kódom si asi autori nedali moc práce. 46 chýb, z toho niekoľko veľmi vážnych hovorí samo za seba. Stránke chýba DOCTYPE, používa viacero „neštandardných“ vlastností, čo môže viesť k zaujímavému zobrazeniu v iných prehliadačoch ako IE, FireFox a príbuzné. Tiež by bolo v rámci sprístupňovania webu aj občanom s rôznym druhom postihnutia pekné uvádzať pri obrázkoch alternatívny text, ktorý na stránke plne absentuje.

Obsahová časť
Z obsahovej časti tu môžeme nájsť viacero programov rozličného druhu, rozdelených podľa kategórií pre ľahšiu orientáciu. Hneď z prvého pohľadu do kategórií je jasné, že niektoré prekvitajú, zatiaľ čo iné zívajú prázdnotou alebo starými aplikáciami. Pokiaľ hľadáte nejaké slovenské alebo české programy, iste nezabudnite navštíviť túto stránku. Ak ale hľadáte napríklad nejaké kvalitné FTP servery, vyhnite sa jej zďaleka. Ďalšou zaujímavou vecou je hodnotenie administrátora. Niekedy zodpovedá kvalitám produktu, no inokedy by som povedal, že bolo priradené funkciou random. Nejdem teraz uvádzať konkrétne prípady a zhadzovať programy.

Vypis kategorie na tahaj.sk


Malým prekvapením bola pre mňa položka v menu s nápisom Warez. Používateľa zvyknú pri takejto položke napadnúť tieto veci: buď informácie, v ktorých sa autori sväto-sväte dištancujú od warezu, alebo priama ponuka takýchto programov. Lenže na tahaj.sk pod názvom warez rozumejú výklad rôznych typov licencií ako freeware, shareware, demo a iné. Zaujímavé že?

Ako perličku tejto obsahovej časti som si na záver nechal podmienky, za akých budú aplikácie na tahaj.sk zverejnené. Kým inde vo svete stačí zaslať cez stránky alebo mailom (vo výnimočných prípadoch poštou) aplikáciu, ktorá má byť zaradená, tahaj.sk si peknou obkľukou našiel spôsob, ako sa dostať ku plným verziám programov. Dovolím si tu malý citát zo stránok:

„Ak ste programátor alebo firma, ktorá chce zverejniť váš produkt na týchto stránkach, pošlite na adresu --- adresa vynechaná -- CD s PLNOU verziou, ktorá bude slúžiť na vyskúšanie všetkých funkcií a bude následne uložená do nášho interného archívu, a zároveň DEMO verziu (prípadne shareware verzia), ktorá bude zverejnená na Ťahaj.sk. Na CD sa musí nachádzať aj manuál alebo popis programu.“

Toto už nepotrebuje komentár.

Záver
Síce na stránkach nájdeme mnoho rôznych prešľapov, ktoré by sa nemali stávať, dá sa povedať, že stránky plnia svoj účel. Priemerným používateľom plne postačujú a profesionáli sa pri niektorých veciach príjemne zabavia. Faktom zostáva, že tahaj.sk je zaujímavý slovenský projekt, ktorý by si však zaslúžil miernu reorganizáciu, čo by mu iste prospelo.

Juraj Grečnár, grecnar@inet.sk

Poznámka: Článok vyjadruje osobný názor autora na konkrétnu tématiku / stránku. Nemusí sa zhodovať s názorom vydavateľa prípadne čitateľov.

Neprehliadnite: