Ziepod - RSS čítačka podcastov

Branislav Rac  /  14. 09. 2005, 00:00

S príchodom Ipodu od Apple sa na internete rozmohol nový fenomén. Ide o takzvaný podcasting. Dnes by som vám chcel predstavit jednu RSS čítačku určenú špeciálne na príjem podcastov. Ak sa chcete o tomto novom produkte dozvediet viac, čítajte ďalej.


Weblogy sú fenoménom dnešnej doby a aj tento fenomén sa rozvíja a vylepšuje. V poslednom čase sa hlavne za prispenia firmy Apple objavil takzvaný podcasting. Čo je to podcasting? Je to vlastne niečo ako audio denník. Miesto písania weblogu svoj príspevok jenoducho nahovoríte a vo forme mp3 súboru uploadnete na server. Aby však vašu nahrávku mohli iní návštevníci weblogu počúvať, musia si váš príspevok buď stiahnuť ako mp3, alebo za pomoci RSS technológie načítať do špeciálneho programu, akým je napríklad prehrávač podcastov Ziepod. A aké funkcie nám Ziepod ponúka? Poďme sa naň pozrieť zblízka.

Interface a funkcie

Interface programu Ziepod je veľmi jednoduchý. Svojím vzhľadom vám bude zrejme najviac pripomínať MSN messanger od Microsoftu. V hornej časti programu sa nachádzajú iba dve jednoduché tlačítka Synchronize a Add. Ak teda natrafíme na podcast, ktorý si chceme pridať do programu Ziepod, postačí, ak skopírujeme url adresu RSS kanálu podcastu a stlačíme tlačítko Add v programe Ziepod. Otvorí sa okno sprievodcu s už nami skopírovanou url adresou v dialógu, a tak nám postačí iba potvrdiť zaradenie podcastu tlačítkom Finish. Pod tlačítkami Add a Synchronize sa nachádzajú záložky Home, Folders, Search a Tasks. Záložka Home je vlastne akási oznamovacia oblasť, kde sa nachádzajú správy o tom, či náš podcast zdroj obsahuje nejakú novú show. V záložke Folders sa nachádzajú adresáre pomenované podľa našich podcast zdrojov. A v záložke Search si môžeme nechať vyhľadať konkrétny podcast.


Ak chceme počúvať najnovšiu show , stačí, ak klikneme na názov podcast show v záložke Folders a stlačíme tlačítko Synchronize. Potom už len otvoríme adresár tak, že klikneme pravým tlačítkom na názov Show a z kontextového menu vyberieme Open. Otvorí sa okno so zoznamom relácií, klikneme na konkrétnu reláciu a stlačíme Play. Obrovskou výhodou tohto programu oproti iným čítačkám podcastu je to, že sa celý obsah nenahráva na váš disk, ale prehráva sa ako audio stream internetového rádia. Ak však z nejakých dôvodov chcete mať konkrétnu reláciu predsa len aj na vašom harddisku alebo vo vašom mp3 prehrávači, nie je nič stratené. Funkcia downloadu je v tomto program samozrejme implementovaná tiež. Môžete si stiahnuť buď všetky show vášho zdroja, alebo iba konkrétnu epízódu. Správy možno tak ako v bežných RSS čítačkách označiť ako vypočuté, a tak budete mať v čítačke vždy len najnovší diel vašej obľúbenej podcast show.

Na záver

Progam Ziepod je veľmi kvalitná čítačka podcast zdrojov. Možno je len trochu škoda, že podcasting je u nás zatiaľ málo populárny. Avšak s príchodom prehrávača Ipod sa môže ešte všetko zmeniť a pevne verím, že tento trend čoskoro dorazí aj k nám. Lebo verte alebo nie, podcasting je veľmi zábavná vec a rýchlo vás chytí. Ak sa teda o podcasting zaujímate, odporúčam vám do pozornosti čítačku Ziepod. 

Homepage programu - ziepod.com/

Domovská stránka autora - branov.net

 

Neprehliadnite: