RSS čítačky zadarmo V.

Július Pastierik  /  02. 09. 2005, 00:00

Niektoré internetové prehliadače neobsahujú štandardne RSS čítačku, no dajú sa stiahnuť vhodné rozšírenia, ktoré to umožňujú. Dnes sa preto pozrieme na takéto programy.

Už sme si v tomto seriáli predstavili pomerne veľa programov, ale ešte stále sme sa nedotkli samotného Internet Explorera či v súčasnosti jeho najvážnejšieho konkurenta – programu Mozilla Firefox. Bolo to tak preto, lebo v základnej konfigurácii ani jeden z nich neobsahuje RSS čítačku.

Pluck

Mnohí používatelia nielen Internet Exploreru, ale aj iných – tzv. alternatívnych prehliadačov budú teraz možno prekvapení, že aj pre najviac kritizovaný prehliadač – t.j. Internet Explorer existujú rozšírenia. Niekedy sú to vlastne samostatné aplikácie, pri ktorých sa do panelu nástrojov Internet Explorera implementuje iba ich priame spustenie s automatickými parametrami (napr. nedávno recenzovaný WinHTTrack či Copernic Agent), inokedy sa tieto programy integrujú priamo do rozhrania Internet Explorera tak, ako napr. rozšírenia v programe Mozilla Firefox. Medzi posledne menované patrí práve predstavované rozšírenie Pluck. RSS čítačka Pluck patrí medzi tie, ktoré nesťahujú jednotlivé správy z príslušných RSS kanálov priamo do vášho počítača, ale robia to cez váš účet na internete. Preto je potrebné, aby ste sa pre vlastný odber informácii na stránkach programu Pluck zaregistrovali a následne si po obdržaní e-mailu aktivovali túto službu. Takto sme vlastne získali ďalšieho pomocníka – webovskú RSS čítačku.

Vlastná práca s rozšírením Pluck je primerane jednoduchá a pohodlná. Čo je potešiteľné, informácie o jednotlivých kanáloch môžeme aj importovať z iných RSS čítačiek, takže nemusíme byť odkázaní iba na vlastné pátranie po nových zdrojoch. Žiaľ, podobne ako iné čítačky v internetových prehliadačoch, ani Pluck nám neposkytuje možnosti filtrovania správ. Pre používateľov iných internetových prehliadačov musíme ešte spomenúť, že rozšírenie Pluck nie je určené iba pre Internet Explorer, ale dá sa stiahnuť aj verzia pre Mozilla Firefox.

Internet: http://www.pluck.com/
Download pre Internet Explorer: http://pluck.cachefly.net/Pluck_Setup_2.0b1.exe
Download pre Mozilla Firefox: http://pluck.cachefly.net/Pluck_2.0_Firefox_Edition_RC1.xpi

Sage

Rozšírenie Sage patrí do veľkej skupiny rozšírení pre internetový prehliadač Mozilla Firefox. Nie je to, samozrejme, jediná RSS čítačka, ktorou môžeme rozšíriť práve tento prehliadač. Nebudeme sa tu však zaoberať všetkými, ale Sage sme si vybrali ako vzorový príklad práve preto, že je o.i. lokalizovaný do češtiny.RSS čítačka Sage patrí síce medzi tie najjednoduchšie, no mnohokrát úplne postačujúce. Jednotlivé kanály môžeme pridávať viacerými spôsobmi – cez kontextové menu, importom z iných programov alebo, čo bude pre mnohých určite zaujímavé, cez obľúbené položky. Je to tak preto, že všetky RSS kanály sa ukladajú do zložky (pokiaľ si nenastavíme inú) „Sage Feeds“ v obľúbených položkách. Týmto je zároveň zaručené, že na ich prípadnú údržbu a triedenie do stromovej štruktúry nemusíme vôbec používať toto rozšírenie. Samozrejme, vzhľadom na už spomínanú jednoduchosť nebudeme v tomto rozšírení hľadať žiadne špeciálne funkcie ako je napríklad triedenie či filtrovanie správ. Pre tých, ktorí však neodoberajú denne desiatky či stovky správ to môže byť dostatočné.

Internet: http://www.czilla.cz/doplnky/rozsireni/sage/
Download: http://ftp.czilla.cz/other/addons/sage/1.3.5/sage-1.3.5.xpi

Na budúce: Mozilla Thunderbird, …

Neprehliadnite: