Windows Vista – prehľad a fakty

Michal Kyžňanský  /  26. 08. 2005, 17:57

OPRAVENÉ! Očakávaný operačný systém Windows s kódovým označením Longhorn sa bude napokon volať Vista. Finálna verzia by mala byť dostupná v 3. dekáde roku 2006. Počiatočné vyjadrenia sú viac ako optimistické. Poďme sa však pozrieť na beta verziu, ktorá je sprístupnená asi 10 000 testerom.

Microsoft na svojej poslednej konferencii zverejnil nové informácie o svojom
pripravovanom operačnom systéme, ktorý bol dosiaľ známy ako Windows Longhorn.
Bolo mu však udelené nové meno Windows Vista. Kódový názov Longhorn sa však aj naďalej bude používať pri serverovej edícii. Označenie Windows Vista bude pre verziu pre klientov. V súvislosti s týmto operačným systémom sa diskutuje najmä o zvýšení jeho výkonu, zjednodušení, skrátenia procesu inštalácie a bezpečnostných riešeniach.VýkonWindows Vista má byť podľa slov Microsoftu prevratom v rýchlosti a posunúť hranice, ktoré razil úspešný Windows XP ešte ďalej. Amy Stephan, senior manager Microsoftu na konferencii oboznámila verejnosť s výkonnostnými perlami, ktoré má priniesť Vista. • Spúšťanie aplikácií o 15 % rýchlejšie ako Windows XP

 • Štartovanie systému o 50 % rýchlejšie

 • Prebudenie z režimu spánku do 2 sekúnd

 • O 50 % menej reštartovaní systému a inštalácia do 15 minút  Veľké zrýchlenie inštalačného procesu má na svedomí Windows Imaging (WIM) formát. Je to jediný súbor, ktorý obsahuje jeden alebo viac kompletných Windows Vista inštalačných obrazov. Tento súbor je komprimovaný, aby šetril miesto.Tiež obsahuje len jednu kópiu súborov, ktoré sa vyskytujú súčastne vo viacerých inštalačných obrazoch Windows-u. Windows týmto veľmi šetrí miesto a hlavne čas potrebný na migraciu/inštaláciu. Väčšia spoľahlivosť sa tiež osvedčila pri tomto spôsobe inštalácie.  Bezpečnosť  Bezpečnosť bola posilnená a vo vydaní beta 2 sa očakáva ďalšie vylepšovanie práve tejto oblasti. Beta 1 má integrovanú aj vlastnú antivírusovú a antispywarovú ochranu. Monitorovanie registrov a systému bolo zlepšené, aby bol okamžite odhalený neželaný a iný škodlivý software. Aktuálna verzia beta 1 obsahuje tiež veľmi sofistikované ovládanie pre administrátorov a rozdelenie práv jednotlivým užívateľom. Windows Vista taktiež podporuje plnú verziu šifrovania proti neautorizovanému prístupu na pevný disk. K verzií beta 1 je pribalený aj Internet Explorer 7. Ten prešiel mnohými hlavne bezpečnostými úpravami. Pri návšteve stránok so zapnutým šifrovaním SSL IE 7 umožnuje rýchlo a ľahko overiť platnosť bezpečnostného certifikátu stránky.

  Spoľahlivosť  Vylepšenie, ktoré určite oceníme najviac kvoli známym “blue screen of death“ je lepšia implementácia diagnostických nástrojov, ktoré obsahujú automatickú diagnostiku a autokorekciu bežných chybových stavov, nástroje na opravu známych zlyhaní a „zamrznutí“. Vista sa má tiež vyznačovať veľkou prehľadnosťou, rýchlymi reakciami systému a veľmi intuitívnym ovládaním.
  Microsoft nikdy nešetrí chválou na svoje nové operačné systémy. Ak sú však tvrdenia Microsoftu aspoň spolovice pravdivé máme sa na čo tešiť. Finálne minimálne požiadavky nebudú známe skôr ako na jar 2006. Verzia beta 1 je pre uzatvorený okruh testerov, ale objavili sa správy, že už je ju možné stiahnuť z rôznych pirátskych stránok. Hovorí sa tiež, že beta 1 je len veľmi slabým odvarom skutočného potenciálu tohoto operačného systému. Už dnes sa hovorí o minimálnych požiadavkách vo forme bežného procesora AMD alebo Intel, Ram pamäťou 512 MB a grafickou kartou ( ATI už vydala beta verzie ovládačov pre Windows Vista ) podporujúcou DirectX 9.0.

  Zdroje:
  http://www.microsoft-watch.com
  http://www.microsoft.com/
  http://www.itnews.sk
  http://www.zive.cz

  Neprehliadnite: