Zoznámte sa s Google Talk a Google Desktop 2

Redakcia Inet.sk  /  25. 08. 2005, 00:00

Google dnes oficiálne predstavil beta verziu svojho najnovšieho produktu, s ktorým si opätovne chce rozšíriť svoje pole pôsobnosti. Kým jeho najväčší konkurenti už dlho majú svojich vlastných IM klientov, Google v tomto neustále zaostával. Dnes je už situácia iná a Google Talk môže znamenať veľkú hrozbu pre už dávno zabehnutú konkurenciu.

Google Talk

Google Talk (beta verzia) je založený na technológii otvoreného protokolu Jabber, ktorý je pomerne obľúbený a rozšírený. Zároveň umožňuje používanie VoIP technológie, čo z neho robí vážnu konkurenciu pre Skype a obdobné programy, keďže prenos je mimoriadne kvalitný a nenáročný. Mnohých určite poteší, že inštalačný program má len 900 KB a samotný program v pamäti zaberá len 12 MB. Program spolupracuje s poštovou službou Gmail, vlastníctvo konta na tejto službe však nie je nutnosťou. Samotný program je jednoduchý a prehľadný, ktorý zatiaľ neobsahuje pokročilé nastavenia, ale len tie nevyhnutné.

O tom, že Google pripravuje vlastného IM klienta sa pošuškávalo už od uvedenia prvej verzie Google Desktop Search, ktorý obsahoval odkaz na protokol google_im://. Navyše s kúpou multimediálneho organizéra Picasa, získal aj pomerne jednoduchého IM klienta Hello, ktorý mohol využiť ako slušný základ pre vlastný počin.

Jedným z nedostatkov Google Talk je, že neumožňuje uskutočňovať a prijímať volania z telefónov a mobilov. Ale jeho veľkou výhodou je, že ak sa Vám nepáči samotný Google Talk, môžete jeho protokol používať vo svojom vlastnom IM klientovi. Ten však musí zvládať protokol Jabber ako napr. Trilian, Gaim a podobne.

Vývoj okolo Google Talk určite budeme ešte pozorne sledovať.


Novinky v Gmaili

Jednou z noviniek je, že rozhranie Gmailu je dostupné v 30 jazykoch, medzi nimi nechýba ani slovenčina. Pribudla možnosť posielať e-maily s vlastnou e-mailovou adresou (to znamená, že skutočná e-mailová adresa v tvare nieco@gmail.com sa maskuje za vami špecifikovanú nieco@nieco.tld), doteraz bolo možné nastaviť len parameter Reply-to. Takýchto maskovacích adries si môžete nastaviť viac a pri písaní nového e-mailu si stačí vybrať tú, ktorú práve potrebujete. Jedna z nich však musí byť nastavená ako predvolená.


Google Desktop 2

Google prednedávnom vypustil Google Desktop 2 (zatiaľ len ako beta), ktorý obsahuje niekoľko noviniek oproti predošlej verzii. Inštalačný program má len 1.3 MB.

Jednou z najväčších noviniek je sidebar (bočná lišta), ktorý združuje rôzne informácie. V ňom si môžete zobraziť náhodné obrázky, posledné správy zo sveta pomocou RSS, videoklipy z webu, ale aj informácie o počasí a burze. Samozrejmosťou je aj notifikácia nových e-mailov na Vašom gmail účte. Druhou výraznou novinkou je funkcia Quick Find, ktorá obsahuje aj našepkávanie. Ďalšou novinkou je integrácia vyhľadávania do e-mailového klienta Microsoft Outlook.

Poslednou novinkou je, že Google umožnil vývojárom vytvárať vlastné pluginy pre ich program. Práve rôzne zaujímavé pluginy značne rozšíria jeho možnosti. Všetky dostupné pluginy nájdete na http://desktop.google.com/plugins/. Ak by ste mali záujem vytvoriť si vlastný plugin, navštívte http://desktop.google.com/developer.html

Google Desktop 2 vyhľadáva v:Michal Slančík / http://slancik.net

Neprehliadnite: