Zasa sme v niečom poslední

Filip Valašek  /  19. 08. 2005, 00:00

Po dlhotrvajúcom odolávaní zo strany spoločnosti Slovak Telecom sa situácia zmenila. Je na svete referenčná ponuka na prístup k účastníckemu vedeniu. Po jej prečítaní nás však radosť prejde. Ako sú na tom ostatné krajiny EÚ? Majú aj tam také problémy?

Zverejnenie referenčných ponúk sa neuskutočnilo z dobrej vôle spoločnosti ST, ale na základe rozhodnutia Telekomunikačného úradu. Udialo sa to však neskoro – veľmi neskoro. Vlastne už v čase keď vo väčšine krajín EÚ, ak nie vo všetkých, už takýto krok nastal pred približne štyrmi rokmi. Aj keď sa výpočet cien uskutočňuje podľa medzinárodne určených pravidiel, vždy je nejaká možnosť ceny prehnať a to sa stalo aj u nás.

Uvoľnenie účastníckych slučiek sa označuje skratkou LLU (Local Loop Unbundling) alebo aj ULL (Unbundling of Local Loop). Rozlišujeme dva základné druhy prístupu, a to spoločný prístup a úplný. Pri úplnom prístupe je operátorovi prenajaté celé frekvenčné pásmo a môže ho využívať podľa svojich potrieb. Nižšie frekvencie použije na prenos hlasu a vyššie napríklad na DSL. Spoločný prístup znamená využívanie iba vyšších frekvencií a nižšie (hlasové) pásmo ostáva stále pre ST.

Úplný prístup

Pripojenie znamená fyzické prepojenie koncového používateľa s poskytovateľom služby. Je to jednorázový poplatok. Ďalej sa platí mesačný poplatok za prenájom.

Všeobecne treba povedať, že žiadny podnik nemá ochotu prenajímať svoje siete lacno. Nikde sa tak nedialo a ani nebude, je to normálne. Na to sú regulačné orgány, aby trh regulovali a snažili sa dosiahnuť rovnováhu.

V tabuľke je vidieť ceny za úplný prístup v jednotlivých krajinách EÚ. Tieto údaje boli platné v auguste 2004, okrem cien u nás a v ČR (tam sú uvedené v tomto roku platné). Sú síce rok staré, ale podľa analýz Európskej komisie, v krajinách, kde sú ceny pod európskym priemerom, mierne rastú a tam kde sú nadpriemerné, tam klesajú. Ceny sú pre porovnanie uvedené v eurách.

Európsky priemer je 75,67 € za zriadenie prístupu a 11,23 € za mesačný prenájom.

Spoločný prístup


Táto možnosť je oveľa zaujímavejšia. Operátor môže doručiť pomocou vyšších frekvencií k zákazníkovi dáta a prostredníctvom nich aj hlas (napríklad VoIP). Uvedomuje si to aj ST a v takom zmysle stanovili aj ceny.

V kategórii úplného prístupu nepatríme medzi najdrahšiu krajinu, ale spoľahlivo si to vynahradzujeme pri spoločnom prístupe. Európske priemery sú: 79,67 € – zriadenie; 3,3 € –mesačná platba. Kto sa tešil na lacnejšie DSL, nech si ešte chvíľu počká.

Bitstream access

Toto je už úplne iná služba, viacej zmysluplná hlavne z ekonomického hľadiska. Časť spektra nad hovormi by stále patrila ST a ten by prenajímal prúd bitov. Tak by si mohol operátor vybrať aj typ protokolu, ktorý by použil na prenos a nebol by nijak obmedzovaný. Mohol by prevádzkovať aj hlasové služby aj dátové, tak ako by chcel.

Avšak takýto prístup naše zákony nespomínajú a teda sa nevyskytuje ani v ponuke ST. V Európe patrí tento prístup k najviac využívanému pre pripájanie na Internet pomocou DSL. Ach, aká škoda, že u nás to tak nebude.

Resale

Doteraz používaný spôsob pripájania na DSL. ST predával službu poskytovateľom a tí ju len ďalej predávali. Naďalej je to veľmi rozšírený spôsob pripájania účastníkov.

Podľa tabuľky nižšie (údaje z júla 2004), najviac využívaný je práve prístup k bitovému prúdu a resale. Resale sa u nás akosi neosvedčil a bitstream access v najbližšom roku nebude, takže výsledok je jasný.Pre telefonovanie naďalej asi ostane aktuálna služba voľby operátora. Jedinú reálnu nádej pre lacnejšie služby dáva WiMAX, ktorý by mohol zvládnuť aj telefonovanie aj dátové prenosy. Dôležité je hlavne budovať nové konkurenčné siete a potom bude Slovak Telecom dobrovoľne znižovať ceny a ponúkať ostatným poskytovateľom využívanie ich siete. Dôležitá je práve tá konkurencia v sieťach, ktorá momentálne nie je.

Každý podnik, ktorý ma na trhu dominantné postavenie sa snaží trh ovládnuť a nepustiť tam nikoho iného. Bolo to tak aj vo Francúzsku, aj v Českej republike. V prvom roku, kedy sa takéto referenčné ponuky zverejnili, boli ceny aj tam vysoké a bolo treba ich regulovať. No trvalo to nejaký čas. A ten čas nám nikto nevráti.

Filip Valašek
filip [zavinac] valasek [bodka] sk

Zdroj:
Europe’s Information Society

Súvisiace články:
Slovensko vďaka ST znova na chvoste EU! Aktualizované!
Čo bude znamenať WiMAX pre Slovensko?
GlobalTel uviedol do prevádzky FWA 3,5 GHz

Neprehliadnite: