Internetový prehliadač – ktorý je ten najlepší? (2. časť)

Július Pastierik  /  11. 07. 2005, 00:00

Minule sme si predstavili dva (vlastne tri) prehliadače – Microsoft Internet Explorer, Mozilla Firefox a Maxthon. Dnes si pohovoríme o ďalších dvoch a na záver sa pokúsime o ich stručné porovnanie.

Tretím programom v poradí, o ktorom si niečo povieme, bude najnovšia verzia najstaršieho internetového prehliadača Netscape. Recenziu o tomto programe sme priniesli už minule a preto len v krátkosti spomeňme, že používa dve renderovacie jadrá – Mozilla Firefox a Microsoft Internet Explorer, takže pomocou neho môžeme naraz pracovať akoby s obidvomi týmito programami.Okrem toho, má, samozrejme, pomerne bohaté možnosti nastavenia – napr. blokovanie pop-up okien, mazanie stôp po surfovaní, bohaté nastavenia práce so záložkami a pod. Na rozdiel od Firefoxu však ešte nemá k dispozícii toľko rozšírení, takže musíme zniesť zobrazovanie každej reklamy. Zo všetkých predstavovaných programov má najprepracovanejší systém pamätania osobných údajov a hesiel, ktoré zadávame na jednotlivých stránkach. Rýchlosť ešte nebola meraná, ale predchádzajúce verzie patrili medzi tie pomalšie internetové prehliadače.


Netscape: browser.netscape.com/ns8/


Ako posledný si predstavme v krátkosti internetový prehliadač Opera. Už v úvode spomeňme, že sa často – a to oprávnene – označuje za najrýchlejší internetový prehliadač. Podobne, ako Mozilla Firefox, aj Operu nájdeme pod viacerými operačnými systémami. Žiaľ, ako jediná z predstavovaných programov nie je zadarmo. Teda je ju možné používať zadarmo, ale za cenu zobrazovania reklamného prúžku. Na druhej strane ako jediná má inštalovaného e-mailového klienta.


Opera, podobne ako iné moderné internetové prehliadače, podporuje blokovanie pop-up okien či prácu so záložkami. Práve záložky robia tento program charakteristický, pretože si musíme zvyknúť, že naozaj všetko sa zobrazuje v záložkách – teda aj nápoveda či informácia o programe. Pre pohodlnejšiu prácu so záložkami nám Opera poskytuje prácu s tzv. myšacími gestami. Zaujímavá je aj možnosť hlasového ovládania tohto programu – nedávno o tom bola uverejnená informácia aj na stránkach inetu. Ako jediný z predstavovaných programov sa Opera dokáže tváriť ako iné prehliadače (Internet Explorer alebo Mozilla) a štandardne má dokonca nastavené, že sa má predstavovať ako Internet Explorer. To však neznamená, že ku stránkam aj pristupuje ako tieto prehliadače. Táto vlastnosť je inštalovaná najskôr z toho dôvodu, že niektoré stránky s vami odmietnu spolupracovať, ak nepracujete práve s Internet Explorerom (pri Mozille som sa s týmto fenoménom ešte nestretol).


Opera: opera.com/


Pokúsme sa na záver stručne porovnať predstavené programy. Microsoft Internet Explorer svojim vývojom akoby zaspal dobu, našťastie ju však nezaspali iní a ponúkajú najrôznejšie freeware nadstavby nad týmto – tak často kritizovaným nástrojom. Z týchto nástrojov sme si spomenuli iba jeden – program Maxthon, ktorý svojimi možnosťami dosahuje naozaj porovnateľné parametre, ako tie najmodernejšie programy, medzi ktoré radíme internetový prehliadač Mozilla Firefox či Opera – a preto ho medzi ne môžeme tiež s kľudom zaradiť. Opera je ten prehliadač, ktorý oprávnene nesie označenie najrýchlejší, Mozilla Firefox je zas program, ktorý môžeme najviac rozšíriť o rôzne veľmi zaujímavé doplnky. Obidva sú navyše multiplatformové. A starý Netscape? Ešte stále žije a rozhodol sa spojiť do jedného programu dvoch veľkých rivalov – Internet Explorer a Firefox.


Tak ktorý je ten naj? Prísne vzaté – ani jeden a zároveň všetky. Je leto, čas dovoleniek a prázdnin. Čo tak skúsiť pohrať sa aj s inými programami, než len s tými, na ktoré sme, možno už roky, zvyknutí. Možno zistíme, že sú naozaj dobré a možno aj lepšie než tie, ktoré sme doteraz používali. Alebo sa, naopak, presvedčíme, že sme používali tie lepšie a novinky si zatiaľ nemusíme všímať. A najmä o tomto mal byť (podobne ako iné články o software) aj tento článok.


Porovnanie rýchlosti prehliadačov: howtocreate.co.uk/browserSpeed.html

 

Neprehliadnite: