Propaganda 1.0 – Vytvorte si vlastnú Podcast show

Branislav Rac  /  21. 06. 2005, 00:00

Firma Apple so svojím produktom Apple Ipod priniesla na internet nový fenomén nazvaný Podcast. O čo ide a prečo je práve program Propaganda od firmy Mixmeister Technologies vhodný na jeho tvorbu sa dozviete, ak si prečítate tento článok


V dnešnom článku by som vám rád predstavil program, za pomoci ktorého si veľmi jednoducho vytvoríte vlastnú podcast show. Najprv si však povedzme, čo to podcast je. Určite mnohí z vás poznajú alebo aj používajú technológiu RSS kanálov. Programátori v Appe si povedali, že by bolo celkom fajn, keby sa v štýle RSS kanálov neprenášali k užívateľovi textové správy, ale rovno audio obsah stránok a blogov, a tak vznikol podcast, ktorý zaznamenáva boom hlavne v USA a na západ od nás. A čo dokáže software Propaganda? Poďme sa naň spoločne pozrieť.

Interface

Interface programu Propaganda je rozdelený do troch okien. V ľavom okne sa nachádza knižnica so všetkými potrebnými audio súbormi a nad ním sú tlačidlá Add a Record. Dolné okno tvorí časová os, do ktorej sa metódou drag and drop vkladajú súbory z knižnice audio súborov. Vpravo je potom okno s výsledným playlistom. V tomto okne sa ďalej nachádzajú štandardné tlačidlá na prehrávanie a ešte dve tlačidlá Export a Publish, ale o tých si povieme až na záver. Ako vidno, interface je naozaj jednoduchý.Nahrávanie Show

Nahrávanie vlastnej show je tiež veľmi jednoduché. Nad ľavým oknom kliknete na tlačítko Record. Zobrazí sa vám dialóg, v ktorom stačí už len vybrať vstupný zvukový zdroj a môžete začať nahrávať stlačením Record v tomto dialógovom okne. Po skončení nahrávania stlačíte Ok. Objaví sa dialóg, v ktorom si nahrávku pomenujete, stlačíte Ok a nahrávanie máte hotové.

Úprava show

Pretože správna show nieje len hovorené slovo, ale napríklad aj hudobný podmaz, treba ho do našej show nejako vložiť. Na tieto úpravy nám poslúži okno s časovou osou.

Sem metódou drag and drop vkladáte jednak vaše hovorené slovo, ale aj hudobné podmazy pod vašu show. Odporúčam ako hudobný podmaz používať čisto inštrumentálne skladby, pretože ak použijete skladbu, v ktorej sa vyskytuje spev, v konečnom dôsledku to môže mať pre vyznenie show dosť nepríjemné následky. V pravom okne následne na show aplikujeme prechodové filtre a efekty. Tým je naša prvá podcast show hotová.

Publikovanie show

Keď sme už show nahrali, treba ju nejako dopraviť na server, alebo inak publikovať. Na to slúžia dve spomínané tlačítka Export a Publish. Po kliknutí na tlačítko Export sa naša show vyexportuje do súboru MP3 na náš harddisk. Pre nás je však rozhodne zaujímavejšie tlačítko Publish. Po kliknutí naň sa objaví formulár, kde vyplníme názov našej show a url adresu, na ktorej sa bude naša show nachádzať. Ďalej nastavíme parametre nášho servera, kam sa má show publikovať. Odporúčam však prv, než začnete s publikovaním, pozorne si prečítať, čo váš poskytovateľ na serveri povoľuje, a čo nie. Ak máme všetko nastavené, naša show sa automaticky publikuje na náš server. A to dokonca vrátane vytvorenia podcast kanálu a jednoduchej stránky show.

Na záver

Ako vidno, program Propaganda 1.0 je skutočne jednoduchý nástroj na spestrenie vašich webstránok o podcast výstup. Na západe ho využívajú hlavne prevádzkovatelia blogov. Ak by ste si chceli svoj blog spestriť o tento nový internetový fenomén, máte k dispozícii ideálny produkt na tvorbu vašich vlastných show.

Web produktu: http://www.makepropaganda.com

Web autora: http://www.branov.net

Neprehliadnite: