Prečo je prístupnosť dôležitá?

Redakcia Inet.sk  /  09. 05. 2005, 00:00

V predchádzajúcom článku o prístupnosti ste sa dozvedeli, čo je to prístupnosť. Dnes si predstavíme sedem dôležitých bodov, prečo je prístupnosť internetových stránok taká dôležitá! Čítajte tento článok a dozviete sa viac.

1. - Web sa ľahšie spravuje. Prístupná web stránka oddeľuje obsah (HTML / XHTML) a formu (CSS) každej podstránky. Ak chcete urobiť zmenu v layoute, stačí zmeniť CSS, čo je jednoduchšie ako úprava každej jednej podstránky na webe. Ušetríte svoj čas aj peniaze. Takže dajte zbohom tabuľkám, tie sú vhodné napríklad na zverejnenie športových výsledkov!

2. - Web je kompatibilný s novými zobrazovacími technológiami. Čoraz častejšie sa bude na prístup do internetu používať PDA, mobily a prehliadače v autách. Ľudia používajúci nové technológie majú vo všeobecnosti vyšší príjem. Aj toto môže byť výzva pre firmu, ktorá sa snaží získať konkurenčné výhody a pritiahnuť k sebe lukratívnych zákazníkov.

3. - Prístupný web sa zobrazí omnoho vyššie vo výsledkoch vyhľadávania. Keď pracujete na tom, aby bola Vaša stránka viac prístupná pre návštevníkov webu, mali by ste myslieť aby bola ešte viacej prístupná pre vyhľadávače – roboty. Vyhľadávače nerozumejú obrázkom, JavaScript, flash, audio, alebo video obsahu. Ak umiestnite alternatívny obsah ku každému z týchto programov, vyhľadávače budú rozumieť cieľu Vašej stránky oveľa lepšie. Čím viac si je vyhľadávač istý cieľom, tým vyššie umiestni odkaz na Váš web vo výsledkoch vyhľadávania. Fakt, že cca. 60 % návštevníkov internetu považuje za hlavný nástroj vyhľadávania obsahu na internete vyhľadávače – roboty, hovorí za všetko. Už len mať takýto prístupný web..

4. - Prístupný web zníži dobu načítania stránky. Ako vidno z grafu, až 73 % návštevníkov internetu v SR používa pomalé Dial up pripojenie do internetu. Môžete si byť istí, že ak sa návštevníkovi web stránka nenačíta do 10 sekúnd, užívateľ okno s Vašou stránkou radšej zavrie.Zdroj: MDPaT

5. - S prístupnosťou (accessibility) sa zvýši použiteľnosť (usability). Tieto dva výrazy určitým stupňom spolu súvisia. Prehľadná informačná architektúra a zrozumiteľná navigácia na webe je rovnako dôležitá ako prístupnosť pre rôzne skupiny používateľov.

6. - S prístupnosťou si vylepšíte Vaše dobré meno, ktoré je také dôležité pre každú spoločnosť a zároveň sa na internete zviditeľníte. Nemusíte sa báť kritík, že na Váš web sa nikto nedostane, a že svojich návštevníkov diskriminujete.

7. - S prístupnosťou získate nových potenciálnych zákazníkov. Až 30 percent zo všetkých užívateľov internetu sú nejakým spôsobom hendikepovaní. Kým neprístupné weby Vašej konkurencie týmto užívateľom zatvárajú dvere, Vy im podávate pomocnú ruku a sú u Vás vítaní.

Michal Slančík
xdeimosx@
slancik.blog.sme.sk

Na článku spolupracovala Janka Gombošová z firmy IRIS software s.r.o.

Neprehliadnite: