Mikrovlnné pripojenie - situácia na trhu, podmienky a skúsenosti…

Peter Polakovič  /  11. 02. 2003, 00:00

AKTUALIZOVANÉ / …alebo ako nájsť alternatívu k internetu od monopolu. Na Slovensku pôsobi viacero firiem poskytujúcich dátové a hlasové služby cez bezdrôtové spoje. Veľká pozornosť sa orientuje hlavne na mikrovlnné pripojenie do internetu, ktoré sa stalo jednou z najlepších možností, ako obísť potrebu pevnej linky od ST.

Ľudia bývajúci v menších obciach, ktoré nemajú optickú viditeľnosť na väčšie mesto, majú len veľmi malú šancu zaviesť si mikrovlnné pripojenie. Pre bežného človeka (jednotlivca) sú však ceny za MW pripojenie stále dosť vysoké, zriaďovacie poplatky sa pohybujú v desiatkach tisícov korún a mesačné poplatky za najnižšiu (garantovanú) 64 kbit linku sa pohybujú okolo 7 tisíc Sk.

Okrem rýchlosti nie je při mikrovlnnom pripojení do internetu žiaden limit prenesených dát - pozor, niektorí provideri Vám dajú linku na mesiac lacnejšie, ale keď prenesiete viac ako určité množstvo dát, tak Vám spoplatňuju prenesené data... - toto je dosť "neštandartné", pokiaľ nemá zákazník kopu služieb u seba (DNS cache a pod.), tak pri prenose 10 MB webu mu to spraví traffic cca. 15 - 20 MB).

Mesačné poplatky sa vo všeobecnosti dajú dohodnúť, treba sa ozvať jednotlivým poskytovateľom a stretnúť sa s obchodnikmi. Väčšina firiem ponúka aj prenájom zariadení, v takom prípade sú zriaďovacie náklady nižšie, ale mesačné poplatky vyššie.

Všeobecný recept na zriaďenie, prevádzku a hlavne financovanie takéhoto pripojenia k internetu je vybudovať najprv lokálnu sieť a potom pripojenie financovať spoločne. 

Po schodištiach v panelákoch je najrozumnejšie tahať štrukturovanú kabeláž, náklady na jej zriadenie si možno zrátať z nasledovného:

- 1 meter kábla stojí okolo 10 Sk, switch (8 portový, 100mbit) od 3000 Sk          

- sieťové karty (realtek 8139) okolo 300 Sk. Štruktúra siete je hviezdicová, teda od každého počítača treba ťahať kábel ku switchu. Maximálna dĺžka kábla podľa normy 100 metrov, mám však overené že pri nekolíznej sieti (teda so switchmi) sa dá ísť bez problémov do 150 metrov.

Rovnako ako počítač <-> switch je možné prepojiť aj 2 switche navzájom, neodporúča sa však prechádzať cez viac ako 3 (4) switche medzi najvzdialenejšími koncami siete (potom už môže dochádzať k timeoutom při prenosoch). Na výstupe do siete si treba zapojiť router (zvyčajne sa na to dá použiť staršie PC bežiace na UNIXovom OS - linux, BSD, ktoré zároveň môže poskytovať aj nejaké služby - webstránky pre užívateľov, DNS cache, proxy cache, mail server ci diskový priestor. Zároveň sa na ňom dajú nastaviť priority a obmedzenia pre jednotlivých užívateľov, aby sa nestalo že jeden zožerie celú šírku pásma a má ostatných sa neujde.

Na prepojenie LANiek medzi sebou sa dajú použiť MW spoje, ako najrozumnejšia alternatíva pre takéto súkromne prepoje vychádza použitie kariet orinoco, kde na jeden prepoj treba okolo 20 000 Sk. Prevádzkové náklady na takýto prepoj sú len náklady na elektrinu ktorú zožerú routre.

K samotnému pripojeniu: Používaju sa 2 štandardy na frekvencii 2.4 GHz - DSSS a FHSS.

Pripojenie poskytuje viacero spoločností, na územi Bratislavy majú najväčšie MW siete spoločnosti Netlab Plus, Profinet (v súčasnosti v prvotnej platobnej neschopnosti – pozn.redakcie) a potom s trocha väčším odstupom Slovanet. Pripojenie však poskytuje ďaleko väčšie množstvo providerov, takže najrozumnejšie je skúsiť poslať mail každému kto vás len napadne (ja som tiež takto začínal :-) ) a vybrať si z ponúknutých služieb. Niekedy je vhodnejšie zabehnúť do firiem osobne, dá sa pokecať a dohodnút lepšie podmienky ako by Vám poslali na mail, ale chce to zas trocha viac času.

autor článku: si@pieskovisko.sk

Neprehliadnite: