RSS News Ticker – Originálna RSS čítačka

Branislav Rac  /  24. 03. 2005, 00:00

RSS kanály sú posledný hit v poskytovaní aktuálnych spravodajských informácií na internete. V dnešnom článku sa pozrieme na jednu originálnu a veľmi jednoduchú RSS čítačku


RSS (Really Simple Syndication) je veľmi užitočná technológia prevádzkovaná spravodajskými servermi alebo aj blogmi. Ide v podstate o to, že staršie články na serveroch sú vytláčané novšími. Mnoho z vás však nemá čas sústavne kontrolovať svoje obľúbené spravodajské stránky alebo blogy, a tak sa môže stať, že vynecháte nové zaujímavé články. A tu prichádza na rad technológia RSS a takzvané RSS čítačky, vďaka ktorým budete vždy okamžite v obraze, ak sa niečo na vašich obľúbených stránkach zmení.

RSS Newsticker download inštalácia a konfigurácia
RSS Newsticker je skutočne veľmi malý programček. Inštalácia zaberá necelých 200Kb. Po stiahnutí z domovskej stránky programu www.rssnewsticker.com spustíte inštaláciu a program sa nainštaluje automaticky. Na spodnej časti obrazovky sa objaví takzvaný ticker, kde po chvíli začnú bežať titulky preddefinovaných RSS kanálov.

My si však potrebujeme nastaviť RSS čítačku na svoj obraz. Ako na to?
Pravým tlačidlom myši kliknete na bežiace titulky a objaví sa vám dialog, z ktorého vyberiete možnosť Option. Možnosti nastavenia sú nasledovné. Môžeme meniť rýchlosť scrollovania titulkov ako aj to, či má byť lišta priehľadná alebo nie . Taktiež možno zmeniť farbu písma a aj farbu pozadia čítačky. Samozrejmosťou je zmena fontov a ich veľkosti. Ďalej možno nastaviť, či sa má zobrazovať len nadpis článku, alebo aj jeden riadok perexu článku zo zvoleného zdroja. Lištu možno nastaviť tak, aby sa zobrazovala buď v dolnom okraji, hornom okraji alebo v ľavom či pravom okraji monitora. Takže základné nastavenia máme hotové.

Každú čítačku je treba "nakŕmiť" údajmi o RSS kanáloch, ktoré nás zaujímajú. Prejdeme teda na záložku feeds. Na zvolenej stránke si nájdeme odkaz odkazujúci na RSS kanál. Klikneme naň. Odkaz následne skopírujeme za pomoci CTRL+C. V dialógu feed klikneme na prázdny riadok pravým tlačidlom myši. Objavia sa nám možnosti Add New Feed a Remove this Feed. My si vyberieme prvú možnosť, teda Add new feed. Do nasledujúceho dialógu vložíme meno RSS kanála, napríklad Inet.sk, a do druhého políčka skopírujeme potrebný link odkazujúci na zvolený RSS kanál, v prípade Inet.sk je to /rss2.php.

rssnewsticker options

V tomto dialógu máme tiež možnosť nastaviť, ako často bude čítačka kontrolovať novinky na RSS kanáloch. Samozrejmosťou je aj podpora zálohovania našich RSS kanálov do formátu opml a tiež aj import tohto formátu.

Posledný dialóg sa týka už len nastavenia pripojenia k internetu. Ak nemáte proxy server, o tento dialóg sa nemusíte v podstate ani zaujímať. Ak však váš prevádzkovateľ internetu poskytuje vaše pripojenie cez proxy server, je potrebné ho nastaviť. Najlepšie podľa údajov o pripojení v Internet Exploreri.

Tak čítačku sme si nastavili na svoj obraz. Nakŕmili sme ju aj údajmi o RSS kanáloch a môžeme ju začať používať. Jej použitie je vskutku veľmi jednoduché. Ak na lište zbadáte nejaký článok, ktorý vás zaujme, nie je nič jednoduchšie ako kliknúť na titulok a čítačka vás už sama nasmeruje na požadovaný článok..

screen k Rss newsticker


Záverom
Čo dodať? RSSNewsticker je skutočne originálna čítačka. Ľahko nastaviteľná a ešte ľahšie použiteľná. Avšak jeden problém by mohol nastať, ak máte viac prehliadačov. Stalo sa mi, že sa akosi nevedela rozhodnúť, ktorý prehliadač otvoriť. Ale inak je to veľmi užitočný program.

Hodnotenie 6/10
Licencia: Freeware
Domovská stránka: http://www.rssnewsticker.com

Neprehliadnite: