Súborový správca zadarmo V.: JExplorer

Július Pastierik  /  21. 03. 2005, 00:00

V ďalšej časti seriálu o súborových správcoch si budeme hovoriť o programe JExplorer, ktorý pochádza z dielne kórejských autorov.

Program JExplorer je ďalší z predstavovanej série freeware súborových správcov. Svojim rozhraním patrí takisto medzi obľúbené dvojpanelové programy. Jednotlivé súbory si môžeme dať zobraziť v jednom zo štyroch režimov (veľké ikony, malé ikony, zoznam alebo podrobnosti). Veľmi zaujímavo je riešená možnosť zobrazenia adresárového stromu disku. Tento, pokiaľ si to zvolíme, sa otvorí pod aktívnym panelom, takže sa nám vlastne pôvodný vodorovne rozdelí na dva a takto môžeme mať zobrazené vlastne až štyri panely, i keď, samozrejme, sú vždy dva a dva vzájomne závislé. Toto riešenie je veľmi prehľadné a neobmedzuje zobrazovanie súborov do takej miery, ako je to napríklad v programe FreeCommander. Tam sa totiž adresárový strom rozdeľuje panel zvislo, čím sa zužuje (a niekedy až veľmi nepríjemne) množstvo zobrazovaných informácií. Pri zobrazovaní súborov nás na prvý pohľad prekvapí chýbajúca cesta do vyššieho adresára (známe dve bodky – „...“). tento prechod je vyriešený cez zobrazený adresárový strom, cez tlačidlo „Go Up“, ktoré sa nachádza v nástrojovej lište, pomocou klávesovej skratky CTRL+U alebo BACKSPACE, alebo, čo je hádam najzaujímavejšie, do vyššieho adresára sa dostaneme aj dvojklikom na niektorej bielej časti v príslušnom paneli (t.j. mimo zobrazených údajov).

Z hľadiska zobrazovania súborov nám program neposkytuje žiadne zvláštne možnosti, pretože nemá zabudovanú podporu nejakých grafických či iných formátov. Čo je ale potešiteľné, pomocou neho nebudeme mať problémy so zabalenými súbormi. Umožňuje totiž rozpakovať pomocou interných programov súbory až zo siedmych pakovacích formátov (ZIP, RAR, ARJ, LHA, CAB, TAR a ACE) a naopak, zabaliť súbory až do troch pakovacích formátov (ZIP, LHA a CAB).V oblasti rýchlej práce pomocou klávesových skratiek žiaľ program nedodržal „Nortonovský“ štandard (napr. tlačidlo F8 nie je delete, ale nový adresár), t.j., ak budeme používať dva rôzne programy, napr, v práci a doma, môžeme mať v tomto smere určité problémy. Môžeme si definovať zoznam obľúbených programov, kde po inštalácii sa automaticky zahrnú programy, ktoré majú odkazy na pracovnej ploche. Okrem toho máme možnosť pracovať i so zoznamom obľúbených položiek Internet Explorera. Samozrejme, vzniká otázka, prečo práve zoznam obľúbených položiek internetového prehliadača. Týmto sa vlastne dostávame k najzaujímavejším funkciám tohto programu, ktoré ho robia veľmi zaujímavým a v niektorých oblastiach vlastne jedinečným. Je to totiž nielen zabudovaný FTP klient, ktorý je v takýchto aplikáciách predsa len bežný a očakávaný, ale aj mailový klient a navyše, čo je ešte neobvyklejšie, internetový prehliadač. V konfigurácii mailového klienta si môžeme definovať napr. i SPAM filter, takže aj v tejto oblasti nám môže poskytnúť primeranú ochranu súkromia. Prakticky dvojpanelový internetový prehliadač je síce neobvyklý, na druhej strane môže v niektorých špecifických podmienkach plne vyhovovať. Svojimi niektorými vlastnosťami azda neobvyklý, ale predsa len zaujímavý súborový správca JExplorer nie je síce k dispozícii v slovenskej alebo českej verzii, no napriek tomu sa môže stať pre niekoho veľmi užitočným pomocníkom.

Internet: http://home.meqapass.co.kr/~woosjung/
Download: http://home.megapass.co.kr/~woosjung/Files/JEX1704.exe


Neprehliadnite: