DU Super controller – manažér downloadu a uploadu

Branislav Rac  /  17. 03. 2005, 00:00

Máte vo vašej zdielanej sieti pocit, že vám ide internet akosi priliš pomaly a že podaktorí uživatelia majú privysoký upload ? V takom prípade pomôže manažér downloadu a uploadu ktorý si predstavíme v dnešnom článku.

Možno ste obyvateľom paneláku, v ktorom je zavedené internetové pripojenie, ktoré napríklad zdieľa 20 domácností a jeden alebo viac ľudí sú aktívni sťahovači dát a nebodaj ešte používajú P2P siete. Potom  často dochádza k situácii, že ich upload spomalí rýchlosť celej Vašej siete. V takomto prípade je vhodným riešením inštalácia programu na manažovanie downloadu a uploadu, akým je napríklad DU supercontroller. Poďme si ho teda predstaviť trocha bližšie.

Inštalácia

Program je to skutočne malý. Po stiahnutí 700Kb inštalačného balíčka zo stránok výrobcu sa spustí inštalácia. Inštalácia má jednu zvláštnosť. Program sa správa ako keď inštalujete ovládače k hardwaru počítača. Nech vás teda neprekvapí, keď na vás vyskočia dva dialógy potvrdzujúce inštaláciu ovládačov, ktoré su nevyhnutné na funkčnosť programu. Potom si program vyžiada reštart PC a my môžeme prejsť k ďalšiemu kroku, a tým je nastavenie samotného programu.


Nastavenie a používanie programu

Po spustení programu sa otvorí akési okno s tabuľkou nie nepodobnou firewallom. Vidíme tu tieto položky. Prvou je spustená aplikácia. Ďalšou položkou je Upload Limit, kde sa dá klikaním myšou nastaviť limit uploadu. Povedzme, že si nastavíte limit uploadu, a to buď pre konkrétnu aplikáciu, alebo pre celé PC. Program upload inteligente rozdelí a verte, že nepovolí jeho prekročenie ani o kilobit, aj keby mal človek na opačnom konci akokoľvek rýchle pripojenie.

Druhou položkou tabuľky je Upload rate, teda akási štatistika priemerného uploadu, kde si môžete odsledovať, koľko Kb dát sa uploaduje smerom od vás. Ďalšou položkou v rade je položka Download limit. Pri nastavovaní tejto položky platí to isté, čo pri položke Upload limit. Pri položke download rate si môžeme odsledovať, ktorá aplikácia a akou rýchlosťou sťahuje. V dolnej časti programu je ešte graficky znázornený upload a download . A tiež priemerná rychlosť downloadu a uploadu. Nemalou výhodou je aj česká lokalizácia programu.

Záverom

Program DU Super controller je výborný a užívateľsky veľmi priateľský nástroj na nastavenie Limitov uploadu a downloadu vhodný najmä na použitie pri zdieľaných pripojeniach do interneteu a do Wifi sietí. A aj tam, kde sa uploaduje alebo downloaduje veľký objem dát.

Web programu : http://www.homeqos.com/
Licencia : Shareware
Hodnotenie. 7/10

Neprehliadnite: