Trillian 3.1 – ešte lepší

Martin Šťastný  /  14. 03. 2005, 00:00

Trillian je multiprotokolový instant messenger, ktorý sa teší čoraz väčšej obľube. Ak používate ICQ, Trillian môže byť ešte lepšou náhradou na vaše každodenné chatovanie. Z Cerulean Studios nám ponúkajú nový Trillian vo verzii 3.1, čo prináša nová verzia?

Verzia 3.1 má byť podľa autorov rýchlejšia (najmä pri spúšťaní) a podporuje užívateľské účty, teda jedného nainštalovaného klienta môže používať viac užívateľov, každý ma svoje meno a heslo. A takisto si okrem nicku a obrázku ktorý sa bude pri ňom zobrazovať, môžete vyplniť i životopis.

Trillian má free a platenú verziu, aké sú medzi nimi rozdiely? Vo free verzii nenájdeme video chat, tak podrobnú prácu s históriou ako v Pro verzii a podporu protokolov Jabber, Novell® GroupWise® Messenger a Rendezvous, čo je protokol pre lokálne siete a nepotrebuje žiadny server ako ostatné protokoly.

Po inštalácií a nastavení účtov je najlepšie chvíľu klienta používať s pôvodnými nastaveniami. Ak nám po čase niečo nebude vyhovovať, len to vypneme alebo zmeníme v nastaveniach, ktoré sú dostatočne prehľadné aj napriek množstvu funkcií.

Trillian_nastavenia

Trillian mnoho ľudí považuje za detinský alebo bláznivý. Blázniví sú najmä smajlíci, je ich tu oproti ostatným messengerom strašne veľa. A zvuky, ktoré počujete, keď vám niekto napíše ROFL zaručene pobavia, ale po čase začnú byť otravné.

smajlici

S Trillianom môžeme komunikovať aj cez audio/video chat, ak teda máme Pro verziu. Môžeme si vybrať či budú naše rozhovory streamované v nízkej, strednej alebo vysokej kvalite a takisto je tu time travel – video a audio sa počas konferencie ukladá do RAM alebo na disk a môžeme si ho spätne prezerať.

Všetky konverzácie sú ukladané do logov, v Pro verzii je vynikajúci správca histórie. Naše rozhovory si môžeme kľudne prezerať pomocou kalendára alebo časovej priamky. Takisto je tu graf aktivity kedy sme si s kým najviac písali. Logovať možno i audio a video konferencie.

chat

Kontakty si môžeme podľa ľubovôle zoradiť do skupín a posielať správy naraz celej skupine, alebo hoci aj viacerým užívateľom, ktorí nie sú v tej istej skupine. Ku každému užívateľovi v kontaktoch si môžeme pripísať poznámky alebo nastaviť pop-up notifikáciu, alebo notifikáciu zvukom pri jeho odhlásení/ prihlásení. Takisto si môžeme vybrať či budeme mať kontakty zobrazené s veľkými obrázkami vedľa nich, alebo budú menšie, alebo pri každom nicku bude len malá farebná bodka podľa protokolu.

Viac o instant mesengeroch sa dočítate v článku Multiprotokoloví IM klienti.

Neprehliadnite: