Súborový správca zadarmo IV.: Servant Salamander

Július Pastierik  /  16. 03. 2005, 00:00

V dnešnom diele seriálu o súborových správcoch si budeme hovoriť o poslednej freeware verzii obľúbeného českého programu Servant Salamander.

Ako sme už napovedali v úvode, súborový správca Servant Salamander patrí, či lepšie povedané patril medzi freeware súborových správcov. Preto patril, lebo posledná freeware verzia bola 1.52 a pochádza ešte z roku 1998, stále je však k dispozícii na domovských stránkach tohto programu. Od ďalších verzií je program dodávaný iba ako shareware. Naposledy bola vydaná verzia 2.5 beta 7. Samozrejme, svojimi možnosťami ďaleko prevyšuje freeware verziu. Základná cena tohto programu je s daňou cca 770,- Kč. Pri súčasnom kurze Švajčiarskeho franku a Českej koruny je o máličko vyššia ako cena Total Commandera (rozdiel pri aktuálnom kurze 10.3.2005 bol cca 20,- Sk) a pohybuje sa tesne okolo hranice 1000,- Sk. Ak si k tomu ešte pripočítame cenu osobitne platených plugin modulov (cca 155,- Kč aj s daňou), je v konečnom dôsledku program Servant Salamander drahší, ako podľa môjho názoru najlepší súborový manager ako taký – Total Commander (samozrejme, vrátane jeho všetkých plugin modulov).Vráťme sa však k freeware verzii. Je veľmi potešiteľné, že tento program sa nemusí inštalovať. Po rozbalení (je dodávaný v ZIP formáte) ho stačí skopírovať na ľubovoľné miesto na disku, alebo vzhľadom na svoju malú veľkosť (iba 428 kB) s kľudom aj na disketu. Odtiaľ sa dá v prípade potreby spustiť, napr. pri prípadnej havárii systému na záchranu dát. Pretože má možnosť zobrazovať i sieťové disky, môže sa stať v tomto smere naozaj neoceniteľným pomocníkom.

Rozhranie programu, tak isto ako aj pri iných programoch tohto typu je už štandardne rozdelené na dva panely. Pretože program je už dosť starého dáta, rozhranie na nás možno bude pôsobiť trochu stroho. Našťastie, autori programu sa držali starého dobrého Norton Commandera, t.j. klávesové skratky dodržujú ním zavedený štandard pri súborových správcoch, takže práca v tomto smere nám neprinesie zvláštne problémy. Žiaľ, v rozhraní nenájdeme žiadne prehľadné ikony na pohodlné vyberanie jednotlivých funkcií. Ak nepoužívame klávesové skratky, musíme ich hľadať v programovom menu. Na druhej strane je potešiteľné, že program umožňuje definovať desať obľúbených adresárov (ktoré majú priradené klávesové skratky) a navyše aj prakticky neobmedzený zoznam obľúbených programov, ktoré, samozrejme, zároveň umožňuje rýchlo spúšťať.Hoci program podporuje iba dve možnosti zobrazovania súborov – stručný alebo podrobný, pri podrobnom zobrazení si môžeme nastaviť o.i. zobrazovanie krátkych DOS-ovských názvov súborov. Zatiaľ som sa s touto možnosťou stretol práve iba u tohto programu (i keď je pravda, že nepoznám všetkých súborových správcov, resp. som si túto možnosť nevšimol). Pre mnohých to môže byť naozaj užitočná pomôcka.

Samozrejme, v takomto pomerne starom a malom programe nebudeme hľadať široké možnosť zobrazovania napr. obrázkov a pod. Z interných prehliadačov má zabudovaný iba prehliadač textových súborov. Čo je však veľmi užitočné, môžeme si v ňom zobrazovať hexadecimálne kódy, takže sa dá v tomto smere použiť i pre iné ako textové súbory.Na záver môžeme konštatovať, že tento malý program je naozaj oprávnene obľúbený u viacerých používateľov, ktorým pre prácu postačuje i menej funkcií, než majú v sebe zabudované novšie programy tohto typu, ako napr. už recenzovaný FreeCommander či MeeSoft Commander.

Internet: http://www.altap.cz
Download slovenskej verzie: http://www.altap.cz/ftp/salamand/salsl152.zip


Predošlé časti seriálu o súborových správcoch zadarmo:

Súborový správca zadarmo III.: freeCommander
Súborový správca zadarmo II.: MeeSoft Commander
Súborový správca zadarmo I.: Gyula´s Navigator

Neprehliadnite: