Room Arranger - virtuálne sťahovanie nábytku

Branislav Rac  /  11. 03. 2005, 00:00

Určite nejeden z vás sťahoval nábytok alebo aspoň premiestňoval nábytok vo svojej izbe a potreboval presnú predstavu o tom, ako bude izba vyzerať keď premiestní nábytok, tak ako zamýšľal. Rovnako zrejme uvažoval aj autor programu, ktorý si predstavíme v dnešnom článku.

Room arranger je dielom českého programátora Jana Adamca. Po spustení programu sa zobrazí základný interface, ktorý tvorí panel s nástrojmi a akýsi štvorčekový papier.

Povedzme, že plánujeme prerobiť kúpeľňu. Založíme si teda nový projekt. Objaví sa dialóg s výberom, či chceme jednu miesstnosť, alebo viac miestností. Room arranger totiž zvláda aj naaranžovanie celého nášho domu. My sa zameriame na jednu miestnosť, teda vyberieme si túto možnosť. V ďalšom dialógu zadáme šírku a dĺžku miestnosti, tvar miestnosti a názov projektu ako aj farby stien pre 3D zobrazenie, o ktorom sa zmienim na inom mieste článku.Rozmery miestnosti máme teda nadefinované, avšak každá miestnosť potrebuje nábytok. Room arranger obsahuje veľmi rozsiahlu databázu objektov triedenú do kategórií podľa miestností v byte. Sú tu kategórie: Skrine, Sedacie súpravy, Obývačka, Kúpeľna, Stoly a ďalšie. My v našom príkladovom projekte budeme pracovať s kategóriou kúpeľňa. Objekty je možné vkladať dvoma spôsobmi, a to buď tak, že v menu vyberiete položku Objekty a podmenu pridať objekt, alebo, čo je oveľa praktickejšie, pravým tlačidlom kliknete na požadované miesto v miestnosti a s kontextového menu vyberiete položku "pridať objekt".

Objekty máme teda nadefinované. Zadefinovali sme aj pozíciu dverí a okien v miestnosti. Máme teraz dve možnosti zobrazenia projektu. Buď si vystačíme s týmto klasickým 2D zobrazením a dokument vytlačíme, alebo použijeme možnosť 3D zobrazenia. Áno, program ponúka aj takúto zaujímavú možnosť pohľadu na našu izbu. V našom prípade na kúpeľňu. Pri zobrazovaní objektov bola použitá technológia VRML, ktorá sa používa pri internetových 3D projektoch. Ako to funguje ? Pre zobrazenie klikneme na ikonu zemegule. Objaví sa dialóg Preskúmať v 3D. Pre správne fungovanie musíme zadať štartovaciu pozícíiu, a to buď priamym zadaním súradníc, alebo stlačením tlačidla vybrať v obrázku a kliknutím na miesto na obrázku projektu. Je možné zadefinovať aj pozíciu otočenia našej virtuálnej postavy.

Po kliknutí na tlačidlo ok sa zobrazí 3D náhľad v okne prehliadača . 3D zobrazenie ponúka niekoľko módov pohybu po miestnosti. Režim Walk teda normálna chôdza, režim Fly, čo je akýsi voľný prelet kamerou po miestnosti. A napokon režim Study, ktorý umožňuje ľubovolné natáčanie miestnosti. Avšak tieto režimy sú dostupné v prípade nainštalovania VRML pluginu Cortona, s ktorým som tento program testoval. Cortonu si možno stiahnuť z parallelgraphics.com. VRML plugin je vôbec nevyhnutný na beh tohto programu a podobných aplikácií používajucich pre 3D zobrazenie technológiu VRML.


Záverom

Tento program je veľmi zaujímavý a užitočný produkt pre tých z vás, ktorý plánujete nejakú prestavbu alebo sťahovanie nábytku. Rovnako je to aj veľmi zaujímavá prezentácia použitia VRML technológie. Program možno ďalej dopĺňat o nové objekty, ktoré tvoria uživatelia . a sú na stiahnutie na domovskej stránke programu. Program je šírený ako shareware, preto je potrebná registrácia.

Hodnotenie 7/10

Web programu: roomarranger.com

Neprehliadnite: