ST ako aj DT vyjadrili silné znepokojenie nad výsledkom hlasovania poslancov

Peter Polakovič  /  01. 07. 2002, 19:40

Slovenské telekomunikácie, výkonný manažment, ako aj majoritný nemecký akcionár Deutsche Telekom AG vyjadrili silné znepokojenie nad výsledkom hlasovania poslancov NR SR.

Vo štvrtok 20. júna 2002, poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) schválili novelu zákona č. 195/200 Z.z. o telekomunikáciách. V schválenom návrhu tzv. malej novely Telekomunikačného zákona bolo prijatých niekoľko pozmeňovacích návrhov nad rámec tzv. vládneho návrhu novely, ktorý 10. apríla 2002 v parlamente na základe výsledku hlasovania neprešiel.

Slovenské telekomunikácie, a.s. (ST), výkonný manažment, ako aj majoritný nemecký akcionár Deutsche Telekom AG vyjadrili silné znepokojenie nad výsledkom hlasovania poslancov NR SR. Cieľom prijatej novely malo byť zosúladenie súčasného Telekomunikačného zákona s telekomunikačnou legislatívou EÚ. V súčasnosti platný zákon však už zahŕňa regulačný rámec EÚ, ktorý je potrebný na otvorenie trhu v roku 2003. Navyše, už existuje zámer Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR prijať úplne nový zákon, ktorý bude implementovať nový regulačný rámec EÚ.

ST sa pripravuje na konkurenciu a podporuje otvorenie trhu. Parlamentom schválená novela však v sebe nesie diskriminačné opatrenia voči ST. Alternatívni operátori využijú schválenú novelu, najmä povinnosť ST prenajať lokálne prístupové vedenia (ULL) ako prostriedok na získanie atraktívnych firemných zákazníkov. Nebudú mať záujem o poskytovanie služieb obyčajným občanom. Konkurencia bude mať možnosť rozhodnúť sa, či bude poskytovať iba ziskové (napr. dátové) služby zákazníkom, zatiaľ čo (menej ziskové a v niektorých prípadoch dokonca neziskové) hlasové služby zostanú v portfóliu služieb ST. ST sú podľa zákona povinné poskytnúť verejnú telefónnu službu.

ST sú povinné dodržiavať platné zákony Slovenskej republiky, a to aj v tom prípade, že budú mať nepriaznivý dopad na zákazníkov. Spoločnosť je znepokojená faktom, že poslanci schválili povinnosť uvoľnenia miestnych vedení už od 1.1.2003, teda rok pred plánovaným vstupom SR do Európskej únie. ST upozorňovali na riziká predčasnej implementácie európskej legislatívy, ktorá platí pre členské štáty EÚ - tá však nie je požadovaná od kandidátskych krajín rok pred vstupom. Uplatnenie povinnosti ULL o rok skôr totiž urýchľuje rebalancing cien. Pôvodne sa mal rebalancing smerom k nákladovo orientovaným cenám uskutočňovať od roku 2000 do roku 2005, aby bol tento proces sociálne a politicky únosný.

Preto ST apelovali na kompetentných, aby sa ULL, ktoré má nadväzovať na liberalizovaný trh, kde je ULL jeho posledným štádiom, implementovalo až v roku 2004. V súlade s rozhodnutím Telekomunikačného úradu SR, sú ST povinné najneskôr do roku 2005 uviesť ceny na nákladovo orientovanú úroveň a zbaviť sa krížového financovania, tj. dotovania niektorých služieb z výnosov iných. Týka sa to cien za dial-up pripojenie na internet a mesačného poplatku. Práve tomuto urýchleniu sme sa chceli vyhnúť, s ohľadom na našich zákazníkov. Predstavitelia Národnej rady SR však rozhodli inak. Nie je možné mať "európske" zákony a pritom "slovenské" ceny.

V súčasnosti v produktovom portfóliu ST sú už len dve dôležité služby, ktorých ceny nepokrývajú náklady na ich poskytnutie. Ide o poplatok za používanie linky (platí len pre klasické telefónne prípojky, nie pre ISDN) a o cenu za volania na skrátené číslo 019XY (volania cez internet, VDS). Po prijatí úpravy telekomunikačného zákona to pre ST znamená urýchliť úpravu týchto cien smerom k nákladom. Kedže ULL znamená umožnenie prístupu iných operátorov k našim, predovšetkým k tzv. business zákazníkom. Pre ST to znamená zvýšenie konkurencie a ešte väčší tlak na predstavovanie "na mieru" šitých produktov, zvýšenie kvality poskytovaných služieb a kvality starostlivosti o zákazníka.

Neprehliadnite: