Internet za paušál - ceny, výhody a nevýhody

Juraj Filo  /  30. 03. 2005, 00:00

AKTUALIZOVANÉ / Ak potrebujete využívať služby internetu častejšie ako len pár krát do mesiaca a nechcete stále sledovať čas na stopkách vášho merača pripojenia, máte na výber paušálne poplatky za internetové pripojenie. V tomto článku sa budeme venovať pomalším a zrejme aj pre bežného užívateľa dostupnejším spôsobom pripojenia na internet.

Vopred treba upozorniť, že každý z nasledujúcich programov má svoje klady aj zápory, je len na zákazníkovi, aby si podrobne porovnal všetky dostupné ponuky a vybral si program, ktorý mu bude najviac vyhovovať. Nasledujúce porovnanie má za cieľ toto rozhodovanie uľahčiť. Ak nie je uvedené inak, všetky nasledujúce ceny sú uvedené bez DPH. Ani pri jednom porovnávanom programe nie je nutnosť časovej viazanosti.

Internet za paušál ponúkajú tri telekomunikačné spoločnosti:


Eurotel a jeho Internet Nonstop


Za cenu 299,- Sk mesačne získate v Euroteli časovo neobmedzený prístup na internet. Obmedzený je však dátovo, a to do výšky 1,5 GB dát. Prekročenie uvedeného mesačného programu bude mať za následok porušenie tzv. Zásad korektného využívania služieb, následne tento operátor môže prikročiť k stanoveniu dátového limitu do výšky 1 GB dát mesačne. Ďalšie prenesené údaje nad limit budú účtované ako dáta nad limit pri programe Data Štandard (39,90 za 1MB dát).

Dôležité detaily:

- rýchlosť pripojenia pribl. 46 kbps (podobne ako pri dial-upe cez pevnú linku), alebo až do výšky 236,8 kbps, v miestach s dostupnosťou signálu vysokorýchlostného mobilného dátového prenos EDGE (čo predstavuje pribl. 50 % územia SR + nutnosť mať kompatibilný telefón alebo zariadenie umožňujúce vysokorýchlostný príjem EDGE) 

- potreba vlastniť zodpovedajúce zariadenie umožňujúce príjem (vyššie spomenuté) a samozrejme počítač 

- podľa informácií na infolinke EuroTelu netreba mať aktivovaný žiaden mesačný paušál - ak sa rozhodneme pre Sim Partner - špeciálne pre Internet Nonstop  a zriadime si na platenie služby inkaso. Ak chceme používať túto sim kartu aj na telefonovanie, smskovanie, budú nám služby spoplatnené podľa cenníka Služby Partner.

- získate zdarma e-mailovú schránku

Spočítajme si minimálne náklady:

zriadenie služby - 90,- Sk 
299,- Sk bez DPH (Internet Nonstop)   (=356,- Sk s DPH)

(Zaujímavá je ponuka: Internet Nonstop do konca roka za 799 Sk bez DPH, avšak s viazanosťou na 24 mesiacov, vtedy je zahrnutý do paušálu poplatok za dátovú kartu Sony Ericson GC 85 )


Orange Internet
 

Spoločnosť Orange Slovensko, ponúkla v januári 2005 dva nové varianty paušálneho pripojenia na internet. Jedná sa o produkty Orange Internet Klasik a Orange Internet Maxi. V reklame spoločnosť uvádza, že sa jedná o úplne neobmedzené typy pripojenia na internet, napriek tomu sa ozvali hlasy zákazníkov, ktorých vraj v predajniach Orangeu informovali o dátovom limite 2GB prenesených dát. O tejto skutočnosti informujú aj na infolinke spoločnosti Orange. Tlačová správa Orangeu však jasne uvádza "Za pevný mesačný poplatok ... ponúka neobmedzené pripojenie k internetu ... bez akéhokoľvek obmedzenia objemu prenášaných dát"

Dôležité detaily:


- paušál Orange Internet Klasik - za 599,- Sk (pre zákazníkov Orangeu s akýmkoľvek paušálom využívajúcim tento po dobu min. 1/2 roka 399,- Sk) mesačne, získate neobmedzený prístup do internetu v čase od 17:00 do 8:00, počas víkendov a sviatkov nonstop. Cena za 1MB prenesených údajov mimo týchto vymedzených období 35 Sk.

- paušál Orange Internet Maxi - za 799,- Sk (pre zákazníkov Orangeu s akýmkoľvek paušálom využívajúcim tento po dobu min. 1/2 roka 599,- Sk) mesačne získate neobmedzený prístup do internetu.

- rýchlosť až do výšky 236,8 kbps

- nutnosť dostupnosti EDGE signálu ( v súč. 42% obyvateľov SR)

- na rozdiel od Eurotelu nie je nutné, aby ste boli zákazníkom Orangeu, čiže nemusíte mať aktivovaný paušál

- potreba vlastniť zariadenie umožňujúce príjem signálu EDGE (pri časovej viazanosti na tento produkt- akciové ceny týchto zariadení)

- získate zdarma e-mailovú schránku

Spočítajme si minimálne náklady:

zriadenie služby 1 Sk
Orange Internet Klasik 399,- Sk + Paušál 30mini 169,- Sk (zahrnutých 30 voľných minút pre telefonovanie) = 568,- Sk (676,- Sk s DPH),
alebo Orange Internet Klasik 599,- Sk (713,- Sk s DPH)
Orange Internet Maxi 599,- Sk + Paušál 30mini 169,- Sk (zahrnutých 30 voľných minút pre telefonovanie) = 768,- Sk (913,- Sk s DPH),
alebo Orange Internet Maxi 799,- Sk (951,- Sk s DPH)


Slovak Telecom - Rodinný Internet

Rodinný internet umožňuje neobmedzené surfovanie po internete v čase od 16:00 do 7:00 za pevný mesačný paušál 299,- Sk. Pri pripojení mimo týchto časových hraníc 80 halierov za minútu).

Dôležité detaily: 

- potreba platiť poplatok za poskytnutie internetového pripojenia (minimálny okolo 100 Sk, podľa poskytovateľa)

- nemusíte mať ako providera Slovak Telecom

- dôležitá je aj doba pripojenia, ktorú Vám poskytuje Váš provider !!! (Slovak Telecom k tomu prispôsobil službu Dial Basic, umožňuje prístup od 16:00 do 8:00 + víkendy a sviatky avšak za zvýšenú cenu 99,- Sk, ďalším výhodným riešením je aj pripojenie prostredníctvom predplatenej služby CD In od Orangeu na 60 dní neobmedzene za 199 Sk vrátane DPH).

- nutnosť byť zákazníkom Slovak Telecomu a mať minimálne program ST Standard

- rýchlosť max. 48 kbps

- samozrejmá je aj potreba vlastniť zariadenie umožňujúce prenos internetu k PC - modem).

Spočítajme si minimálne náklady:

zriadenie služby 0 Sk
299 (Rodinný internet) + 249 (ST Standard,zahrnutých 30 voľných minút pre telefonovanie na miestne a medzimestské hovory) + 99 (Dial Basic) = 647,- Sk (770,- Sk s DPH) mesačne 


Záverom...

Všetky možnosti pripojenia k internetu riešené paušálom, majú teda svoje kladné i záporné stránky. Vždy treba vziať do úvahy aj fakt, ktorého operátora využívate ako zákazník na prenos hlasových služieb. A ďalšia dôležitá vec je aj zistenie, či sa Vám paušálny internet vyplatí (napríklad pri Rodinnom internete je tento paušál výhodný pre používateľov internetu, ktorí pri ňom strávia viac ako 6 hodín mesačne v silnej prevádzke a 12 hodín mesačne v slabej prevádzke).


30.3.2005 Opravené údaje o Eurotel Internet Nonstop

V článku boli 28.1.2005 o 18:08 spresnené údaje o službe Rodinný Internet.

V článku boli 30.1.2005 o 12:00 doplnené informácie o voľných minútach pri jednotlivých volacích programoch.

Súvisiace články:

Štatistika rýchlosti a pingu EDGE a GPRS
Orange má EDGE a nové dátové programy

Neprehliadnite: