Občianske združenie Internet pre všetkých (IPV) podporuje uvolnenie miest.vedení

Peter Polakovič  /  11. 06. 2002, 19:10

Občianske združenie Internet pre všetkých (IPV) podporuje zavedenie povinnosti telekomunikácií uvoľňovať konkurentom prístup k miestnym vedeniam od 1.1.2002.

Uvoľnenie miestnych vedení považuje IPV za kľúčové pri procese liberalizácie telekomunikačného trhu na Slovensku, pričom v strednodobom výhľade bude mať dosah na dva najdôležitejšie problémy v procese informatizácie Slovenskej republiky a to sú cena internetu a nízka penetrácia internetového pripojenia v domácnostiach. Pripája sa tak k Asociácii poskytovateľov internetu, Asociácii Telekomunikačných operátorov a Partnerstvám pre prosperitu, ktorý protestujú proti snahe Slovenských Telekomunikácií (ST) o posunutie termínu uvoľnenia miestnych vedení najmenej o rok. Zdôrazňujeme, že ST začali prenájom miestnych vedení obmedzovať v roku 2000 a v súčasnosti je táto služba pre ďaľších poskytovateľov internetu úplne nedostupná.

Vyznieva smiešne počuť z úst predstaviteľov ST výroky ktoré naznačujú, že pre kandidujúcu krajinu s nízkou penetráciou pevných liniek je uvoľnenie miestnych sietí rok pred predpokladaným vstupom do Európske únie (EÚ) hazardom, keď sa samotné ST svojou cenovou politikou pričinili o samotný fakt že sme krajinou s nízkou penetráciou pevných liniek. Cena pevnej linky je tak nesmierne vysoká, že si ju už môže dovoliť len málokto. Ďaľším faktom je, že cena internetového spojenia (alebo prenosu dát pomocou pevnej linky) je spomedzi kandidujúcich krajín do EÚ v silnej prevádzke druhá najvyššia a nepáči sa to ani samotnej EÚ.


Internet pre všetkých (IPV) je občianske združenie, ktoré vzniklo s cieľom podporiť budovanie informačnej spoločnosti na Slovensku so zameraním na Internet. Podnetom na vznik združenia bola internetová petícia a protest proti zdražovaniu cien internetu na bystro.sk, ku ktorej sa doteraz pripojilo vyše 10 800 občanov a 500 internetových serverov a stránok. V súčasnosti združuje jej organizátorov a podporovateľov. Pokiaľ máte záujem o členstvo v IPV, píšte na polakovic@bystro.sk.

IPV má prioritný záujem o zavedenie novej technológie aDSL pripojenia do internetu, preto zriadilo na stránkach združenia novú sekciu - bystro.sk/dsl - ktorá má za cieľ poskytnúť širokej verejnosti čo najviac informácií o tejto technológii.

Neprehliadnite: