Gigacentrum – rovný gigabyte od Centrum.cz

Redakcia Inet.sk  /  17. 12. 2004, 00:00

V susednom Česku Centrum.cz začalo testovať novú e-mailovú službu, ktorá nielen prináša veľkokapacitnú schránku (konkrétne 1 GB) pre e-maily, ale aj úplne nový webmail, ktorý má šancu prekonať aj ten, čo vytvorili v Google Labs.

Keď v apríli Google ohlásil verejné testovanie ich e-mailovej služby Gmail, ktorá ponúka až 1 GB miesta pre vaše e-maily, okamžite zareagovali popredné české portály ako je Seznam.cz a neskôr aj Centrum.cz Svojim používateľom sľúbili rovný gigabyte pre ich e-maily, a ako sa zdá, tak Centrum.cz svoj sľub splní ako prvý.

Práve včera Centrum.cz oficiálne zahájilo neverejný test svojej e-mailovej služby Gigacentrum.cz, ktorého kvality majú možnosť odskúšať prví externí testeri, ktorými sú významné české internetové osobnosti ako sú Ladislav Bittner, Radek Hulán, Milan Kryl, Jíři Macích, Peter Staníček a iní.

Prvou zásadnou zmenou oproti klasickej e-mailovej služby od Centrum.cz je práve veľkosť ponúkanej kapacity pre vaše e-maily, ktorá sa zväčšila zo 100 MB až na rovný 1 GB. Druhou ale zaujímavejšou zmenou je prerobenie webmailu, pri čom sa zjavne programátori Centrum.cz snažili zachovať jeho pôvodnú tvár, takže po designovej stránke sa na ňom veľa nezmenilo, ale po technickej stránke pribudli nové zaujímavé funkcie a pomôcky.

Medzi nové zaujímavé funkcie patrí:

- vyhľadávanie v češtine (aj v slovenčine) pomocou Morfeo, vrátane ohýbania slov
- ochrana proti vírom a spamu (black-list, white-list)
- šesť režimov zobrazovania správ a ich čítania
- možnosť písania HTML e-mailov
- využite funkcie drag and drop
- prístup cez protokol SSL
- intuitívne ovládanie
- šifrovanie správ
- sms notifikácia
- podpora pop3

Gigacentrum.cz už od začiatku funguje v prehliadačoch Internet Explorer, Mozilla, Mozilla Firefox a Opera. Zaujímavé je, že antispam je štandardne vypnutý a musíte si ho ručne zapnúť. A práve so spamom má Centrum.cz v súčasnosti aj najväčšie problémy a niektorí užívatelia sa sťažujú, že antispam na Centrum.cz má malú úspešnosť a ich schránky sa zapĺňajú spamom. O to zaujímavejšie bude sledovať ako sa so spamom vysporiada Gigacentrum.cz

Na záver len spomeniem, že názov tejto služby platí len počas testovacej doby, neskôr sa stane Gigacentrum.cz súčasťou pôvodného Centrum.cz, respektíve nahradí súčasnú e-mailovú službu tohto portálu. Dúfam, že po Azet.sk a po vzore českého Centrum.cz aj na slovenských freemailoch nastanú takéto pozitívne zmeny, ktoré sa nebudú len týkať zväčšenia priestoru pre e-maily, ale i samotného webmail rozhrania a jeho funkcií. Snáď práve Gmail a Gigacentrum.cz nastolia určitý štandard, ktorý neskôr bude typický pre každý webmail.

Neskôr Vám prinesieme podrobný článok o Gigacentrum.cz

Michal Slančík (xdeimosx@gmail.com)

Neprehliadnite: