BSA pripravuje zoznam overených online predajcov

Tlačový servis  /  16. 12. 2004, 00:00

Podľa nedávnych štúdii (Best Buy Holiday Trend Index, 2004) podiel výpočtovej techniky medzi vianočnými darčekmi neustále rastie. Počítač alebo notebook ako darček pod stromček však predstavuje pomerne veľkú investíciu.

Ľudia si preto častokrát vyberajú radšej starší počítač z druhej ruky za nižšiu cenu, ako nový a drahší produkt. Stále obľúbenejším sa taktiež stáva nákup produktov cez internet. Business Software Alliance (BSA) v týchto prípadoch ale upozorňuje - pozor na pirátske programy, za ktorých používanie hrozí až päťročné väzenie.

"Každý zákazník by mal pri kúpe počítača automaticky dostať, prípadne od predávajúceho požadovať všetky doklady, ktoré sú potrebné na preukázanie legálnosti zakúpených produktov," hovorí Roman Karabelli, hovorca BSA na Slovensku. „Od predávajúceho by mal zákazník žiadať riadne vystavený nadobúdací doklad (faktúru, prípadne iný doklad), originálne inštalačné médiá (CD) a licenciu. Počítač, ktorý neobsahuje softvér už pri kúpe, často predstavuje potenciálne riziko pre inštaláciu a používanie pirátskych produktov v budúcnosti," varuje Roman Karabelli.

Ak ale zákazník nadobudne nelegálny softvér v dobrej viere, že kúpil originálny program, má podľa BSA výrobok okamžite reklamovať. Pokiaľ predávajúci nie je známy, mal by sa zákazník obrátiť na políciu. "Rozhodne nedoporučujeme nelegálny softvér nainštalovať ani používať. Používaním nelegálneho softvéru by používateľ porušil autorské práva a vystavil by sa riziku trestného stíhania podľa § 152 Trestného zákona," dodal p. Karabelli.

Záujemcovia by si mali podľa neho dať pozor najmä pri on-line nakupovaní a dôkladne preveriť zdroj, odkiaľ ponúkaný tovar pochádza a či nejde o nelegálne produkty. "Inzercia na internete a najmä rôzne 'lákavé' ponuky, ktoré často plnia e-mailové schránky, môžu tiež obsahovať ponuky nelegálnych počítačových programov. Častokrát ide o programy z nelegálnych lisovní CD nosičov v Ázii, ktoré vyzerajú na prvý pohľad veľmi autenticky. Najľahšie ich spoznáte podľa ceny, ktorá je príliš dobrá na to, aby to mohla byť pravda," hovorí p. Karabelli. Nie je neobvyklé, že takto objednaný a prevodom zaplatený tovar vôbec nedorazí, prípadne dostanete prázdny CD nosič. "Nemožno tiež vylúčiť skutočnosť, že programy na doručenom CD môžu byť zavírené a po nainštalovaní poškodia Vaše dáta. Organizácia BSA sa preto v rámci ochrany spotrebiteľov rozhodla pripraviť zoznam preverených lokálnych online predajcov, " dodal p. Karabelli.

V súčasnosti monitoruje BSA viac ako 75 slovenských firiem, u ktorých je podozrenie z nelegálneho používania počítačových programov a okrem toho sleduje 46 prípadov nelegálnej inštalácie počítačových programov priamo samotnými predajcami počítačov.

Združenie Business Software Alliance v boji proti softvérovej kriminalite nepoľavuje. Od roku 2000 monitorovala BSA na Slovensku viac ako 500 prípadov porušovania autorských práv k softvéru, zorganizovala množstvo školení pre orgány činné v trestnom konaní a zrealizovala niekoľko komunikačných kampaní s cieľom informovať verejnosť o dôležitosti ochrany autorských práv k softvéru.

Neprehliadnite: